притисни ентер »

Топ вести

Автомото

Ковачев не коментира дали Бугарија ќе ја прифати моменталната преговарачка рамка за Македонија

Ковачев не коментира дали Бугарија ќе ја прифати моменталната преговарачка рамка за Македонија

Шесте возачи кои одбија да клекнат, се под сериозен притисок и закани (ВИДЕО)

Шесте возачи кои одбија да клекнат, се под сериозен притисок и закани (ВИДЕО)

Макс Ферстапен, Антонио Џовинаци, Данил Квјат, Карлос Саинс Јуниор, Шарл Леклер и Кими Раиконен, решија да не клекнат пред трката за ГН на Австрија, не ја поддржаа акцијата „Black Lives Matter“. End Racism. One cause. One commitment. As individuals, we choose our own way to support the cause. As a group of drivers and a wider F1 family, we are united

ФОТО: Нема секси-девојки и шампањ, „новата реалност“ ја зафати и Ф1

ФОТО: Нема секси-девојки и шампањ, „новата реалност“ ја зафати и Ф1

Коронавирусот направи големи проблеми во Формула 1, а дел од „новата реалност“ поради мерките и рестрикциите е новата прослава на победите и новиот подиум. Нема веќе шампањ на сцена, нема веќе секси-девојки крај возачите, а победниците се радуваат на победата на патеката. И тоа на дистанца, како знак на превенција од ковид-19. Погледнете како изгледаше

ВИДЕО: Драматичен старт на сезоната во Ф1, победа на Ботас а Хамилтон без пласман на пиедесталот

ВИДЕО: Драматичен старт на сезоната во Ф1, победа на Ботас а Хамилтон без пласман на пиедесталот

Новата сезона во Формула 1 шампионатот започна со многу проблеми за дел од тимовите, возачите но и за фавортитите. Воведната трка ја завршија 11 возачи од вкупно 20 колку што се појавија на стартот. Победата на трката за ГН на Австрија му припадна на Валтери Ботас од Мерцедес кој извозе перфектно. На второто место на подиумот се искачи Шарл Леклер

Возачите во Формула 1 се обединија против расизмот, Хамилтон и Ботас со црни болиди…

Возачите во Формула 1 се обединија против расизмот, Хамилтон и Ботас со црни болиди…

Во пресрет на денешната трка во Формула 1, прва во годинашната сезона, која ќе стартува во 15.10 часот за големата награда на Австрија, вестите велат дека сите 20 возачи се обединиле во борбата против расзимот која веќе трае неколку месеци на глобално ниво. Познато е дека Луис Хамилтон имаше големи замерки кон своите колеги, кои не одреагираа како

По точно 217 денови, во Австрија се враќаат возбудувањата од Формула 1

По точно 217 денови, во Австрија се враќаат возбудувањата од Формула 1

Авто-мото фановите долго го очекуваа стартот на новата сезона во Формула 1, каде поради пандемијата предизвикана од коронавирусот се откажаа многу трки. Конечно, викендов со трката за Големата награда на Австрија се вратија возбудувањата во „најбрзиот светски циркуз“. Откако во претходните два дена се возеа тренинзи и квалификации, денес со почеток

Андреа Довициозо следната сезона се повлекува од Мото ГП

Андреа Довициозо следната сезона се повлекува од Мото ГП

Менаџерот на Андреа Довициозо, Симоне Батистеља изјави дека возачот на Дукати би можел да паузра една година доколку не постигне договор со италјанскиот тим. Преговорите меѓу двете страни траат веќе долго, бидејќи Дукати не сака да ги промени финансиските услови на Довициозо. „ Тоа е сериозно опција. Доколку нашите услови не се исполант, Андреа нема

Мерцедес нуди 22 милиони, а Хамилтон бара двојно повеќе за нов договор

Мерцедес нуди 22 милиони, а Хамилтон бара двојно повеќе за нов договор

Преговорите за нов договор на Луис Хамилтон беа стопирани поради коронавирусот. Британецот наводно сака да остане во Мерцедес уште неколку години, но тоа сака скапо да го наплати. Најдобриот пилот на денешницата и неговите соработници испратија понуда до тимот која гласи 44 милиони евра годишна плата. Тоа е половина од она што Мерцедес планира да му