Колач со ореви и кандиран пекан (без брашно)

Подготовка: 1. Јајцата ги одвојуваме. Жолчките ги матиме убаво со шеќерот, па ги додаваме мелените ореви и мешаме со лажица, додека да се спои се убаво смесата. 2. Во посебен сад ги матиме белките во цврст снег и дел по дел ги додаваме во смесата од жолчки и ореви. Мешаме додека да добиеме еднолична смеса. На крај додаваме 20мл маслиново масло и мешаме