Рецепт за сочна турска салата од грав

Турската салата му ја должи својата сладост на преливот на кој се додава таан, како и на пирето од грав, кое ги комбинира аромите и вкусовите на сите состојки. Потребни состојки: 150 грама зготвен грав 1 мал кромид 20 грама ситно сечкан магдонос 1 или 2 тврдо варени јајца 1 домат За прелив за салата: 2 лажици таан 2 лажици оцет сок од половина лимон