притисни ентер »

Топ вести

Економија

Мицкоски до Заев: Вие ги крадете државните пари, каде завршија останатите 13.5 милиони евра за капитални инвестиции

Мицкоски до Заев: Вие ги крадете државните пари, каде завршија останатите 13.5 милиони евра за капитални инвестиции

Проблемот е кога вие ги крадете парите. Долгот е зголемен за точно 830 милиони евра, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на ТВ дуелот со првиот човек на СДСМ, Зоран Заев на Канал 5 телевизија. „Каква е реалноста, најновите податоци од јануари месец ќе видите дека капиталните трошоци изнесуваат точно 397 милиони денари, тоа се капитални

Мицкоски: Додека збориме овие два часа - ДРЖАВАТА ЈА ЗАДОЛЖИВТЕ ЗА 65.000 ЕВРА (ВИДЕО)

Мицкоски: Додека збориме овие два часа - ДРЖАВАТА ЈА ЗАДОЛЖИВТЕ ЗА 65.000 ЕВРА (ВИДЕО)

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски  на дуелот  со претседателот на СДСМ Зоран Заев на Канал 5 телевизија  кажа дека долгот на државата само во мандатот на Заев е зголемен за огромни 830 милиони евра односно  дека само за време додека трае дуелот Заев ја задолжил државата за нови 65 илјади евра. -Долгот на државата во мандатот на Зоран Зев

Заев: Вложуваме во народ а не во споменици! Мицкоски: Си имате проблем со ТЕТО зошто ваши луѓе правеле криминал (ВИДЕО)

Заев: Вложуваме во народ а не во споменици! Мицкоски: Си имате проблем со ТЕТО зошто ваши луѓе правеле криминал (ВИДЕО)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашниот ТВ ДУЕЛ во емисијата “Само вистина“ на Канал 5 телевизија, обвини дека СДСМ и Зора Заев имале проблем со ТЕТО бидејќи како што рече тој денеска има најголема коруптивна афера со термо електричната централа ТЕТО. - Јас сум бил од октомври и во јануари, кога сите набавки биле завршени, а надвор

Царовска: Мерката за субвенционирање придонеси ја користат 22 илјади компании

Царовска: Мерката за субвенционирање придонеси ја користат 22 илјади компании

“Алкалоид“ со позитивни финансиски резултати минатата година

“Алкалоид“ со позитивни финансиски резултати минатата година

извоз„Алкалоид“ бележи раст на консолидираните продажби од 13 отсто, раст на консолидираната нето добивка од 18%, на инвестициите во износ од над 1 милијарда денари и 218 нови вработувања. Ова се податоците  од соопштението на компанијата за периодот јануари-декември во 2019 година. Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех за минатата

РКЕ и Електродистрибуција: Потрошувачите да изберат снабдувач на електрична енергија до 31 март

РКЕ и Електродистрибуција: Потрошувачите да изберат снабдувач на електрична енергија до 31 март

Либерализацијата на пазарот на електрична енергија се одвива успешно, до сега вкупно 3.718 потрошувачи се излезени на слободниот пазар, компаниите добиваат пониски сметки, додека цената на електрична енергија за домаќинства е најевтина во Европа – соопшти Марко Бислимоски, претседател на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република

Стразбур пресуди во корист на исклучените од парно системот

Стразбур пресуди во корист на исклучените од парно системот

Стразбур пресуди во корист на исклучените од парно системот Исклучените од системот за парно греење, кои со години плаќаа паушал, да ја тужат државата и да си бараат оштета бидејќи незаконски биле принудени да плаќаат за услуга што всушност не ја добивале. Ваква порака упатија од Здружението за заштита на граѓанските права “Но пасаран”, охрабрени по

Мицкоски до Заев: Имате проблем со „ТЕ-ТО“ зошто ваши луѓе правеле криминал

Мицкоски до Заев: Имате проблем со „ТЕ-ТО“ зошто ваши луѓе правеле криминал

Мицкоски: Заев, како вие што ќе кажете, по принципот „трас трас“ или „Без Заев Врховен не може“ (ВИДЕО)

Мицкоски: Заев, како вие што ќе кажете, по принципот „трас трас“ или „Без Заев Врховен не може“ (ВИДЕО)

Како ќе суди судијата господине Заев, како вие што ќе кажете, по принципот  на „трас трас“ или по  принципот „оваа одлука без Заев не можеше да се донесе“?, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот дуел со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на Канал 5 телевизија „Навистина не можам да го разберам, дека е објективно дека гарантира правда,

