притисни ентер »

Топ вести

Автомобили

Mercedes објави тизер за EQE, најави електрични Maybach и AMG модели

Mercedes објави тизер за EQE, најави електрични Maybach и AMG модели

Германски Mercedes ги најави своите планови за престојниот Салон за автомобили во Минхен со осум премиери, од кои пет ќе бидат целосно електрични Поставата на целосно електрични возила на Mercedes се очекува да „експлодира“ оваа година, откако германскиот производител веќе претставу неколку нови модели, но тоа е далеку од крајот. На престојниот Салон

„Lexus“ ќе понуди конкурент на „Audi Q2“

„Lexus“ ќе понуди конкурент на „Audi Q2“

Продажбата на „Toyota Yaris Cross“ во Европа само што започна, но сега е јасно дека „Lexus“ наскоро ќе ја понуди својата верзија на луксузен кросовер. Според јапонското издание „Magazine X“, новиот модел ќе се наоѓа под „Lexus UX“ во опсегот на премиум брендот. Основата на малиот кросовер ќе биде платформата „GA-B“, која исто така ја користи стандардниот

Досегашниот директор на Opel го презема VinFast

Досегашниот директор на Opel го презема VinFast

Михаел Лохшелер, досегашниот извршен директор на Opel, ќе стане нов шеф на виетнамскиот производител VinFast откако ќе заврши неговиот договор со Stellantis Извршниот директор на германскиот бренд Opel, Михаел Лохшелер, ја завршува својата одисеја во редовите на компанијата и неговиот договор со групацијата Stellantis истекува на крајот на август.

VW го претстави новиот мини кросовер Taigo

VW го претстави новиот мини кросовер Taigo

Германскиот гигант Volkswagen додаде уште еден кросовер во својата понуда, а станува збор за малиот Taigo Volkswagen продолжува да го полни своето портфолио со кросовер модели, навлегувајќи во речиси секој можен сегмент. Германскиот производител сега на европските купувачи им понуди нов субкомпактен SUV модел кој е наречен Taigo. Овој кросовер всушност

Новиот Ц3 еркрос на Ситроен пристигна во Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Новиот Ц3 еркрос на Ситроен пристигна во Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Новиот ситроен Ц3 еркрос пристигна и е достапен за продажба со цена почнувајќи од 16.190 евра. Новиот ситроен Ц3 еркрос созреа. Притоа не изгуби ништо од својата уникатност, туку напротив истата е унапредена, со што покажува понагласен карактер со нов преден лик, нови декорации во боја и зголемен комфор при патување. Удобен кросовер за активен животен

„Volkswagen Taigo“ доаѓа во Европа

„Volkswagen Taigo“ доаѓа во Европа

„VW Taigo“ во европските продажни салони ќе пристигне до крајот на годината, а ќе се произведува во Памплона, Шпанија, заедно со модлеите „Polo“ и „T-Cross“. „Taigo“ е долг 4270мм, широк 1757мм, висок 1494мм, муѓуосовинскотот растојание е 2566мм, а багажнико тима капацитет од 438 литри. Во Европа ќе се нудат само „TSI“ бензинци со преден погон, додека

Fiat 500 Cabrio Dolcevita пристигна во Скопје

Fiat 500 Cabrio Dolcevita пристигна во Скопје

Со освежувањето на поставата на 500, компанијата Fiat го воведе и новото ниво на опременост Dolcevita кое е ексклузивно за малиот автомобил Новото Dolcevita ниво на опременост на Fiat e ексклузивно за малиот 500 и оддава почит на економскиот бум во Италија кон крајот на 50-тите и почетокот на 60-тите години на минатиот век. Сега, во салонот на Fiat

Citroen DS препороден во целосно електричен рестомод

Citroen DS препороден во целосно електричен рестомод

Легендарниот Citroen DS се смета за еден од најубавите автомобили на сите времиња, а еден примерок сега доби целосно нов живот Иновативниот дух и уникатноста на Citroen DS совршено се вклопува во идејата за модерен електричен погон, а благодарение на британската компанија Electrogenic сопствениците на еден ваков модел добија реосмислен рестомод за

Производството на „Hyundai Casper“ започнува на 15 септември

Производството на „Hyundai Casper“ започнува на 15 септември

Тоа веќе одредено време и не е некоја тајна, откако шпионски фотографии во изминатите месеци потврдија дека се подготвува таков модел. Одредени медиуми пишуваат дека „Hyundai“ овој проект го водел под кодна ознака „AX1“, додека неговото официјално име ќе биде „Hyundai Casper“. Овој модел е долг 3595мм, широк е 1595мм и висок 1575мм. Потврдено е и дека

Stellantis го најави формирањето на новот Design Studio

Stellantis го најави формирањето на новот Design Studio

Групацијата Stellantis има големи планови кога станува збор за развојот на компанијата, а меѓу нив има место и за сопствено дизајнерско студио Stellantis го најави формирањето на новото Stellantis Design Studio, креативна агенција која ќе овозможи дизајнерски услуги за компаниите кои се занимаваат со се почнувајќи од транспорт, преку индустрија, па

Новиот C3 Aircross пристигна во салонот на Citroen

Новиот C3 Aircross пристигна во салонот на Citroen

Неодамна освежениот Citroen C3 Aircross пристигна на македонскиот пазар и веќе е достапен во продажниот салон во Скопје Француската компанија Citroen одлучи да го освежи еден од своите најпопуларни SUV модели, C3 Aircross, а сега истиот е достапен и во Македонија. Освежената верзија пристигнува со подинамичен дизајн, а иако моделот ја достигна својата