притисни ентер »

Следниот турнир на Ѓоковиќ ќе биде „Ролан Гарос“!?

Следниот турнир на Ѓоковиќ ќе биде „Ролан Гарос“!?

Како што информираат српските медиуми, првиот светски рекет донесе важна одлука кога станува збор за новите настапи. Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена го победија коронавирусот и сега е направен план за продолжување на сезоната. Според распоредот првиот турнир ќе биде во Вашингтон на 14 август, следуваат Мастерсот во Синсинати на 22 август, за

Пер: Не сакам да играм на УС Опен – сакам да останам жив

Пер: Не сакам да играм на УС Опен – сакам да останам жив

УС Опен се планира да започне на крајот на август под посебни мерки. Сепак, многу влади сè уште се несигурни за состојбата во Њујорк со пандемијата на коронавирус. Еден од оние што е против играње е францускиот тенисер Беноа Пер, кој смета дека сегашната состојба во САД е премногу напната за игра. – Пред еден месец би рекол дека ситуацијата се подобруваше,

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Организаторот на Ролан Гарос ги презема сите мерки за тенисерите и тенисерките да бидат безбедни и максимално заштитени од коронавирусот. Директорот на Ролан Гарос, Ги Форже, не сака да му случи „Адриа тур“ каде дури четворица тенисери беа позитивни на коронавирус, Новак Ѓоковиќ, Григор Димитров, Виктор Троицки и Борна Чориќ како и уште тројца тренери

Директорот на Ролан Гарос: Нема да ги направиме грешките на организаторите на „Адрија тур“

Директорот на Ролан Гарос: Нема да ги направиме грешките на организаторите на „Адрија тур“

Организаторите на Ролан Гарос се убедени дека тенискиот грен-слем ќе се одржи и покрај променетиот термин и постојаната закана во вид на коронавирусот. Директорот на турнирот, Ги Форже најави строги мерки на претпазливост за време на турнирот и индиректно го искритикува Новак Ѓоковиќ како организатор на „Адрија тур“. – Ако дојдете со вашиот пријател

Пер: Не сакам да играм на УС Опен, сакам да останам жив

Пер: Не сакам да играм на УС Опен, сакам да останам жив

УС Опен се планира да започне на крајот на август под посебни мерки. Сепак, многу влади сè уште се несигурни за состојбата во Њујорк со пандемијата. Еден од оние што е против одигрување е францускиот тенисер Беноа Пер, кој смета дека сегашната состојба во САД е премногу напната за игра. – Пред еден месец би рекол дека ситуацијата се подобруваше, кафулињата

Пер: Не сакам да играм на УС Опен – сакам да останам жив

Пер: Не сакам да играм на УС Опен – сакам да останам жив

Пер: Не сакам да играм на УС Опен – сакам да останам жив УС Опен се планира да започне на крајот на август под посебни мерки. Сепак, многу влади сè уште се несигурни за состојбата во Њујорк со пандемијата на коронавирус. Еден од оние што е против играње е францускиот тенисер Беноа Пер, кој смета дека сегашната состојба во САД е премногу напната за

Од Ролан Гарос порачаа: Не смееме да ги повториме грешките на „Адрија Тур“

Од Ролан Гарос порачаа: Не смееме да ги повториме грешките на „Адрија Тур“

Организаторите на Ролан Гарос ги преземаат сите потребни мерки за учесниците на гренслем-турнирот да бидат максимално заштитени. Во текот на „Адрија Тур“, кој го организираше Новак Ѓоковиќ, дури четири тенисери се заразија со коронавирусот. „Можеби некои луѓе таму имаа премногу самодоверба. За среќа, никој не доживеа посериозни последици, но сакаме

Пер: Не сакам да играм на УС Опен – сакам да останам жив

Пер: Не сакам да играм на УС Опен – сакам да останам жив

Њујорк, 6 јули 2020 () – УС Опен се планира да започне на крајот на август под посебни мерки. Сепак, многу влади сè уште се несигурни за состојбата во Њујорк со пандемијата на коронавирус. Еден од оние што е против играње е францускиот тенисер Беноа Пер, кој смета дека сегашната состојба во САД е премногу напната за игра. – Пред еден месец би рекол

