притисни ентер »

Ѓорческа оствари нова победа во Белград

Ѓорческа оствари нова победа во Белград

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, продолжи со одличните настапи на турнирот во Белград, кој е организиран од Академија Типсаревиќ. Ѓорческа денеска без поголеми проблеми ја совлада домашната тенисерка Доротеја Јоксовиќ со 2:0, по сетови 6:0 и 6:4, потврдувајќи ја улогата на фаворит во дуелот со Србинката која оствари две победи во серија

Лина Ѓорческа успешно го продолжува својот настап во Белград.

Лина Ѓорческа успешно го продолжува својот настап во Белград.

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа со победа го продолжи својот настап на Источноевропскиот турнир што  се игра во Белград. Во првиот меч од втората фаза на турнирот Ѓорческа за 1 час и 6 минути во два сета ја победи домашната тенисерка Доротеја Јоксовиќ,  добивајќи го првиот сет без загубен гем односно со 6-0, а вториот Лина го доби со 6-4. Нашата

Лина  ја „сомле“ Србинката Јоксовиќ!

Лина ја „сомле“ Србинката Јоксовиќ!

На Источноевропскиот турнир во Белград, Лина Ѓорческа денеска со 2:0 во сетови и 6:0 и 6:4 во гемови, просто ја “сомле“ Србинката Доротеја Јоксовиќ. По триумфот, нашата најдобра тенисерка успешно ја стартуваше втората фаза од овој турнир кој се игра на терените на Академијата на Јанко Типсаревиќ. Во првиот сет Лина немаше никакви проблеми, не и да

Лина  ја „сомле“ Србинката Јоксовиќ!

Лина ја „сомле“ Србинката Јоксовиќ!

На Источноевропскиот турнир во Белград, Лина Ѓорческа денеска со 2:0 во сетови и 6:0 и 6:4 во гемови, просто ја “сомле“ Србинката Доротеја Јоксовиќ. По триумфот, нашата најдобра тенисерка успешно ја стартуваше втората фаза од овој турнир кој се игра на терените на Академијата на Јанко Типсаревиќ. Во првиот сет Лина немаше никакви проблеми, не и да

Лина Ѓорческа извојува уште една убедлива победа на турнирот во Белград

Лина Ѓорческа извојува уште една убедлива победа на турнирот во Белград

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, продолжува со одлични настапи на турнирот во Белград, Србија, откако денеска забележа уште една победа на Источноевропскиот турнир, и тоа против Доротеја Јоксовиќ. Лина доминираше во текот на целиот натпревар, а за тоа најдобро говори што на противничката и препушти само четири гема, и тоа во вториот

Лина  ја „сомле“ Србинката Јоксовиќ!

Лина ја „сомле“ Србинката Јоксовиќ!

На Источноевропскиот турнир во Белград, Лина Ѓорческа денеска со 2:0 во сетови и 6:0 и 6:4 во гемови, просто ја “сомле“ Србинката Доротеја Јоксовиќ. По триумфот, нашата најдобра тенисерка успешно ја стартуваше втората фаза од овој турнир кој се игра на терените на Академијата на Јанко Типсаревиќ. Во првиот сет Лина немаше никакви проблеми, не и да

Ѓорческа победнички тргна и во втората фаза од турнирот во Белград

Ѓорческа победнички тргна и во втората фаза од турнирот во Белград

Најдобрата македонска тенисерка со 2-0 во сетови ја победи Србинката, Доротеја Јоксовиќ на почетокот од втората фаза од Источноевропскиот турнир во Белград. Ѓорческа одлично тргна и во втората фаза од турнирот во Белград откако со 6-0 и 6-4 беше подобра од Србинката, Јоксовиќ. Во првата фаза од турнирот Ѓорческа оствари три победи и еден пораз.

Ѓорческа за еден час ја среди Јоксовиќ во Белград

Ѓорческа за еден час ја среди Јоксовиќ во Белград

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на Источноевропскиот турнир кој се одржува во Белград без проблеми ја совлада домашната претставничка Доротеја Јоксовиќ (2:0). Лина првиот сет го доби со убедливи 6-0, по што во вториот сет мораше малку да запне и да го добие со 6-4. Македонската тенисерка за само 60 минути ја мина Јоксовиќ во втората рунда

Ѓорческа „пресилна“ за домашната надеж Јоксовиќ

Ѓорческа „пресилна“ за домашната надеж Јоксовиќ

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа со победа го започна втората „рунда“ од Источноевропскиот турнир кој се игра во Белград, Србија. Лина беше подобра од домашната тенисерка  Доротеја Јоксовиќ, со убедливи 2-0 во сетови, односно со 6-0, 6-4. Овој меч траеше точно еден час, а Македонката на овие турнири ја „бруси“ формата за продолжението

Ѓорческа за еден час ја „збриша“ и Јоксовиќ во Белград

Ѓорческа за еден час ја „збриша“ и Јоксовиќ во Белград

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа со победа ја отвори втората фаза од Источноевропскиот турнир кој се игра во Белград, Србија. Нашата најдобра претставничка во „белиот спорт“ сигурно славеше над Доротеја Јоксовиќ, со 2-0 во сетови (6-0, 6-4). Лина беше доминантна во првиот сет и не ѝ дозволи на противничката да освои ниеден гем, додека во вториот,

По одржување кондиција дома во дворот, Лина Ѓорческа замина на турнир во Белград

По одржување кондиција дома во дворот, Лина Ѓорческа замина на турнир во Белград

Отворањето на границите со Србија беше можност Ѓорческа да настапува на Источноевропскиот шампионат во Белград, Србија  (Eastern European Championship). Во првата недела од турнирот изминатите седум дена, таа успеа со три победи и еден пораз да се пласира во понатамошната втора фаза која почнува од утре. – Од понеделник  6 јули, продолжувам со дуели

По одржување кондиција дома во дворот, Лина Ѓорческа на турнир во Белград

По одржување кондиција дома во дворот, Лина Ѓорческа на турнир во Белград

Тетово, 5 јули 2020 () – По неколку месечниот прекин поради состојбата со коронавирусот, затворените граници и ограниченото движење, најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа од Тетово за прв пат периодов учествува на тениски турнир и тоа надвор од државата во српскиот главен град Белград. Отворањето на границите со Србија беше можност Ѓорческа