притисни ентер »

Пендаровски годинава нема да одржи говор на Мечкин Камен

Пендаровски годинава нема да одржи говор на Мечкин Камен

Пендаровски од оваа година воведува нов концепт за прослава на 2 август и наместо одделни чествувања на претставниците на државниот врв, сите да се соберат во Крушево. Годинава чествувањето ќе биде после 18 часот за да можат да дојдат и Претседателот на Собранието Талат Џафери, кој според системот на ротација годинава треба да биде на одбележувањето

Годинава сите политичари ќе го слават Илинден во Крушево

Годинава сите политичари ќе го слават Илинден во Крушево

Претседателот Стево Пендаровски од оваа година воведува нов концепт за прослава на 2 Август и наместо одделни чествувања на претставниците на државниот врв, сите да се соберат во Крушево. Новост е исто така што годинава претседателот наме да има говор , а чествувањето ќе биде после 18 часот за да можат да дојдат и претседателот на Собранието Талат

Пендаровски ги покани Џафери, Заев и сите политички лидери на прославата во Крушево

Пендаровски ги покани Џафери, Заев и сите политички лидери на прославата во Крушево

Претседателот Стево Пендаровски од оваа година воведува нов концепт за прослава на 2 Август и наместо одделни чествувања на претставниците на државниот врв, сите да се соберат во Крушево. Како што велат од неговиот кабинет, оваа година во Крушево нема да има говор на претседателот Пендаровски, а чествувањето ќе биде после 18 часот за да можат да дојдат

Али Ахмети ќе присуствува на чествувањето за Илинден во Крушево

Али Ахмети ќе присуствува на чествувањето за Илинден во Крушево

За првпат годинава за прославата за Илинден, на Мечкин камен во Крушево, претседателот на државата нема да има свое обраќање. Манифестацијата ќе започне во 18 часот. На одбележувањето во Крушево се поканети претставници на сите политички партии, а досега учеството го потврдил и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Али Ахмети на Мечкин Камен, нема да има говори, ќе играат Танец и Албанскиот народен ансамбл

Али Ахмети на Мечкин Камен, нема да има говори, ќе играат Танец и Албанскиот народен ансамбл

За 2 август, Пендаровски на Мечкин Камен после 30 години ќе го менува концептот на прославување на најголемиот македонски национален празник Илиден. Тој ден 30 години немаме добри спомени на ледината, не придонесува за обединување на граѓаните истакна претседателот Стево Пендаровски на брифингот со новинарите. Оваа година Пендаровски нема да држи

Промени во прославата на 2 август на Мечкин Камен

Промени во прославата на 2 август на Мечкин Камен

Embedded video for Промени во прославата на 2 август на Мечкин Камен Неофицијално Сител дознава дека годинава чествувањето на Илинден на Мечкин Камен во Крушево, каде треба да присуствува претседателот Пендаровски се планира да биде поразлично од сите додегашни чествувања од осамостојувањето до денес. Според нашите извори се планира одредено помирување