притисни ентер »

Овој петок нови протести на граѓаните низ повеќе градови во земјава против поскапување на цената на струјат

Овој петок нови протести на граѓаните низ повеќе градови во земјава против поскапување на цената на струјат

Овој петок нови протести на граѓаните низ повеќе градови во земјава против поскапување на цената на струјата. Чаирчани ги повикаа жителите од останатите населени места во Скопје да се приклучат на протестот и да маришираат во знак на револт. Протестот започнува во 18 часот во паркот Чаир од каде граѓаните ќе се упатат до Владата. Најавени протести

Протести против повисоката цена на струјата и во петок

Протести против повисоката цена на струјата и во петок

Продолжуваат протестите против одлуката на Регфулаторната комисија за енергетика за зголемување на цената на струјата. Се бара повлекување на одлуката за новата цена на струјата. За петок се најавени нови протести во општина Чаир. Организаторите на протестот од Чаир  ги повикуваат жителите на Скопје да им се придружат Протестот ќе почне во 18 часот

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Уште еден протест против поскапувањето на струјата, Чаир повикува учесници и од другите населби во Скопје

Во Чаир в петок ќе се одржи уште еден протест против поскапувањето на струјата, односно измената на тарифите што ја одобри Регулаторната комисија за енергетика на барање на МЕПСО, ЕСМ и ЕВН. Овој пат организаторот бара на протестот да се приклучат и граѓани од другите населби во Скопје и да се пријават нивните лидери во советот на протестот на граѓанската

ВО СКОПЈЕ: Во петок нов протест против поскапувањето на струјата

ВО СКОПЈЕ: Во петок нов протест против поскапувањето на струјата

Овој петок со почеток од 18 часот, во паркот Чаир е закажан уште еден протест против одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за поскапување на струјата за 7.4 отсто. Како што наведуваат организаторите, собирот е во паркот Чаир и ќе се маршира се до Влада. „Бараме доброволци од сите населени места во Скопје и околина да се пријават во

Најавен нов протест поради поскапувањето на струјата

Најавен нов протест поради поскапувањето на струјата

На граѓанска иницијатива, задутре со почеток од 18 часот, во паркот во скопски Чаир, е закажан уште еден протест против одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за поскапување на струјата за 7.4 отсто. Како што наведуваат организаторите, од паркот Чаир ќе се маршира до Влада. Протести против поскапувањето на струјата Бислимоски: Вработувањата

ВО СКОПЈЕ: Во петок нов протест против поскапувањето на струјата

ВО СКОПЈЕ: Во петок нов протест против поскапувањето на струјата

Овој петок со почеток од 18 часот, во паркот Чаир е закажан уште еден протест против одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за поскапување на струјата за 7.4 отсто. Како што наведуваат организаторите, собирот е во паркот Чаир и ќе се маршира се до Влада. „Бараме доброволци од сите населени места во Скопје и околина да се пријават во

Во петок протест против поскапувањето на струјата

Во петок протест против поскапувањето на струјата

Во петок граѓаните повторно излегуваат на протест поради поскапувањето на струјата за 7.4 проценти. Организаторите утре од пред зградата на владата ќе го најават новиот протест. За Сител велат дека се обидуваат на мирен начин да дојдат до решение. Повторно ќе побараат повлекување на одлуката за поскапувањето, но ако тоа не се случи најавија радикализирање

Во петок во Скопје нов протест против поскапувањето на струјата

Во петок во Скопје нов протест против поскапувањето на струјата

Во петок во Скопје нов протест против поскапувањето на струјата Овој петок со почеток од 18 часот, во паркот Чаир е закажан уште еден протест против одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за поскапување на струјата за 7.4 отсто. Како што наведуваат организаторите, собирот е во паркот Чаир и ќе се маршира се до Влада. „Бараме доброволци

Струјата на електрична столица

Струјата на електрична столица

МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Трошоците на енергетските компании, оправдани или не, на крајот некој ќе мора да ги плати. Исто како и сите други пропусти во енергетскиот сектор изминатите децении. Кој друг, ако не крајните потрошувачи Поскапувањето на електричната енергија за 7,4 отсто за домаќинствата сосема очекувано стана жешка тема за дебата и поле за политички

Протести за струјата или притисок за владата?

Протести за струјата или притисок за владата?

