Чорба со пилешко и брокула

Подготовка: 1. Од вечер, пилешкото месо се сечи на коцки се зачинува со сув зачин, бибер и сенф и стои во фрижидер цела вечер. 2. Во тавче на масло се пржи пилешкото, па се додава кромидот, сечканиот морков или рендан и на крајот печурките. Сето ова на тивко се пржи со долевање на малку вода. 3. Кога ќе омекнат состојќите се долева водата и во неа