притисни ентер »

ЛШ: Динамо лесно со Розенборг, Звезда со супер-реми во Швајцарија (видео)

ЛШ: Динамо лесно со Розенборг, Звезда со супер-реми во Швајцарија (видео)

Додека македонските клубови не можат да се пофалат со успешни европски авантури, српскиот шампион Црвена звезда и хрватскиот шампион Динамо Загреб направија огромен чекор кон пласман во групната фаза на Лигата на шампионите. Звезда, која лани имаше забележително враќање во европската елита (и победа над подоцнежниот европски шампион Ливерпул), како

Динамо Загреб посилен од Розенборг, позитивно реми за Црвена звезда кај Јанг Бојс (ВИДЕО)

Динамо Загреб посилен од Розенборг, позитивно реми за Црвена звезда кај Јанг Бојс (ВИДЕО)

Динамо Загреб со 2-0 го победи Розенборг, Црвена звезда одигра 2-2 на гостувањето кај Јанг Бојс а можеше да дојде и до триумф, Олимпијакос со 4-0 го совлада Краснодар и веќе може да размислува за групната фаза од Лигата на шампионите. Се одиграа првите плејоф натпревари за пласман во групната фаза од Лигата на шампионите Динамо Загреб и Црвена звезда

Адеми пред пласман во ЛШ, реми на Црвена Звезда во Берн (ВИДЕО)

Адеми пред пласман во ЛШ, реми на Црвена Звезда во Берн (ВИДЕО)

Динамо Загреб го победи со 2:0 Розенборг, а дилемите околу пласманот во групната фаза во ЛШ уште на првиот натпревар ги разреши Олимпијакос. Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми и неговиот Динамо Загреб се наоѓаат пред пласман во групната фаза во Лигата на шампионите откако во првиот натпревар од пејофот го совладаа Розенборг со 2:0. Адеми беше

Победа за Динамо Загреб над Розенборг, реми со два гола за Црвена звезда кај Јанг Бојс (ВИДЕО)

Победа за Динамо Загреб над Розенборг, реми со два гола за Црвена звезда кај Јанг Бојс (ВИДЕО)

Динамо Загреб со 2-0 го победи Розенборг, Црвена звезда одигра 2-2 на гостувањето кај Јанг Бојс а можеше да дојде и до триумф, Олимпијакос со 4-0 го совлада Краснодар и веќе може да размислува за групната фаза од Лигата на шампионите. Се одиграа првите плејоф натпревари за пласман во групната фаза од Лигата на шампионите Динамо Загреб и Црвена звезда

Адеми и Динамо направија голем чекор кон ЛШ, Звезда со поволен резултат се враќа од Берн (Видео)

Адеми и Динамо направија голем чекор кон ЛШ, Звезда со поволен резултат се враќа од Берн (Видео)

Оваа вечер се одиграа три натпревари од бараж колото за пласман во Лигата на шампионите, а на два од нив видовме доминација на домашните тимови кои направија огромен чекор кон пласман во главната фаза на најелитното натпреварување. Динамо Загреб уште еднаш докажа дека е одличен на домашен терен и уште во првото полувреме му даде два гола на Копенхаген,

Динамо и Адеми пред пласман во ЛШ: Црвена Звезда ремизираше кај Јанг Бојс (ВИДЕО)

Динамо и Адеми пред пласман во ЛШ: Црвена Звезда ремизираше кај Јанг Бојс (ВИДЕО)

Двата гиганти од просторот на поранешна Југославија, Динамо Загреб и Црвена Звезда остварија одлични резултати на првите натпревари против Розенборг, односно Јанг Бојс во плејофот за пласман во групната фаза во Лигата на шампиони. Динамо Загреб ги реши сите дилеми околу победникот уште во првото полувреме, кога и ги постигна двата гола против Розенборг

ЛШ: Динамо Загреб и Црвена Звезда на чекор од групната фаза

ЛШ: Динамо Загреб и Црвена Звезда на чекор од групната фаза

Динамо Загреб со 2-0 го совлада Розенборг и е на чекор од пласман во групната фаза во Лигата на шампионите. На „Максимир“ се слави големата победа над првакот од Норвешка, сите се уверени дека реваншот за седум дена ќе донесе потврда на пласманот на шампионот на Хрватска во фазата по групи во ЛШ. Аријан Адеми ги одигра сите 90 минути за Динамо кој

Лига на шампиони: Динамо З. со плус два на реванш со Розенборг, реми на Ц. Звезда во Швајцарија

Лига на шампиони: Динамо З. со плус два на реванш со Розенборг, реми на Ц. Звезда во Швајцарија

Фото: gnkdinamo.hr Динамо Загреб и Црвена звезда се доближија на чекор до групната фаза во фудбалската Лига на шампиони по првите плејоф дуели со Розенборг, односно, Јанг Бојс. „Модрите“ ќе понесат плус два во реваншот против норвешки Розенборг по вечерашните 2:0 на „Максимир“ додека „црвено-белите“ се враќаат во Белград со 2:2 од гостувањето во Швајцарија

АПОЕЛ и Ајакс одиграа без голови, минимални победи на Бриж и Славија Прага

АПОЕЛ и Ајакс одиграа без голови, минимални победи на Бриж и Славија Прага

Во фудбалската Лига на шампиони вчеравечер и вечерва на програмата се првите средби од последното квалификациско коло за влез во групната фаза Екипите на Славија Прага и Бриж забележаа минимални победи на гостувањата кај Клуж и ЛАСК Линц. Белгиски Клуб Бриж славеше победа со 1:0 кај австриски ЛАСК и тоа со голот од пенал кој го постигна  Ханс Ванакен

