притисни ентер »

Топ вести

Економија

Костовски: Ако беа решени, ТРЕБАШЕ ДА НЕ ЗАТВОРАТ ПРЕД ДА ЗАГЛАВИМЕ уште 15 милиони евра

Костовски: Ако беа решени, ТРЕБАШЕ ДА НЕ ЗАТВОРАТ ПРЕД ДА ЗАГЛАВИМЕ уште 15 милиони евра

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија,  изјави за Фактор бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, по одлуката за укинување на работата на банката. Костовски за во петок најавува пресконференција на која до јавноста ќе се обратат акционерите на банката. - Народна банка цела година не држеше под строги мерки

Нина Ангеловска, министерот во тренерки (фото)

Нина Ангеловска, министерот во тренерки (фото)

ВМРО-ДПМНЕ денеска праша дали Нина Ангеловска си ги повлекла своите пари (250.000 евра) од Еуростандард банка, за која Народната банка на Македонија донесе одлука да престане со работа и да поднесе барање за стечај. Според јавно доспатните документи на веб страната на антикорупциска комисија, Нина Ангеловска си ги извадила парите од Еуростандард банка

Еуростандард, ВМРО ДПМНЕ: Нов неуспех на власта

Еуростандард, ВМРО ДПМНЕ: Нов неуспех на власта

Со прес конференција за Еуростандард излезе и ВМРО ДПМНЕ. Од оваа партија велат дека пропаѓањето на банка претставува уште еден голем неуспех на актуелната власт и сериозен удар во банкарскиот и финансискиот сектор. Прашаа дали се случува нов октопод и ТАТ втор дел. Сметаат и дека проблемот треба да се гледа и по систематски, посебно откако во јавноста

Над 70% намален и бројот на туристите и бројот на ноќевања во Македонија

Над 70% намален и бројот на туристите и бројот на ноќевања во Македонија

Во периодот јануари – јуни 2020 година во однос на истиот период лани бројот на туристите е намален за 71,8 отсто. Кај домашните туристи намалувањето е за 64,8, додека кај странските за 74,8 проценти. Како што соопшти Државниот завод за статистика, намален е и бројот на ноќевањата, за 71,3 отсто или за 64,1 процент кај домашните и за 75,3 отсто кај

Руската вакцина против Ковид-19 ја намали вредноста на благородните метали

Руската вакцина против Ковид-19 ја намали вредноста на благородните метали

Цените на блогородните метали забележаа драстичен пад на азиските и на американската берза. Цената на златото се намали дури за 5,2 отсто и унца се тргуваше за 1.921,50 долари, што е најголем дневен пад во изминатите седум години и е многу помалку од вредноста во петокот кога унца злато се тргуваше за 2.072,50 долари. И цената на среброто забележа

Народната банка ја укина дозволата за работење на „Еуростандард банка“ АД Скопје

Народната банка ја укина дозволата за работење на „Еуростандард банка“ АД Скопје

НБРМ ги потврди информациите дека пропаѓа Еуростандард Банка. Народната банка ја укинува дозволата на Еуростандард Банка, поради неисполнување на условите. – изјави гувернерката Бежовска на вонредната прес конференција. Прес конференцијата сеуште е во тек, на неа ќе се соопштуваат и штетите од пропаѓањето на банката.

Кој исплаќа најголеми плати во европскиот фудбал?

Кој исплаќа најголеми плати во европскиот фудбал?

Порталот SafeBettingSites состави список на тимови кои во минатата сезона имаа најголем одлив на средства по основ на плата. Станува збор за просек од годишна плата на клубовите од Премиер лигата, Ла Лига, Серија А, Бундеслига и Лига 1. Според сајтот, вистински лидер по висината на исплатените плати е каталонскиот гигант Барселона. Барса на своите

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Поскапува нафтата на меѓународните пазари

Се зголемија цените на нафтата. Тие денеска пораснаа на меѓународните пазари над нивото од 45 долари, поттикнати од неочекуваниот остар пад на американските залихи што предизвикаа надеж за стабилно закрепнување на побарувачката од пандемијата на коронавирус. На лондонскиот пазар цената на барелот скокна за 67 центи во однос на претходното затворање

Од Балканот кон Германија заминуваат стручни работници

Од Балканот кон Германија заминуваат стручни работници

Над половина од жителите на Западниот Балкан кои доаѓаат да работат во Германија според посебните правила за регионот- работат како стручна работна сила, покажува студијата на Институтот за истражување на пазарот на труд Дури 54 проценти од работните односи кои во Германија се склопуваат преку регулативата за Западниот Балкан се однесуваат на стручна

Да се потсетиме на пропаднатите банки во мандати на СДСМ

Да се потсетиме на пропаднатите банки во мандати на СДСМ

Да се потсетиме, дека во секој мандат кога СДСМ е на власт пропаѓаат банки, илјадници луѓе остануваат без своите животни заштеди.

Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

ПРИЈАТЕЛИ Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z 6 минути 1 1 Дојче Телеком заедно со петкратната ГРЕМИ добитничка Били Ајлиш, го слави позитивното влијание на технологијата во времето на Генерацијата Z, генерација на млади кои имаат моќ и потенцијал да креираат подобра иднина. #WhatWeDoNext кампањата почнува на

ПУТИНОВ ШАХ-МАТ, СУДБИНАТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ФЕД ВО РАЦЕТЕ НА РУСИЈА! Банкарите во неверување, Москва подржана од 13 земји! МОЖЕ ЛИ ОВА ДА ЗНАЧИ КРАЈ НА АМЕРИКА?!

ПУТИНОВ ШАХ-МАТ, СУДБИНАТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ФЕД ВО РАЦЕТЕ НА РУСИЈА! Банкарите во неверување, Москва подржана од 13 земји! МОЖЕ ЛИ ОВА ДА ЗНАЧИ КРАЈ НА АМЕРИКА?!

Аналитичарите на кинеските медиуми сметаат дека Русија може да собере повеќе земји кои сакаат да го побараат назад својот скапоцен метал од Соединетите држави, кој име даден на лување. По потпишувањето на договорот „Bretton Woods“, според кој американскиот долар стана новата резервна валута во светскиот финансиски систем, многу земји ги пренесоа своите

Овој петок нови протести на граѓаните низ повеќе градови во земјава против поскапување на цената на струјат

Овој петок нови протести на граѓаните низ повеќе градови во земјава против поскапување на цената на струјат

Овој петок нови протести на граѓаните низ повеќе градови во земјава против поскапување на цената на струјата. Чаирчани ги повикаа жителите од останатите населени места во Скопје да се приклучат на протестот и да маришираат во знак на револт. Протестот започнува во 18 часот во паркот Чаир од каде граѓаните ќе се упатат до Владата. Најавени протести

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

Сите редовни корисници на апликацијата HalkEco на Халкбанк, како и оние што допрва ќе ја симнат и ќе ја користат апликацијата со која банката поттикнува формирање здрави животни навики, можат да освојат ваучер во вредност од 3.000 и 5.000 денари за купување спортска опрема. Ваучер од 5.000 денари може да освојат оние што со пешачење, трчање, возење

Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Замокот Версај изгуби 45 милиони евра поради намалениот број посети за време на мерките на изолација, изјави претседателката на музејот Кетрин Пегард, која смета дека мора да се преиспита економскиот модел на оваа установа, јави дописникот на МИА. Посетеноста на Версај „падна“ во отсуство на странски туристи, со само 10.000 посетители дневно во моментот,

За 5% намалено производството на шумски производи

За 5% намалено производството на шумски производи

За пет проценти е намалено вкупното производство на шумски производи во државните шуми во второто тримесечје од 2020 година во однос на истиот период лани. Продажбата, пак, на шумски сортименти бележи зголемување за 3,9 отсто и изнесува 128.775 метри кубни. Според Државниот завод за статистика, зголемување на шумското производство е забележано кај

Денеска е Меѓународен ден на младите

Денеска е Меѓународен ден на младите

Ваквите загрижувачки бројки доаѓаат на денот кога се одбележува интернационалните ден на младите, а од ССМ велат дека Македонија ги бележи и највисоките стапки на невработеност во Европа. -Во нашата земја, според официјалните податоци, од почетокот на кризата речиси 12.000 луѓе останаа без работа и без егзистенција, а речиси 3.300 од нив се млади луѓе

Трипуновски: Со цена на грозјето од 4 денари, земјоделците не можат да извадат ни за леб

Трипуновски: Со цена на грозјето од 4 денари, земјоделците не можат да извадат ни за леб

Со цена на грозјето од 4 денари земјоделците не можат да извадат ни за леб, изјави Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи дека тоа е вина на Заев, Николовски и Димковски. „Килограм грозје 4, 5 или 6 денари, ова е реалноста почитувани мои земјоделци со СДСМ. Оваа расипничка влада ги доведе земјоделците до раб на егзистенција. А од земјоделството

Продолжен рокот за аплицирање за избор на понудувач за изградба на постројка за третман на отпадни води во Скопје

Продолжен рокот за аплицирање за избор на понудувач за изградба на постројка за третман на отпадни води во Скопје

Продолжен е рокот за поднесување на апликации за претквалификација за избор на најповолен понудувач за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град Скопје, па наместо на 17 август 2020 година истиот истекува на 1 септември 2020 година во 12 часот по локално време. Од ЈП „Вововод и канализација” – Скопје информираат дека до

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години