притисни ентер »

Буриќ го сопре Дувњак, Флензбург го освои германскиот Суперкуп (Видео)

Буриќ го сопре Дувњак, Флензбург го освои германскиот Суперкуп (Видео)

Флензбург и Кил одиграа вистинско германско дерби во рамките на Суперкуп натпреварот, како најава за новата сезона, а победникот беше решен дури по изведување седмерци. Во регуларниот дел од средбата, Флензбург и Кил одиграа 28:28, па следуваа пенали, во кои решавачко беше промашувањето на Домагој Дувњак во петтата серија. Ракометарот на Кил не успеа

Дувњак трагичар на Кил, Флензбург по пенали го освои Суперкупот

Дувњак трагичар на Кил, Флензбург по пенали го освои Суперкупот

Екипата на Флензбург по пенали забележа голема победа над големиот ривал Кил во Суперкупот (28-28, 3-2 по пенали) и на фантастичен начин ја најави новата сезона во Буиндеслигата Дуелот меѓу двете екипи беше атомски и тотално изедначен. Ниту една од екипите не се одлепи повеќе од два разлика во клучните моменти, а резултатот константно беше клацкалица