притисни ентер »

Топ вести

Автомобили

Швајцарија забранува јавни собири поради коронавирусот

Швајцарија забранува јавни собири поради коронавирусот

Швајцарската влада објави дека ги забранува сите „јавни и приватни“ собири во земјата, како мерка за да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе стапи на сила веднаш и ќе трае до 15 март, пренесува АП. Владата соопшти дека мерката се очекува да обезбеди ефикасна заштита на луѓето во Швајцарија и јавното здравство и би требало да го спречи ширењето

Осмата генерација на голф ГТИ пристигна со 242 коњски сили (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Осмата генерација на голф ГТИ пристигна со 242 коњски сили (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Фолксваген конечно ја претстави новата, осма генерација на голф ГТИ, заедно со електричната ГТЕ верзија и дизелскиот ГТД пред нивната официјална премиера на автомобилскиот саем во Женева. Како што се очекуваше, фолксваген голф ГТИ не е покажна вежба за дизајнерски егзибиции, па на суптилен начин ги покажува своите спортски капацитети. На предниот дел

Зошто сината боја доминира меѓу луксузните модели на автомобили?

Зошто сината боја доминира меѓу луксузните модели на автомобили?

Определени нијанси се заштитен знак на престижните брендови на автомобили. Од вкупниот број на продадени Lincoln автомобили, 10% од нив се во сина боја. Бојата на автомобилите може да биде впечатлив симбол. На пример, црвената боја на Ferrari Rosso Corsa е најдобар пример за тоа, Audi RS популарноста ја стекна во сиво издание, а Lamborghini е познато

Mercedes го објави првиот тизер за освежената E Класа

Mercedes го објави првиот тизер за освежената E Класа

На годинешното издание на Саемот за автомобили во Женева ќе се појават неколку нови производи на Mercedes, вклучително и унапредената Е класа Mercedes-Benz го објави првото тизер видео на социјалните мрежи на која се забележува предната светлосна група, како и го навестува изгледот на решетката на редизајнираната E Класа. Од германската компанија со

Тест Volkswagen T-Cross: Освојувач на урбаниот простoр

Тест Volkswagen T-Cross: Освојувач на урбаниот простoр

По големиот успех кој го бележи со гамата на SUV модели, Volkswagen одлучи да заигра и во урбаниот сегмент. Од таа причина во своето портфолио го вклучува најмалиот преставник, моделот T-Cross. Неговите носечки атрибути се истакнуваат преку модерно скроена надворешност , модуларен кабински простор и проверен, економичен механички склоп Најновата изведба

Дали возачите во скапите автомобили поретко ги пропуштаат пешаците?

Дали возачите во скапите автомобили поретко ги пропуштаат пешаците?

Најновата студија покажува дека и полот влијае на тоа дали возачот ќе застане за да пропушти пешак. Минатата година беше една од најопасните за пешаците во САД во последните три децении, покажува студијата на Американското здружение за безбедност на патиштата. Статистиката вели дека во таа земја во 2019 година на улиците биле убиени дури 6.590 пешаци

Објавен тизер за новиот Cupra Formentor во продукциска форма

Објавен тизер за новиот Cupra Formentor во продукциска форма

Cuprа го објави првиот тизер за кросоверот Formentor во продукциска форма. Cupra Formentor сцената ќе ја дели со хетчбекот и караванската верзија на Leon со високи перформанси, како и со Tarraco FR. Cupra не ја водеше интензивната тизер кампања за Formentor затоа што електрифицираниот кросовер кој е најавен минатата година со истоимениот концепт, исто

Renault го претстави редизајнираниот Talisman

Renault го претстави редизајнираниот Talisman

Renault со освежувањето на најрепрезентативниот модел кој ќе пристигне во две каросериски варијанти очекува и понатаму да остане конкурентен во D сегментот Претставеникот на Renault во D сегментот мина низ третман на освежување кој вклучува нови каросериски детали, новодизајнирани фелни, доизработена внатрешност и унапредени системи за асистенција

