притисни ентер »

Топ вести

Фудбал

Легендарниот голман во критична состојба

Легендарниот голман во критична состојба

Здравствената состојба на легендарниот турски голман Рушту Речбер била критчна. Тој поради коронавирусот е хоспитализиран во саботата. Турските медиуми кои известуваат за здравствената состојба на 46 годишниот Речбер тврдат дека со вирусот го заразила неговата сопруга која неодамна се вратила од САД и не ја почитувала изолацијата од 14 дена. Според

Фердинанд му порача на Манчестер јунајтед по секоја цена да ги донесе Кејн и Санчо

Фердинанд му порача на Манчестер јунајтед по секоја цена да ги донесе Кејн и Санчо

Поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед, Рио Фердинанд апелира раководството на клубот од „Олд Трафорд“ да направи напори во летниот трансфер прозорец да ги ангажира Хари Кејн и Џејдон Санчо. – Кејн отсекогаш бил скромен човек. Тој очекуваше да се остварат неговите соништа во Тотенхем, но тоа никогаш не се случи. Сега е вознемирен. Мислите ли дека

Шокантно и срамно: Нури по три години се разбуди од кома, а Ајакс му ги раскина договорот!

Шокантно и срамно: Нури по три години се разбуди од кома, а Ајакс му ги раскина договорот!

Точно драги читатели. Насловот не е грешка, навистина срамен потег на Ајакс. Пред неколку денови Абделхак Нури се разбуди од кома, во која беше речиси три години, а раководството на холандскиот гигант побрза да му го раскине договорот. Додека Нури беше во кома клубот го плаќаше поголемиот дел од трошоците за болничкото лекување, и Нури беше под постојант

Најмирниот Аргентинец се побуни: Меси како Че Гевара во Барса

Најмирниот Аргентинец се побуни: Меси како Че Гевара во Барса

Ударот на Лионел Меси против управата на Барселона поради однесувањето на челниците на клубот во врска со радикалното намалување на платите на играчите предизвикано од кризата со пандемијата на Covid-19,  е главна тема во спортските медиуми и тоа не само во Шпанија. Најмирниот Аргентинец стана најбунтовен Најдобриот играч, капитен и легенда на Барса

Алаба ја одби понудата на Баерн за нов договор

Алаба ја одби понудата на Баерн за нов договор

Дефанзивецот на Баерн, Давид Алаба ја отфрли понудата на клубот за обновување на договорот, објави „Sport1.de“. Според германскиот портал, 27-годишниот Австриец ја одбил почетната понуда на Баварците затоа што сметал дека е неприфатлива. Состојбата со продолжување на договорот е комплицирана од пандемијата на коронавирус. Претходно беше објавено за

Амбициозен план на Премиер лигата: Да се почне во мај и да се заврши сезоната до 12 јули!

Амбициозен план на Премиер лигата: Да се почне во мај и да се заврши сезоната до 12 јули!

Премиер лигата работи на амбициозен план за продолжување на сезоната на почетокот на мај со тоа што ќе се игра пред празни трибини и сезоната да се заврши до 12 јули. Кампањата мора да биде завршена до 16 јули за да се избегнат проблемите со милионските телевизиски договори, пренесува „Дејли меил“. Во случај да не се доигра сезоната ќе биде погубно

Њукасл попушти, ги прати вработените на принуден годишен одмор

Њукасл попушти, ги прати вработените на принуден годишен одмор

Њукасл е првиот англиски прволигаш кој ги прати вработени на привремен годишен одмор како одговор на кризата поради коронаворус. Како што пишува ББС, оваа одлука е за доброто на клубот и неговата иднина. Познато е дека сите тимови во светот влегуваат во неверојатни загуби. Според тамошниот закон, работниците кои ќе бидат пратени на принуден годишен

Кризата ќе го погоди и Јувентус, Роналдо има две опции

Кризата ќе го погоди и Јувентус, Роналдо има две опции

Голем број на европски клубови се најдоа во големи финансиски проблеми, откако сезоната беше прекината поради пандемија коронавирус. Засега нема најави кога ќе спортистите ќе се вратат на терените. Се предвидува дека финансискиот удар од кризата ќе го зафатат и клубовите кои се дел од европските лиги, ќе загубат богатство поради прекинување на сезоната

Румениге: Мора да го завршиме шампионатот, дури и ако следната сезона не започне пред зимата

Румениге: Мора да го завршиме шампионатот, дури и ако следната сезона не започне пред зимата

Претседателот на Баерн, Карл-Хајнц Румениге смета дека сезоната треба да се одигра по завршување на пандемијата. – Ако ова не е во спротивност со епидемиолошката состојба и политичката состојба, тогаш оваа опција треба да се разгледа доколку е потребно. Дури и ако тоа значи дека следната сезона не започнува пред зимата. Дефинитивно треба да ја играме

Нов голем гест: Тотенхем во борба со „Ковид-19“

Нов голем гест: Тотенхем во борба со „Ковид-19“

Во екот на борбата против коронавирус, спортските клубови даваат придонес. Тотенхем е еден од оние тимови кој направи голем чекор, својот стадион одлучи да го даде на располагање на Националната здравствена организација. „Клубовите секогаш биле дел од заедницата, сега сме и најмногу потребни. Горди сме што се вклучивме во оваа битка против коронавирус,