Пер: Не сакам да играм на УС Опен – сакам да останам жив

Пер: Не сакам да играм на УС Опен – сакам да останам жив

УС Опен се планира да започне на крајот на август под посебни мерки. Сепак, многу влади сè уште се несигурни за состојбата во Њујорк со пандемијата на коронавирус. Еден од оние што е против играње е францускиот тенисер Беноа Пер, кој смета дека сегашната состојба во САД е премногу напната за игра. – Пред еден месец би рекол дека ситуацијата се подобруваше,

„УС Опен не смее да се одржи, но не и Ролан Гарос“

„УС Опен не смее да се одржи, но не и Ролан Гарос“

Поранешниот француски тенисер Анри Леконт смета дека УС Опен, кој треба да почне на 31 август, мора да биде откажан. Некогашниот петти рекет на светот верува дека среде пандемија на коронавирус во Сoединетите Американски Држави нема услови за одржување на овој Грен слем, кој треба да биде втор оваа сезона, по Австралија Опен. „Не е возможно да се игра,

„Подобро да останам жив отколку да играм на грен слемот во Њујорк“

„Подобро да останам жив отколку да играм на грен слемот во Њујорк“

Тенискиот грен слем САД Опен се очекува да започне на крајот на август под посебни мерки. Сепак, многу тенисери сè уште се несигурни за состојбата во Њујорк поради пандемијата на коронавирус. Еден од оние што е против настап во Њујорк е францускиот тенисер Беноа Пер, кој смета дека сегашната состојба во САД е премногу напната за игра. Пред еден месец,

„УС Опен“ мора да биде откажан!?

„УС Опен“ мора да биде откажан!?

Поранешниот француски тенисер и легенда на овој спорт Анри Лектон смета дека „УС Опен„ мора да биде откажан, затоа што многу играчи не можат да играат во Њујорк. УС Опен е закажан за август по Синсинати и Вашингтон, но прашање е колку играчи ќе играат на грен слем турнир заради тешкиот распоред направен за месец и половина каде има два гренд слема

Американците удрија по Ѓоковиќ и Надал: УС Опен е поголем од вас двајцата

Американците удрија по Ѓоковиќ и Надал: УС Опен е поголем од вас двајцата

Американските тенисери Сем Квери и Тенис Сандгрен, ја коментираа ситуацијата со  УС Опен и Новак Ѓоковиќ односно Рафаел Надал. Според двајцата американски тенисери, УС Опен може да се одржи и без Ѓоковиќ и Надал, турнирот е поголем од Србинот и Шпанецот. Ѓоковиќ и Надал најавија дека во ваква состојба со Ковид-19, одржување на УС Опен 2020 е вистинска

„Ју-Ес Опен треба да се одржи без Надал и Ѓоковиќ“

„Ју-Ес Опен треба да се одржи без Надал и Ѓоковиќ“

Американскиот тенисер Сем Квери смета дека Ју-Ес Опен треба да се одржи дури и ако некој од најдобрите тенисери во светот се откажат од настап. Квери смета дека не се потребни најдобрите тенисери за да се одржи гренслем-турнирот.Ј „Дури и да не се појават шоуто мора да продолжи. Ако нема осум Американци на Ролан Гарос, тој секако ќе се одржи. Ако не

Њукомб: Надал и Ѓоковиќ не ги интересираат парите, тие играат…

Њукомб: Надал и Ѓоковиќ не ги интересираат парите, тие играат…

Некогашниот најдобар тенисер на светот, Џон Њукомб ги пофали Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ кои според него главниот акцент го ставаат на освојување на грен слем титули, поточно не играат за пари. Надал и Ѓоковиќ заедно имаат 36 пехари на големите турнири, првиот има 19, вториот 17 со што се на второто и третото место на вечната листа зад Рожер Федерер