Citroen го презентираше новиот градски електричен модел Ami

Citroen го презентираше новиот градски електричен модел Ami

Добро познатиот Citroen Ami, кој се произведуваше во оригинална форма од 1961 до 1979, доби свој необичен наследник во целосно електрична форма Во периодот кога Citroen Ami се произведуваше во својата оригинална форма привлече околу 1,9 милиони задоволни купувачи, а на пазарот се појави како ривал на Renault 4, додека во еден момент беше дури и најпопуларниот

Пежо со нова премиера- Peugeot 508 Sport (ФОТО)

Пежо со нова премиера- Peugeot 508 Sport (ФОТО)

Минатата година Peugeot ги воведе 508 во изданието Sport Engineered, но само како визија. Сега концептот под истото име стана сериски модел, со премиера во наредните недели. Секако, не во Женева , каде Пежо ќе го прескокне саемот оваа година. Врвниот модел на Peugeot е придвижуван од вистински хибриден приклучок, составен од 1,6 турбо бензински мотор

Порше за неверојатна цена нуди отисок од прст врз автомобилот (ФОТО)

Порше за неверојатна цена нуди отисок од прст врз автомобилот (ФОТО)

И додека, на пример, Форд нуди специјализирани ленти и ги фактурира како чисто злато, во Порше нудат нешто сосема друго, но сепак многу скапо. Тоа е отпечатокот од прстот на сопственикот што ќе се копира на предниот капак со иновативна технологија за боење. Се разбира, под услов да сте сопственик или барем да имате одобрение од сопственикот. И да,

Канаѓанец потрошил 140 000 долари и седум години на неговиот стар Голф (ФОТО)

Канаѓанец потрошил 140 000 долари и седум години на неговиот стар Голф (ФОТО)

Фолксваген ќе ја претстави осмиот генерација ГТИ Голф на Саемот за автомобили во Женева за неколку недели, чиј преден дел неодамна беше официјално откриен. Оригиналниот Голф GTI е создаден во 1974 година, но пристигна во Соединетите Држави во 1983 година под името Rabbit GTI. GTI и неговите привлечност оставиле силен впечаток на Дерек Спрат, тогаш

Škoda со уште еден тизер за Octavia RS iV пред премиерата (видео)

Škoda со уште еден тизер за Octavia RS iV пред премиерата (видео)

Škoda објави тизер видео за plug-in хибридната Octavia RS во пресрет на премиерата која ќе се одржи на Саемот за автомобили во Женева Škoda го навести изгледот на целосно новиот модел Škoda Octavia RS iV кој е подготвен да го отвори следното поглавје во редовите на чешкиот производител. Octavia RS засега веќе е забележана практично без никаква маска,

Официјална премиера на Volkswagen Touareg R SUV

Официјална премиера на Volkswagen Touareg R SUV

Volkswagen ја проширува гамата на модели со ознака R – и го претстави моќниот Touareg R кој користи хибриден погон за да испорача одлични 462 коњски сили и 750 Nm вртежен момент! Големиот плаг-ин хибриден SUV комбинира 3-литарски V6 TSI турбо-бензинец кој испорачува 340 коњски сили, со електромотор кој испорачува дополнителни 136 коњски сили. Вкупната,

Женева 2020: Позната конечната листа на сите учесници на Саемот

Женева 2020: Позната конечната листа на сите учесници на Саемот

Интернационалниот Саем за автомобили во Женева стартува на 5 и ќе трае до 15 март, додека денот за новинарите е во понеделник на 3 март Во времиња кога автомобилските производители се соочуваат со кратење на трошоците, спојувања и нови комуникациски стратегии, автомобилските саеми се приморани да ги прегледуваат своите формули и начини на функционирање

Моќниот ферари СФ90 страдале оживува со помош на врвни мајстори (и роботи) (ВИДЕО)

Моќниот ферари СФ90 страдале оживува со помош на врвни мајстори (и роботи) (ВИДЕО)

Пред Ферари да почне со доставувањето на новиот моќен модел, на Јутјуб постираа видео кое покажува како се произведува овој суперавтомобил. Како и во многу други фабрики, СФ90 страдале се склопува со комбинација од напредни роботи и многу стручни работници. Човечката рака има позначајна улога во производството на овој автомобил, па затоа СФ90 страдале