притисни ентер »

Федерер не може да ги победи Надал и Ѓоковиќ

Федерер не може да ги победи Надал и Ѓоковиќ

Швајцарецот нема игра со која би ги совладал во три сета, двајцата најдобри светски тенисери. Поранешниот британски тенисер, Грег Руседски кој сега работи како аналитичар смета дека Роже Федерер не може да ги победи Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал на претстојниот УС Опен кој започнува в понеделник. Федерер дури пет пати по ред триумфираше на грен слем

Федерер: Порано бев многу срамежлив, барав помош од мојата сопруга

Федерер: Порано бев многу срамежлив, барав помош од мојата сопруга

Роџер Федерер во наредните неколку недели ќе има тежок предизвик на УС Опен. Ќе игра за својата прва титула во Њујорк од 2008 година, а против себе ќе има големи конкуренти како Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал, Доминик Тием... Во пресрет на турнирот, кој започнува на 26 август, швајцарскиот тенисер се отвори за своето минато и срамежливоста која му претставуваше

Само Надал може да го совлада Ѓоковиќ во три сета

Само Надал може да го совлада Ѓоковиќ во три сета

Тениската легенда Матс Виландер вели дека само Шпанецот во моментов е способен да го победи првиот тенисер на АТП ранг листата на Грен слем турнир. Во пресрет на последниот годинешен грен слем турнир, УС Опен кој страртува на 26 август, тениската легенда Матс Виландер смета главни фаворити за трофејот се Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал. Тој вели дека

Мекинро: Ѓоковиќ е петти тенисер на сите времиња, но постојано напредува

Мекинро: Ѓоковиќ е петти тенисер на сите времиња, но постојано напредува

Американската легенда Џон Мекинро откри кои би биле неговите најтешки противници во кариерата. Според него, Роџер Федерер е најкомплетен кога е во ритам, но Рафаел Надал би бил негов најтежок тест на земјена подлога. „Роџер е најдобар и никој не може да го достигне неговото ниво кога е во ритам. Погодува од сите агли на теренот, како да го измислува

Ѓоковиќ најавува титула на УС Опен

Ѓоковиќ најавува титула на УС Опен

Најдобриот светски рекет, Новак Ѓоковиќ ќе биде подготвен за настап на УС Опен и покрај проблемите со повреда на рамото. „Сакам да играм во Њујорк, мислам дека имам добри шанси за титула.“ – изјави Ѓоковиќ. Ако Ѓоковиќ го освои трофејот ќе стане четвртиот тенисер во историјата во Опен ерата кој четири пати славел на турнирот во Њујорк. УС Опен започнува

Ѓоковиќ е подготвен за УС Опен: Се чувствувам одлично, едвај чекам да започне турнирот...

Ѓоковиќ е подготвен за УС Опен: Се чувствувам одлично, едвај чекам да започне турнирот...

За една недела ќе започне последниот Грен слем турнир, УС Опен. Прв носител ќе биде Новак Ѓоковиќ , кој е на врвот на листата фаворити за престижниот трофеј. На турнирот во „големото јаболко“ Србинот ќе пристигне со пораз во Синсинати. Таму беше надигран од Данил Медведев кој подоцна и ја освои титулата. И покрај негативниот резултат, најдобриот српски

За Ѓоковиќ нема дилема: Имам голема шанса да ја освојам титулата на САД Опен

За Ѓоковиќ нема дилема: Имам голема шанса да ја освојам титулата на САД Опен

Првиот светски рекет, Србинот Новак Ѓоковиќ, не успеа да ја одбрани титулата на мастерс турнирот во Синсинати, па затоа својот фокус го насочи на САД Опен. Ѓоковиќ е прв носител на грен слем турнирот во Њујорк каде минатата година триумфираше по трети пат. Србинот претрпе пораз од Данил Медведев во полуфиналето на Синсинати, а потоа Русинот беше подобар

Ѓоковиќ прв на АТП листата

Ѓоковиќ прв на АТП листата

САД- Поразот од Данил Медведев во полуфиналето од Мастерсот во Синсинати го чинеше Новак Ѓоковиќ 640 бода имајќи предвид дека ја бранеше титулата на овој турнир.И покрај тоа неговата предност во однос на Рафаел Надал и Роџер Федерер е убедлива. На Шпанецот му „бега“ речиси 4.000, а на Федерер речиси 5.000 бода. Сепак, мора да се знае дека до крајот