Старински колач со јаболка

Потребни состојки : 4 поголеми јаболки 3 шолји брашно (шолја од 200 мл) 2 шолји шеќер 1 шолја масло 2 лажички сода бикарбона сок од 1/2 лимон 4 лажички цимет една до две шаки сечкани ореви Начин на подготовка Јаболките исечете ги на коцки и додајте во садот во кој сте ги измешале сите состојки. Смесата истурете ја во поголема тава, покриена со хартија