притисни ентер »

Глув тенисер победи на АТП меч

Глув тенисер победи на АТП меч

Duckhee Lee влегува во историјата како прв глув тенисер кој успеал да победи на меч од АТП турнејата. Тој победи на првиот меч на турнирот во Winston Salem, против свајцарецот Henri Laaksonen со резултат 7:6 и 6:1. Мечот имаше и прекин од 5 часови заради олуја. После победата, Lee изјави: „Некои луѓе ме зафркаваа заради мојот хендикеп. Ми зборуваа

Херој на денот: Глув тенисер ја оствари првата АТП победа

Херој на денот: Глув тенисер ја оствари првата АТП победа

Противниците му се потсмевале, а тој никогаш не помислил да се откаже. Докторите на двегодишна возраст потврдиле дека Дакхи Ли е глув, а денеска 21-годишниот корејски тенисер е среќен што не ги слушал советите да се повлече од играта која најмногу ја сакал. Вчера, Ли успеал да го победи Швајцарецот Анри Лаксонен со 2:0 во сетови на турнирот во Винстон

ВИДЕО: Тенисер со целосно оштетен слух ја освои првата АТП победа

ВИДЕО: Тенисер со целосно оштетен слух ја освои првата АТП победа

Ли Дак-их е тенисер со целосно оштетен слух, но и покрај тоа успеа да ја освои својата прва АТП победа. Тој го совлада Хенри Лаксонен 7:6 (7-4), 6:1 и така направи чудо. „ Луѓето ме исмејуваа поради мојот хендикеп, ми зборуваа дека не треба да играм. Дефинитивно беше тешко, но семејството и пријателите ми помогнаа се’ да издржам. Сакав на сите да им

Јужнокореец стана прв глув тенисер кој добил меч на АТП-турнир

Јужнокореец стана прв глув тенисер кој добил меч на АТП-турнир

Кога бил мал, на Дакхи Ли му кажувале дека не би требало да игра тенис. Дваесет и едногодишниот Јужнокореец вчера испиша историја кога стана прв глув тенисер кој добил меч на АТП-турнир, победувајќи го Хенри Лаксонен со 7:6, 6:1 во првото коло на Винстон-Салем опен во Северна Каролина. „Луѓето знаеја да ме исмеваат поради мојот хендикеп. Ми кажуваа