И овој петок  во паркот Чаир е закажан протест против одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за поскапување на струјата за 7.4 отсто.Како што наведуваат организаторите, собирот е во паркот Чаир и ќе се маршира се до Влада. Учесниците на минатонеделниот протест во Скопје кој заврши пред Владата, покрај барањето за итно поништување на

Нов протест против поскапувањето на струјата

Нов протест против поскапувањето на струјата

Овој петок со почеток од 18 часот, во паркот Чаир е закажан уште еден протест против одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за поскапување на струјата за 7.4 отсто. Како што наведуваат организаторите, собирот е во паркот Чаир и ќе се маршира се до Влада. „Бараме доброволци од сите населени места во Скопје и околина да се пријават во

Се најавува радикализација: Во петок нов протест против поскапувањето на струјата

Се најавува радикализација: Во петок нов протест против поскапувањето на струјата

Во петок граѓаните повторно излегуваат на протест поради поскапувањето на струјата за 7.4 проценти. Организаторите утре од пред зградата на владата ќе го најават новиот протест. За Сител велат дека се обидуваат на мирен начин да дојдат до решение. Повторно ќе побараат повлекување на одлуката за поскапувањето, но ако тоа не се случи најавија радикализирање

Чаир вечер на улица за струјата, прилепчани уживаат во поскапувањата, дури и водата 60% не е проблем?

Чаир вечер на улица за струјата, прилепчани уживаат во поскапувањата, дури и водата 60% не е проблем?

Овој петок со почеток од 18 часот, во паркот Чаир е закажан уште еден протест против одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за поскапување на струјата за 7.4 отсто. Како што наведуваат организаторите, собирот е во паркот Чаир и ќе се маршира се до Влада. „Бараме доброволци од сите населени места во Скопје и околина да се пријават во

Мицковски: Да се намали маржата на универзалниот снабдувач која изнесува 11,5 отсто

Мицковски: Да се намали маржата на универзалниот снабдувач која изнесува 11,5 отсто

За да не поскапи цената на електричната енергија потребно е само да се намали маржата на универзалниот снабдувач која изнесува 11,5 отсто, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој потсети дека и укажаал во повеќе наврати на Владата дека цената на електричната енергија со либералиацијата на пазарот ќе се покачува и ја појасни постапката

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

За да не поскапи цената на електричната енергија потребно е само да се намали маржата на универзалниот снабдувач која изнесува 11,5 отсто, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој потсети дека и укажаал во повеќе наврати на Владата дека цената на електричната енергија со либералиацијата на пазарот ќе се покачува и ја појасни постапката

Лавина реакции на социјалните мрежи по ставот на МЕПСО за електричната енергија

Лавина реакции на социјалните мрежи по ставот на МЕПСО за електричната енергија

Embedded video for Лавина реакции на социјалните мрежи по ставот на МЕПСО за електричната енергија Лавина реакции на социјалните мрежи откако се увиде дека енергетските компании немаат намера да побараат нова одлука за цената на струјата и откако од преносниот систем Мепсо соопштија дека на граѓаните не им пречат повисоки сметки за мобилен и интернет

И натаму гласни реакции околу поскапувањето на струјата, в петок нови протести

И натаму гласни реакции околу поскапувањето на струјата, в петок нови протести

Тие за в петок тие повторно најавуваат протести. „Овие оправдувања се несериозни и мислам дека се штетни и неодговорни од нивна страна. Реакцијата на граѓаните беше јасна и ќе биде уште појасна. Мора да се намали цената на струјата за да не се оштетуваат повеќе граѓаните.“ „Ако ја споредуваат цената на струјата со нивните плати, тогаш е во ред, но

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

За да не поскапи електричната енергија потребно е само да се намали маржата на универзалниот снабдувач која изнесува 11,5 отсто, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој потсети дека и укажаал во повеќе наврати на Владата дека цената на електричната енергија со либералиацијата на пазарот ќе се покачува и ја појасни постапката за

МИЦКОСКИ: Постои лесен и едноставен начин за намалување на цената на струјата!

МИЦКОСКИ: Постои лесен и едноставен начин за намалување на цената на струјата!

-За да не поскапи цената на електричната енергија потребно е само да се намали маржата на универзалниот снабдувач која изнесува 11,5 отсто, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој потсети дека и укажал во повеќе наврати на Владата дека цената на електричната енергија со либералиацијата на пазарот ќе се покачува и ја појасни постапката