Топла салата со прокељ, сланина и ореви

Исчистете го прокељот и засечете го малку накрсно кај коренот. Измијте го и ставете го во посолена вода на средна температура да врие 3-4 минути покриено со капак. Исцедете го. Оревите крупно искршени ставете ги во сува тава и на умерена рингла со мешање потпечете ги колку да замирисаат. Потоа тргнете ги на страна во сад и додадете ја сланината претходно