притисни ентер »

Шесто финале Ѓоковиќ – Надал во Рим

Шесто финале Ѓоковиќ – Надал во Рим

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новаќ Ѓоковиќ, и Шпанецот Рафаел Надал ќе играат попладнево од 17 часот во финалето на мастерс турнирот во Рим. Ѓоковиќ се избори за своето 11. финале во италијанската престолнина по голема борба против домашниот тенисер Лоренцо Сонега, додека Надал 12. пат во кариерата ќе игра финален меч на „Форо Италико“, откако

Шесто финале Ѓоковиќ – Надал во Рим

Шесто финале Ѓоковиќ – Надал во Рим

Најдобриот светски тенисер, Србнот Новаќ Ѓоковиќ, и Шпанецот Рафаел Надал ќе играат попладнево од 17 часот во финалето на мастерс турнирот во Рим. Ѓоковиќ се избори за своето 11. финале во италијанската престолнина по голема борба против домашниот тенисер Лоренцо Сонега, додека Надал 12. пат во кариерата ќе игра финален меч на „Форо Италико“, откако

Ѓоковиќ: Повторнo јас и Надал, ние „старците“ не се предаваме

Ѓоковиќ: Повторнo јас и Надал, ние „старците“ не се предаваме

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ги минаа сите пречки и закажаа меѓусебна финална битка на АТП Мастерсот во Рим. Србинот и Шпанецот се асови кои многу добро се познаваат, досега имаа одиграно 56 натпревари, па повеќе од јасно е дека не очекува нов спектакл во италијанската престолнина на местото каде имаат одиграно пет средби за трофеи (поуспешен е Рафа

Тениски празник во Рим, Ѓоковиќ сака да стави крај на владеењето на Надал

Тениски празник во Рим, Ѓоковиќ сака да стави крај на владеењето на Надал

Недела, 16 мај, ден за дома, за одмор и за спектакл во тенискиот свет, со нетрпение се очекува финалето на Мастерсот во Рим, се среќаваат големите ривали Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ. Дуелот за титулата во „Вечниот град“ започнува од 17 часот , фаворит на земја е Надал, но Ѓоковиќ долго време чека реванш, српскиот тенисер сака да стави крај на поразите

Рим: Финале Ѓоковиќ-Надал

Рим: Финале Ѓоковиќ-Надал

Новак Ѓоковиќ одигра уште еден маратонски меч на Мастерсот во Рим и закажа ново финале со Рафаел Надал. Откако попладнево, го победи Стефанос Циципас, во три сета, на ист начин славеше и во полу-финалето против младиот италијански тенисер, Лоренцо Сонего. Ѓоковиќ по два часа и 45 минути игра го победи Сонего со 6/3, 6/7, 6/2. Долго ќе се прераскажува

Борба за Рим: Ѓоковиќ се заканува на доминацијата на Надал во „вечниот град“

Борба за Рим: Ѓоковиќ се заканува на доминацијата на Надал во „вечниот град“

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ одново ќе застанат еден наспроти друг во едно финале. Овојпат на маса е титулата на турнирот во Рим, каде искусните тенисери имаа решение за сите закани од „новата генерација“. Србинот има две победи повеќе во меѓусебните дуели. Денешниот судир е број 57 во кариерите на двајцата тениски великани. Земјената подлога е заштитен

Ѓоковиќ во Рим брка крај на петгодишното проклетство во дуелите со Надал!

Ѓоковиќ во Рим брка крај на петгодишното проклетство во дуелите со Надал!

Тениските вљубеници во целиот свет со нетрпение го очекуваат стартот на денешното финале на Мастерсот во Рим помеѓу две големи легенди, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, во кое српскиот тенисер брка крај на петгодишниот сушен период во пресметките со Шпанецот на земјена подлога. Неговата последна победа над големиот ривал на неговата омилена подлога ја

Новак: Повторно Рафа и јас – ние „старците“ не се откажуваме!

Новак: Повторно Рафа и јас – ние „старците“ не се откажуваме!

Првиот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на мастерс турнирот во Рим по напорниот ден во кој ги елиминираше Стефанос Циципас и Лоренцо Сонега. Ѓоковиќ за медиумите зборуваше за ривалството со Рафаел Надал и истакна дека секој дуел со стариот познаник го мотивира. Новак славеше против 33-от играч во светот по голема борба со 6:3,

Луд ден на Новак: Меч на годината? Дали втората победа е Пирова?

Луд ден на Новак: Меч на годината? Дали втората победа е Пирова?

