притисни ентер »

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Шампионот Шкендија победи со 4-1 на гостувањето во Гостивар, додека Работнички со 4-0 го победи Влазерими за пласман во осминафиналето на Купот на Македонија. Сите прволигаши забележаа победи, а најтешко помина лидерот на табелата во ПМФЛ, Ренова која после пенали се радуваше против Кожув во Гевгелија. После комплетирањето на овие мечеви познати се

Македонски фудбалски Куп: Сите прволигаши ја „преживеаја“ првата рунда

Македонски фудбалски Куп: Сите прволигаши ја „преживеаја“ првата рунда

Фото: fkrabotnicki.com Шеснаесетфиналните мечеви во македонскиот фудбалски Куп минаа без изненадувања. Екипите што важеа за фаворити го оправдаа таквиот статус и не препуштија ништо на случајност на гостувањата кај преставниците на Втора, односно, Трета лига. По четири гола за осминафинале постигнаа Шкендија против Гостивар, Работнички против Велазерими,

Ренова по пенал-драмата подобра од Кожув, Шкендија без проблеми

Ренова по пенал-драмата подобра од Кожув, Шкендија без проблеми

Ренова, единствениот клуб кој има две победи во првите две кола во Првата лига, се намачи за да се пласира во осминафиналето на Купот на Македонија, откако дури по изведувањето на пенали го скрши отпорот на Кожув, откако во регуларните 90 минути беше 3:3. Во осминафиналето се и фаворитите Работнички (4:0 победа над Влазерими), Шкупи (5:1 триумф над

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Шампионот Шкендија победи со 4-1 на гостувањето во Гостивар, додека Работнички со 4-0 го победи Влазерими за пласман во осминафиналето на Купот на Македонија. Сите прволигаши забележаа победи, а најтешко помина лидерот на табелата во ПМФЛ, Ренова која после пенали се радуваше против Кожув во Гевгелија. После комплетирањето на овие мечеви познати се

Ренова по пенал-драмата подобра од Кожув, Шкендија без проблеми

Ренова по пенал-драмата подобра од Кожув, Шкендија без проблеми

Ренова, единствениот клуб кој има две победи во првите две кола во Првата лига, се намачи за да се пласира во осминафиналето на Купот на Македонија, откако дури по изведувањето на пенали го скрши отпорот на Кожув, откако во регуларните 90 минути беше 3:3. Во осминафиналето се и фаворитите Работнички (4:0 победа над Влазерими), Шкупи (5:1 триумф над

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Шампионот Шкендија победи со 4-1 на гостувањето во Гостивар, додека Работнички со 4-0 го победи Влазерими за пласман во осминафиналето на Купот на Македонија. Сите прволигаши забележаа победи, а најтешко помина лидерот на табелата во ПМФЛ, Ренова која после пенали се радуваше против Кожув во Гевгелија. После комплетирањето на овие мечеви познати се

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Шампионот Шкендија победи со 4-1 на гостувањето во Гостивар, додека Работнички со 4-0 го победи Влазерими за пласман во осминафиналето на Купот на Македонија. Сите прволигаши забележаа победи, а најтешко помина лидерот на табелата во ПМФЛ, Ренова која после пенали се радуваше против Кожув во Гевгелија. После комплетирањето на овие мечеви познати се

Шкендија конечно се израдува на победа

Шкендија конечно се израдува на победа

Актуелниот фудбалски шампион Шкендија ја оствари првата победа во новата сезона, во Купот на Македонија. Екипата на Шкендија дојде до првата победа сезонава откако со 4:1 го совлада Гостивар во Купот на Македонија. Најскапото засилување за тетовчани, Бразилецот Фелипе кој дојде од Вардар го отвори резултатот, а по него следеа и головите на Омар Имери,

Шкендија и Работнички без проблеми, Ренова преку пенали до осминафиналето во купот

Шкендија и Работнички без проблеми, Ренова преку пенали до осминафиналето во купот

Без големо изненадување во 1/16 финалните средби од Купот на Македонија, најблиску до елиминација беше Ренова, но се протна преку пенали. Требаше да дојде Купот на Македонија за Шкендија да ја забележи првата победа оваа сезона во домашните натпреварувања. Тие славеа на гостувањето кај Гостивар со 4-1. Убедлив беше и Работнички кој со 4-0 го победи

Шкендија не може да киксне и против тим од втора лига, Ренова преку пенали до осминафиналето од купот

Шкендија не може да киксне и против тим од втора лига, Ренова преку пенали до осминафиналето од купот

Без големо изненадување во 1/16 финалните средби од Купот на Македонија, најблиску до елиминација беше Ренова, но се протна преку пенали. Требаше да дојде Купот на Македонија за Шкендија да ја забележи првата победа оваа сезона во домашните натпреварувања. Тие славеа на гостувањето кај Гостивар со 4-1. Убедлив беше и Работнички кој со 4-0 го победи

Куп на Македонија: Ренова се изнамачи во Гевгелија, Шкендија конечно одигра добар натпревар

