притисни ентер »

Германски гулаш

Германски гулаш

Потребни состојки : 450 гр. јунешко месо 400 гр. кромид 1 лажица свинска маст или 3 лажици масло 2 чешниња лук 1 лажица кафен шеќер 2-3 листа ловор 1 лажичка ким 1 лажичка сув мајоран 1 лажичка сува мајчина душичка 3 лажички црвен пипер во прав 1 лажичка лут црвен пипер во прав 2 лажици концетрат од домат малку сол 1 литар говедски бујон За послужување:

Германски гулаш

Германски гулаш

Овој рецепт е за еден од народните јадења за кој секое домаќинство си има свој сопствен рецепт со мери и додатоци и се подготовка во кое било време во годината. Тајната е главно во комбинацијата на зачинките кои даваат одличен вкус, а самиот ким овде царува и дава посебна арома. - Приготвеното месо исечете на коцки. - Исецкајте го кромидот и лукот