притисни ентер »

„Македонија блокира“ со шатори ќе ја дочека Нова Година пред Собрание

„Македонија блокира“ со шатори ќе ја дочека Нова Година пред Собрание

Иницијативата „Македонија блокира“ и Кризниот штаб против промена на Уставот започна со протестите пред Собранието против уставните измени. Околу 200 граѓани, кои облечени во жолти елеци, пред Собранието пеат патриотски песни, бараат итна оставка од Владата и најавуваат дека ќе постават шатори пред Парламентот и ќе останат таму да ја дочекаат Нова

Со шатори пред Собрание против уставните измени

Со шатори пред Собрание против уставните измени

Со шатори пред Собрание против уставните измени Со десетина шатори поставени пред Собранието приврзаниците на „Македонија блокира“ ќе се обидат да го спречат или попречат процесот на уставните измени и промена на името на државата. На денешниот протест кој почна паралелно со пленарната седница во Собранието, од импровизираната говорница беа упаtени

„Македонија Блокира“ го блокираше центарот

„Македонија Блокира“ го блокираше центарот

Граѓанската иницијатива „Македонија Блокира“ со шатори ја блокираше улицата пред Собранието, додека во законодавниот дом се оддржува пленарна седница за втората фаза на уставните измени предвидени со Преспанскиот договор на Македонија и Грција. Граѓаните кои протестираат велат дека нема да заминат до Нова Година и дека се спротивставуваат на неуставното

Протести пред Собранието, поставени шатори, демонстрантите ќе кампуваат

Протести пред Собранието, поставени шатори, демонстрантите ќе кампуваат

Додека во Собранието се оддржува пленарна седница за втората фаза на уставните измени, надвор пред законодавниот дом мал број граѓани под организација на граѓанската иницијатива Македонија Блокира протестираат. На булеварот се поставени двојни барикади, а видно е и бројно полициско обезбедување пред и околу Собранието. Од здружението „Македониум” велат

Поставени мини-шаторчиња пред Собрание

Поставени мини-шаторчиња пред Собрание

„Македонија Блокира“ постави мини-шаторчиња долж целата улица пред македонското Собрание откако порача дека ќе протестира и нема да си замине од местото до Нова Година. Денеска пред законодавниот дом се одржа протест по повод почетокот на втората фаза од уставните измени согласно Преспанскиот договор. Од „Македонија Блокира“ рекоа дека полицијата намерно

Протестот пред Собранието против уставните измени

Протестот пред Собранието против уставните измени

Протестот пред Собранието против уставните измени Пред Собранието , истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат во Собранието не е македонска и дека имаат неколку барања кои денеска ќе

Протест пред Собранието против уставните измени

Протест пред Собранието против уставните измени

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира”. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат во Собранието не е македонска и дека имаат неколку барања кои денеска ќе ги порачаат од протестот. –

ФОТО:  Поставени шатори пред Собранието

ФОТО: Поставени шатори пред Собранието

Демонстрантите поставија шатори на улицата пред Собранието, откако попладнево започнаа со протестот против утврдување на нацрт амандманите внатре согласно договорот од Преспа, со кој се предвидува промена на Уставното име. Протестот е во организација на иницијативата „Македонија блокира“. Демонстрантите вејат македонски знамиња и бараат да се стопира

loading...
Пред Собранието ќе има протести до Нова година

Пред Собранието ќе има протести до Нова година

Протести против промена на Уставот ќе има до Нова година. Иницијативата „Македонија блокира“ и Кризниот штаб против промена на Уставот,  почнаа со протестите пред Собранието во кое почна расправата од фтората фаза за уставните измени предвидени со Преспанскиот договор на Македонија и Грција. Ветија дека нема да ги одат, ќе постават шатори. Порача дека

Ќе останеме тука до Нова година: Поставени шатори пред Собранието (ФОТО)

Ќе останеме тука до Нова година: Поставени шатори пред Собранието (ФОТО)

Демонстрантите поставија шатори на улицата пред Собранието, откако попладнево започнаа со протестот против утврдување на нацрт амандманите внатре согласно договорот од Преспа, со кој се предвидува промена на Уставното име Протестот е во организација на иницијативата „Македонија блокира“. Демонстрантите вејат македонски знамиња и бараат да се стопира

Двојни блокади пред Собранието, армија полицајци, ЕВН ја исклучи струјата: „Македонија блокира“ не се откажа од протестот

Двојни блокади пред Собранието, армија полицајци, ЕВН ја исклучи струјата: „Македонија блокира“ не се откажа од протестот

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат во Собранието не е македонска и дека имаат неколку барања кои денеска ќе ги порачаат од протестот. –

„Македониум“ протестира пред Парламентот

„Македониум“ протестира пред Парламентот

Пред Собранието нистовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира”. – Ова што се случува во Собранието денеска е класична узурпација на она се што значи македонизам. Пратениците веднаш да го напуштат Собранието. Заев да си поднесе оставка, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да

(Фото)ПОСТАВЕНИ ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕ: „Македонија блокира“ ќе кампува пред Собрание против промена на Уставното име!

(Фото)ПОСТАВЕНИ ШАТОРИ ПРЕД СОБРАНИЕ: „Македонија блокира“ ќе кампува пред Собрание против промена на Уставното име!

Демонстрантите поставија шатори на улицата пред Собранието, откако попладнево започнаа со протестот против утврдување на нацрт амандманите внатре согласно договорот од Преспа, со кој се предвидува промена на Уставното име Протестот е во организација на иницијативата „Македонија блокира“. Демонстрантите вејат македонски знамиња и бараат да се стопира

Протест пред Собранието против уставните измени

Протест пред Собранието против уставните измени

Протест пред Собранието против уставните измени Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат во Собранието не е македонска и дека имаат неколку барања

Протестот пред Собранието против уставните измени

Протестот пред Собранието против уставните измени

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат во Собранието не е македонска и дека имаат неколку барања кои денеска ќе ги порачаат од протестот. –

(Фотогалерија) „Македонија блокира“ протестира против уставните измени

(Фотогалерија) „Македонија блокира“ протестира против уставните измени

Кризниот штаб против промена на Уставот, зад кој стои партијата на Јанко Бачев „Единствена Македонија“ започна со протестите пред Собранието. Пред законодавниот дом ечат патриотски песни, а собраните облечени во жолти елеци, бараат распуштање на власта. Велат дека ќе ја дочекаат и Новата Година тука, додека не влезат во Собранието за да ги избркаат

Полицијата го обиколи Собранието пред протестот, реагира Кризниот штаб

Полицијата го обиколи Собранието пред протестот, реагира Кризниот штаб

Полицијата го обиколи Собранието пред протестот, реагира Кризниот штаб Од Кризниот штаб против промена на Уставот, велат дека пред Парламентот е поставена заштитна ограда на начин, како што велат, да го узурпираат просторот за луѓе кои денес ќе излезе на протест. -Ја информираме јавноста дека министерот за внатрешни работи на Република Македонија,

Протест пред Собранието против уставните измени

Протест пред Собранието против уставните измени

Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат во Собранието не е македонска и дека имаат неколку барања кои денеска ќе ги порачаат од протестот. – Ова што се случува во Собранието денеска е класична узурпација на она се што значи македонизам. Пратениците веднаш да го напуштат Собранието. Заев да си поднесе оставка, пратениците