Доколку постоеше дилема дали Новак Ѓоковиќ би биде подготвен за Ролан Гарос, ќе ја нема по саботата во Рим. Четири часа и 56 минути на теренот, победа над играч кој е веројатно во најдобра форма во моментот, а потоа над домашен играч кој игра како навиен цела недела. Сепак, до Ролан Гарос има уште две недели, а скоро пет часа интензивен физички и ментален

Ѓоковиќ си закажа „класика“ со Надал во финалето во Рим

Ѓоковиќ си закажа „класика“ со Надал во финалето во Рим

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Мастерсот во Рим со триумф над Италијанецот Лоренцо Сонега во три сета – 6:3, 6:7 (5:7), 6:2! Србинот ќе го брани трофејот во Вечниот град против Рафаел Надал, во класиката што е закажана за в недела во 17 часот. Новак славеше против 33-от играч во светот по голема борба за два

Ѓоковиќ си закажа „класика“ со Надал во финалето во Рим

Ѓоковиќ си закажа „класика“ со Надал во финалето во Рим

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Мастерсот во Рим со триумф над Италијанецот Лоренцо Сонега во три сета – 6:3, 6:7 (5:7), 6:2! Србинот ќе го брани трофејот во Вечниот град против Рафаел Надал, во класиката што е закажана за в недела во 17 часот. Новак славеше против 33-от играч во светот по голема борба за два

Ѓоковиќ преку Сонего до ново финале со Надал

Ѓоковиќ преку Сонего до ново финале со Надал

Новак Ѓоковиќ одигра уште еден маратонски меч на Мастерсот во Рим и закажа ново финале со Рафаел Надал. Откако попладнево, го победи Стефанос Циципас, во три сета, на ист начин славеше и во полу-финалето против младиот италијански тенисер, Лоренцо Сонего. Ѓоковиќ по два часа и 45 минути игра го победи Сонего со 6/3, 6/7, 6/2. Долго ќе се прераскажува

Ѓоковиќ го победи Сонего и закажа меч за трофејот со Надал во Рим!

Ѓоковиќ го победи Сонего и закажа меч за трофејот со Надал во Рим!

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ успеа да го победи Лоренцо Сонего (2-1) во полуфиналето на АТП Мастерсот во Рим и се пласира во мечот за трофејот, каде што од претходно чекаше Рафаел Надал. Српскиот ас добро го отвори дуелот со Италијанецот, прв зеде брејк и убедливо поведе со 4-1, а потоа рутински го освои првиот сет. Сепак, во вториот Сонего

Тениски класик во финалето на Мастерсот во Рим – Надал против Ѓоковиќ

Тениски класик во финалето на Мастерсот во Рим – Надал против Ѓоковиќ

Тениски класик во финалето на Мастерсот во Рим – Надал против Ѓоковиќ Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе играат во финалето на Мастерсот во Рим. Србинот кој денеска играше четвртфинале и го совлада Стефанос Циципас, во полуфиналето вечерва го спобеди домашниот миленик Лоренцо Сонего со 6-3, 6-7, 6-2. Светскиот рекет број 1 повторно покажа дека има подебели

Ѓоковиќ си закажа „класика“ со Надал во финалето во Рим

Ѓоковиќ си закажа „класика“ со Надал во финалето во Рим

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Мастерсот во Рим со триумф над Италијанецот Лоренцо Сонега во три сета – 6:3, 6:7 (5:7), 6:2! Србинот ќе го брани трофејот во Вечниот град против Рафаел Надал, во класиката што е закажана за в недела во 17 часот. Новак славеше против 33-от играч во светот по голема борба за два

Ѓоковиќ преку Сонего до ново финале со Надал

Ѓоковиќ преку Сонего до ново финале со Надал

Новак Ѓоковиќ одигра уште еден маратонски меч на Мастерсот во Рим и закажа ново финале со Рафаел Надал. Откако попладнево, го победи Стефанос Циципас, во три сета, на ист начин славеше и во полу-финалето против младиот италијански тенисер, Лоренцо Сонего. Ѓоковиќ по два часа и 45 минути игра го победи Сонего со 6/3, 6/7, 6/2. Долго ќе се прераскажува

ВИДЕО: Класика во Рим, Ѓоковиќ против Надал за одбрана на титулата

ВИДЕО: Класика во Рим, Ѓоковиќ против Надал за одбрана на титулата

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Мастерс турнирот во Рим, откако вечерва во полуфиналната средба го совлада Лоренцо Сонего со 6:3, 6:7 (5) и 6:2. Во големото финале српскиот ас и актуелен шампион в недела ќе ги одмери силите против Шпанецот Рафаел Надал кој пак беше подобар од Американецот Рајли Опелка. За Ѓоковиќ