Бизнис форум во Куманово „Заедно можеме повеќе“

Бизнис форум во Куманово „Заедно можеме повеќе“

Претставници од педесетина македонски и бугарски компании учествуваа на денешниот бизнис форум во Куманово, насловен „Заедно можеме повеќе“. Форумот има за цел да ги поврзе компаниите од двете држави, да овозможи контакти меѓу компаниите, да се разгледаат можностите за заеднички настапи на глобалниот пазар. Форумот го организираат општина Куманово

Заев: 2019 година ја завршиме со 624 милиони странски директни инвестиции најмногу во југоисточна Европа, изградивме 750 километри патишта

Заев: 2019 година ја завршиме со 624 милиони странски директни инвестиции најмногу во југоисточна Европа, изградивме 750 километри патишта

Изградивме 750 километри патишта, 1400 километри водоводи и канализации, а вие имате споменици и барокни фасади, кои ветрот ви ги дувна, му порача претстедателот на СДСМ Зоран Заев, на својот соговорник Христијан Мицкоски од ВМРО – ДПМНЕ во емисијата „Само вистина“. Тој додаде дека со 30 милиони евра за проблемот со ГАМА ја решивме гасификацијата,

Акциите на светските берзи со најголема неделна загуба

Акциите на светските берзи со најголема неделна загуба

Вредноста на акциите на азиските берзи петти ден по ред опаѓа, исто како и останатите најголеми берзи во светот, се наоѓа пред најголема неделна загуба од финансиската криза во 2008 година, поради стравувањата од економската штета од ширење на новиот коронавирус. Индексот „МСЦИ“ на азиско-пацифичките берзи забележа пад од 2,7 отсто. На берзата во Токио

„Мал Шенген“ за олеснета трговија

„Мал Шенген“ за олеснета трговија

Само со добра меѓусебна соработка и координација царинските управи од земјите на Западен Балкан можат да се справат со предизвиците што произлегуваат од повеќегодишниот план за единствена економска зона во рамките на Берлинскиот процес. Иако во рамките на ЦЕФТА царинските управи имаат добра соработка, со подршка на иницијативата „Мал Шенген“ ќе се

BMW X1 е роденденскиот подарок за Тања од Скопје

BMW X1 е роденденскиот подарок за Тања од Скопје

Инстант лотаријата Мини и Макси ја изненади прекрасната Тања Ѓоргиевска од Скопје со роденденски подарок BMW X1. Државна лотарија додели уште еден убавец BMW X1 од инстант лоз Мини и Макси пред салонот на М – Кар каде што Марјана Станојковска ги додели клучевите на  добитничката, а ние имавме можност да ја слушнеме нејзината среќна приказна. Тања ни

(Видео) Со поддршка од Програмата за рурален развој Волково ќе добие кружен тек и нов пат до Кучково

(Видео) Со поддршка од Програмата за рурален развој Волково ќе добие кружен тек и нов пат до Кучково

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски и Ваљон Салиху од Кабинетот на градоначалникот на Град Скопје, беа на увид во градежните работи

Повисоки трошоците за вработени на градежните компании при изградба на индивидуални објекти

Повисоки трошоците за вработени на градежните компании при изградба на индивидуални објекти

Трошоците за вработените во градежништвото при изведување изградба на нови објекти за индивидуално домување во четвртото тримесечје од 2019 година, бележат раст од 3,2 отсто во однос на претходниот квартал и 10,9 отсто во однос на четвртото тримесечје од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Трошоците за материјали на градежните

Повторно одбиено барањето за намалување на ДДВ за ветеринарните услуги

Повторно одбиено барањето за намалување на ДДВ за ветеринарните услуги

Повторно одбиено барањето за намалување на ДДВ за ветеринарните услуги Министерството за финансии повторно го одби барањето на Ветеринарната комора (ВКМ) за намалување на данокот на додадена вредност за ветеринарните услуги од 18 на 5 проценти. За Комората, која поднесува вакво барање веќе шеста година, остануваат нејасни образложенијата на Министерството,

Повисоки цените на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

Повисоки цените на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

П родажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во јануари 2020 година се повисоки за 0,5 отсто на месечно ниво и за 1,2 отсто на годишно ниво, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, минатиот месец во споредба со претходниот, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот

Извозот во 2018 година со раст од 21,8 отсто

Извозот во 2018 година со раст од 21,8 отсто