АПОЕЛ и Ајак одиграа без голови, минимални победи на Бриж и Славија Прага

АПОЕЛ и Ајак одиграа без голови, минимални победи на Бриж и Славија Прага

Во фудбалската Лига на шампиони вчеравечер и вечерва на програмата се првите средби од последното квалификациско коло за влез во групната фаза Екипите на Славија Прага и Бриж забележаа минимални победи на гостувањата кај Клуж и ЛАСК Линц. Белгиски Клуб Бриж славеше победа со 1:0 кај австриски ЛАСК и тоа со голот од пенал кој го постигна  Ханс Ванакен

Адеми со Динамо во поход кон ЛШ: Лани напишавме историја, сега одиме чекор – понапред!

Адеми со Динамо во поход кон ЛШ: Лани напишавме историја, сега одиме чекор – понапред!

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми, капитенот на Динамо Загреб вечерва против норвешки Розенборг ќе ги предводи „модрите“ во атакот кон групната фаза во Лигата на шампионите, откако во минатата сезона загрепчани напишаа историја и после повеќе од четири децении дочекаа пролет во Европа и стигнаа до осминафиналето, каде по продолженија загубија

Бриж и Славија пред пласман во групната фаза на ЛШ

Бриж и Славија пред пласман во групната фаза на ЛШ

Во последната фаза од квалификациите за фудбалската Лига на шампиони синоќа се одиграа првите три натпревари на кои Бриж и Славија Прага забележаа гостински победи и направија голем исчекор кон групната фаза. Резултати плејоф Лига на шампиони – први натпревари: Клуж – Спарта Прага 0:1 АПОЕЛ – Ајакс 0:0 ЛАСК – Клуб Бриж 0:1. Вечер играат: Динамо Загреб

Бриж и Славија пред пласман во групната фаза на ЛШ

Бриж и Славија пред пласман во групната фаза на ЛШ

Во последната фаза од квалификациите за фудбалската Лига на шампиони синоќа се одиграа првите три натпревари на кои Бриж и Славија Прага забележаа гостински победи и направија голем исчекор кон групната фаза. Резултати плејоф Лига на шампиони – први натпревари: Клуж – Спарта Прага 0:1 АПОЕЛ – Ајакс 0:0 ЛАСК – Клуб Бриж 0:1. Вечер играат: Динамо

ЛШ: Адеми и Динамо Загреб вечерва играат за 15 милиони евра

ЛШ: Адеми и Динамо Загреб вечерва играат за 15 милиони евра

Аријан Адеми и Динамо Загреб вечерва на „Максимир“ го пречекуваат Розенборг од Норвешка, прв меч од плеј – офот за Лигата на шампионите. Хрватскиот шампион го делат два меча до групната фаза и нов финасиски ефект со настап во елитата во Лигата на шампионите. Динамо доколку биде подобар од Розенборг во двомечот ќе заработи 15 милиони евра од УЕФА, но

Бриж и Славија пред пласман во групната фаза на ЛШ

Бриж и Славија пред пласман во групната фаза на ЛШ

Во последната фаза од квалификациите за фудбалската Лига на шампиони синоќа се одиграа првите три натпревари на кои Бриж и Славија Прага забележаа гостински победи и направија голем исчекор кон групната фаза. Резултати плејоф Лига на шампиони – први натпревари: Клуж – Спарта Прага 0:1 АПОЕЛ – Ајакс 0:0 ЛАСК – Клуб Бриж 0:1. Вечер играат: Динамо Загреб

Бриж и Спарта чекорат кон групната фаза од Лигата на шампионите

Бриж и Спарта чекорат кон групната фаза од Лигата на шампионите

Откако Клуж, АПОЕЛ, ЛАСК не ја искористија предноста на домашниот терен во првите мечеви од плејофот за пласман во фудбалската Лига на шампионите, вечерва (21 ч.) првата меч топка ќе ја имаат: Динамо Загреб – Розенборг, Јанг Бојс – Црвена ѕвезда и Олимпијакос – Краснодар. Белгискиот Бриж и чешката Славија Прага се на чекор од групната фаза во фудбалската

ВИДЕО: Ајакс без предност против АПОЕЛ во Лигата на шампионите

ВИДЕО: Ајакс без предност против АПОЕЛ во Лигата на шампионите

Се одиграа првите три меча од плеј-офот во Лигата на шампионите, Ајакс на гости кај АПОЕЛ одигра нерешено, гостински победи на Бриж и Славија Прага. АПОЕЛ и Ајакс одиграа нерешено на првата средба од плеј-офот во Лигата на шампионите, натпреварот заврши без голови 0-0. Славија Прага кај Клуж на гости запиша победа со 1-0, идентичен беше резултатот

ЛШ: Ајакс не направи предност на Кипар, Славија и Бриж со совршен старт (видео)

ЛШ: Ајакс не направи предност на Кипар, Славија и Бриж со совршен старт (видео)

Во Лигата на шампионите остануваат уште шест „празни“ места, кои ќе бидат пополнети во следната недела дена, но минатогодишниот полуфиналист Ајакс уште не е сигурен, откако одигра само 0:0 на гостувањето на Кипар кај АПОЕЛ. Иако ослабени по заминувањето на Френки де Јонг и Матијс де Лихт, „копјаниците“ беа големи фаворити во дуелот со кипарскиот шампион,