Куп на Македонија: Ренова се изнамачи во Гевгелија, Шкендија конечно одигра добар натпревар

Денес шампионот на Македонија Шкендија оствари победа во Купот на Македонија со убедливи 4:1. Сите прволигаши забележаа победи, а најтешки мини лидерот на актуелната тебалеа Ренова која после пенали се радуваше против Кожув во Гевгелија. Шкендија имаше очајно европско лето, а лошо стартуваше и во првенството каде што на два натпревари има два порази,

Шкендија се разбуди во Купот: Настрада Гостивар, убедливи победи и за Работнички, Шкупи и Струга

Шкендија се разбуди во Купот: Настрада Гостивар, убедливи победи и за Работнички, Шкупи и Струга

Актуелниот шампион Шкендија доживеа два почетни шока на стартот на сезоната во Првата македонска фудбалска лига, но ова попладне конечно успеа да се разбуди, па во мечот против Гостивар се истакнаа голгетерите кои беа прилично неефикасни во изминативе 10 дена. Тетовските „црвено-црни“ го победија Гостивар со 4:1 и лесно се пласираа во осминафиналето

Куп на Македонија: Шкендија конечно победи, Ренова се спаси и преку пенали во осминафинале!

Куп на Македонија: Шкендија конечно победи, Ренова се спаси и преку пенали во осминафинале!

Актуелниот македонски шампион Шкендија конечно победи и со 4-1 на гостувањето во Гостивар го завери осминафиналето во најмасовното домашно натпреварување, во кое сите прволигаши победија, а изненадувачки се елиминациите на Лабуништа и Беласица, како и ептен тешката победа со спас во последен час на прволигашкиот лидер Ренова во Гевгелија. Тетовци после

ВИДЕО: Шкендија, Работнички и Шкупи во 1/8 финале, елиминација на Беласица

ВИДЕО: Шкендија, Работнички и Шкупи во 1/8 финале, елиминација на Беласица

Попладнево ширум земјава беа одиграни десет натпревари од 1/16 финалето од фудбалскиот Куп на Македонија. Фаворитите минаа без поголеми проблеми, до прва победа сезонава дојде и тетовска Шкендија. Очекувано пласман во втората рунда обезбедија и Работнички и Шкупи а пенал рулетот среќен беше за Охрид против Беласица и за Ренова против Кожув. Резултати:

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Куп на Македонија: Шкендија и Работнички се пласираа во осминафиналето

Шампионот Шкендија победи со 4-1 на гостувањето во Гостивар, додека Работнички со 4-0 го победи Влазерими за пласман во осминафиналето на Купот на Македонија. Сите прволигаши забележаа победи, а најтешко помина лидерот на табелата во ПМФЛ, Ренова која после пенали се радуваше против Кожув во Гевгелија. После комплетирањето на овие мечеви познати се

ВИДЕО: Мајсторија на Ибраими, Шкендија во осминафиналето од Купот

ВИДЕО: Мајсторија на Ибраими, Шкендија во осминафиналето од Купот

Екипата на Шкендија забележа победа во мак-фудбалот, во рамки на Купот на Македонија и славеше на гостувањето кај Гостивар (1-4) за пласман во осминафиналето од најмасовното клупско натпреварување. Извештај од натпреварот: Тетовчани како прваци во лигата почнаа кошмарно, со два порази во воведните две кола и без ниеден постигнат гол, но во Купот се

Куп на Македонија: Шкендија во Гостивар бара излез од длабоката криза

Куп на Македонија: Шкендија во Гостивар бара излез од длабоката криза

Актуелниот македонски првак и поранешен освојувач на Купот на Македонија, Шкендија денеска (17 часот) ја има шансата да излезе од длабоката криза започната со елиминациите зза две недели од Европа, а продолжена со два порази без постигнат гол во новата прволигашка сезона, со гостувањето кај второлигашот Гостивар во првата рунда од Купот. Тетовци немаат

Тиквеш лесно, Пелистер преку пенали до осминафиналето

Тиквеш лесно, Пелистер преку пенали до осминафиналето

Екипите на Тиквеш и Пелистер изборија пласман во осминафиналето од новата сезона во Купот на Македонија откако синоќа ги елиминираа своите противници. Тиквеш имаше лесна задача со третолигашот Љуботен и славеше со убедливи 5:1. Иако гостин, Тиквеш играше пред своите гледачи во Кавадарци во договор со тетовчани бидејќи Љуботен нема стадион кој ги задоволува

Куп на РМ: Вардар на гости кај Саса, Шкендија патува во Гостивар

Куп на РМ: Вардар на гости кај Саса, Шкендија патува во Гостивар

Денеска се играат 11. натпревари од 1/16 финалето на Купот на Македонија во фудбал. Шкендија  и Вардар гостуваат во првото коло. Шкендија ќе гостува кај Гостивар со фаворитска улога, Вардар  се среќава со Саса и се освен прогрес во осминафиналето ќе се смета за неуспех и големо изненадување. Интересен се очекува и дуелот меѓу Тетекс и Шкупи.  Ланските