Грилиш доби казна од 150 000 фунти, навивачите на Јунајтед повикуваат на трансфер

Грилиш доби казна од 150 000 фунти, навивачите на Јунајтед повикуваат на трансфер

Џек Грилиш нема да ги земе следните две неделни плати од Астон Вила, ова е одлуката на управата на клубот по глупоста која ја направи репрезентативецот на Англија со прекршувањето на правилата за карантин поради Ковид-19 . Добра вест за Грилиш е што нема да биде санкциониран дополнително од полицијата. Грилиш се извини за грешката, побара од навивачите

„Марка“ го откри – Касано измислил анегдота за оригиналниот Роналдо

„Марка“ го откри – Касано измислил анегдота за оригиналниот Роналдо

Цела Шпанија му се смее на Антонио Касано за интервјуто во „Кориере дело Спорт“. „Марка“ тврди дека една изјава што ја дал Касано нема врска со вистината. Антонио Касано во 2006 година за сума од 28 милиони евра од Рома се пресели во Реал. На „Сантијаго Бернабеу“ никогаш не го покажа својот вистински талент. Едн сезона беше во Реал одигра 19 натпревари

Виси иднината на Роналдо поради коронавирусот, три опции за Јувентус и ЦР7

Виси иднината на Роналдо поради коронавирусот, три опции за Јувентус и ЦР7

Медиумите од Италија пренесуваат дека кризата која настана од пандемијата на коронавирус донела многу прашалници за иднината на Кристијано Роналдо, Португалецот би можел да замине од Торино. Ковид 19 го суспендираше фудбалот, клубовите полека ги бројат загубите, се намалуваат платите на играчите за да не дојде до колапс, и се прават луди сценарија

Рио посочи кој клуб би бил идеален за Кутињо: Премиер лигата би го спасила, би рекол…

Рио посочи кој клуб би бил идеален за Кутињо: Премиер лигата би го спасила, би рекол…

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед и стручен аналитичар за медиумите на Островот, Рио Фердинанд смета дека Фелипе Кутињо треба да се врати во Премиер лигата. Бразилецот во моментов настапува во Баерн Минхен како позајмен играч од Барселона, меѓутоа ни на „Камп Ноу“, а ни на „Алијанц“ не му оди баш најдобро. Според Фердинанд, Кутињо треба да

Газдата на Њукасл нема намера да ги плаќа работниците во клубот, им порача да побараат помош од државата

Газдата на Њукасл нема намера да ги плаќа работниците во клубот, им порача да побараат помош од државата

Мајк Ешли стана првиот газда во Премиерлигата кој престана да ги плаќа работниците во клубот. Во поголемиот дел од клубовите се намалуваат огромните плати на фудбалерите со цел да се обезбедат плати за обичните работници во клубот. Но, така не е во Њукасл. Контроверзниот газда Мајк Ешли не им ги намали платите на фудбалерите и нема да ги плаќа работниците

Заразениот турски тренер излезе од болница: Испрати силна и поучна порака

Заразениот турски тренер излезе од болница: Испрати силна и поучна порака

Светот се бори со невидливиот непријател коронавирус, на списокот на заразените се најдоа голем број на играчи и тренери. Од Турција стигна добра вест, Фатих Терим излезе од болница и преку социјалните мрежи испрати порака до целиот свет. „Ви благодарам на сите за добрите желби, пособено благодарност до докторите. Ова е тест кој мора да се помине.

Мата: Ван Гал некогаш плачеше пред нас

Мата: Ван Гал некогаш плачеше пред нас

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Хуан Мата се присетил на периодот кога во клубот пристигнал холандскиот тренер Луј Ван Гал. Мата стана играч на Манчестер Јунајтед во јануари 2014 година, а пет месеци подоцна на „Олд Трафорд“ пристигнал и Ван Гал. Пријатен човек, многу автентичен и сензибилен. Понекогаш покажуваше слабост и плачеше кога зборуваше за

Чилеанецот нема среќа: Санчес е најголем губитник од корона вирусот!

Чилеанецот нема среќа: Санчес е најголем губитник од корона вирусот!

Фудбалер на Борусија Дортмунд им пишува писма на луѓе во изолација

Фудбалер на Борусија Дортмунд им пишува писма на луѓе во изолација

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика Германците да се откажат од сите социјални контакти што е можно повеќе. Во таква ситуација фудбалерот Емре Џан решил да им помага на луѓето кои се осамени во изолација. Емре Џан (26) се приклучил на иницијативата Stift und Papier (Пенкало и хартија). Ова е платформа за пријателства врз основа на пишување

Вилијан потврди дека ќе си оди од Челси, но најави дека сака да остане во Англија

Вилијан потврди дека ќе си оди од Челси, но најави дека сака да остане во Англија

Искусниот бразилски фудбалер од редовите на Челси, Вилијан и дефинитивно потврди дека ќе си замине од редовите на Челси по крајот на оваа сезона. Играчот не се договори со клубот од Лондон за продолжување на соработката, па во иднина ќе баранова средина каде би ја продолжил кариерата. Вилијан посочи дека сака да остане во Премиер лигата, но не отфрли