притисни ентер »

Фернандо Алонсо одлучил да настапи на најопасната автомобилска трка

Фернандо Алонсо одлучил да настапи на најопасната автомобилска трка

Фернандо Алонсо иако нема искуство во рели натпреварувањата, прифатил во јануари да настапи на легендарното рели Дакар. Опасниот предизвик кој одзел многу животи, зад воланот во пустините ќе го седне и Алонсо. „Марка“ открива дека тој ќе има свој настап на ова натпреварување, иако нема никакво рели искуство. Се шпрекулира дека совозач ќе му биде Марк

Фернандо Алонсо договори настап на Дакар 2020

Фернандо Алонсо договори настап на Дакар 2020

Поранешниот Ф1 шампион треба наредната година да му се приклучи на релито Дакар каде ќе вози за тимот на Тојота. Шпанецот претпочита да се врати во светот на Формула 1, но сѐ поизвесно е дека ќе нема болид за него наредната сезона. Затоа Алонсо се договори за настап на Дакар. Тој ќе вози за тимот на Тојота со Марк Кома како совозач. Кома е четирикратен