притисни ентер »

Топ вести

Храна

Едноставен десерт со јагоди

Едноставен десерт со јагоди

Подготовка Во тенџере измешајте шеќерот и млекото и почнете да загревате. Почекајте да зоврие и додадете го веќе подготвенот пудинг измешан во млеко, продолжете да готвите, повремено мешајќи, додека смесата не згусне доволно. Истата постапка повторетеја и со пудингот од чоколада. Бисквитите здробете ги и полите ги со млеко и ванила, јагодите исецкајте

Киселкаст десерт во чаша

Киселкаст десерт во чаша

400мл сок од вишни, можете и од компот течноста, ја помешувате со претходно набабрен желатин. Промешајте убаво и наполнете ги чашичките. Ставете во фрижидер да се стегне. Во касерола на оган растопете 5 лажички шеќер во прав со 300 мл слатка павлака. Додајте и две лажици пудинг од ванила.Промешајте. Тргнете од оган. На страна 100 мл јогурт го помешуваме

Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

Едноставен трик со кој јагодите нема да ви скапуваат

ИЗВОР Скопје24 | мај 27, 2020 Во тек е сезоната на јагоди, омиленото овошје на многумина, па добро е да се знае како да се сочува ова овошје за да не изгние. Потребна ви е само една состојка што сигурно ја имате дома. Во еден сад измешајте половина чаша оцет и две и пол шолјички вода, а потоа додајте ги јагодите и оставете ги да отстојат неколку минути

Торта со јаболка и суво грозје

Торта со јаболка и суво грозје

Фантастичен спој на јаболка,цимет и суво грозје и кое секое залаче е уживање. 1. На рингла во сад се топи маргаринот. Во него се додава половина од шеќерот. 2. На страна се лупат и сечкаат јаболката. Во нив се додава циметот и сувото грозје. 3. Во јаболката се додава млакиот маргарин со шеќерот и заедно убаво се мешаат. 4. Во длабок сад се матат јајцата

Торта Бел Ангел со розен кори

Торта Бел Ангел со розен кори

Превкусна торта што не се пече. На интернет има повеќе варијанти за подготовка на оваа торта, па еве и јас со слична варијанта. Па да почнеме ЗА ЖОЛТ ФИЛ Го ставаме млекото на оган (околу 900мл) да се загрее, додека во останатите 100мл го мешаме пудингот, густинот, шеќерот и ванилата. Смесата пополека ја ставаме во малу загреаното млеко и мешаме додека

Кремаста чизкејк торта со малини и боровинки

Кремаста чизкејк торта со малини и боровинки

Празниците се одличен повод да се собери целата фамилија и да се споделат убави заеднички моменти. За да имате повеќе време да уживате со вашите најблиски, ви предлагаме еден супер брз и лесен рецепт за кремаста чизкејк торта која сите ќе ја обожаваат. Нема човек кој не го сака познатиот вкус на чизкејк тортата. Таа е освежителна и кремаста, па совршено

Солени мафини со биено сирење и чадена шунка

Солени мафини со биено сирење и чадена шунка

Ова е рецепт за една поголема доза на вкусни јогурт мафини... Подготовка 1. Ги матиме јајцата со урдата да ни се соединат. 2. Ги додаваме ситно насешканата шунка и ренданото биено сирење. 3. Ги додаваме останатите состојки и соединуваме со миксер. 4. Ги премачкуваме калапите за мафини со путер и ги набрашнуваме. 5. Ја распоредуваме смесата за мафини

11 намирници што може да траат со години ако ги чувате правилно

11 намирници што може да траат со години ако ги чувате правилно

Нема ништо полошо од фрлањето храна, па затоа е важно храната што ја имате да трае колку што е можно подолго. Понекогаш, треба само да знаете како да ја чувате правилно. Во продолжение прочитајте ги овие совети што ќе ви помогнат вашата храна да има подолг рок на траење. 1. Бобинки – измијте ги и замрзнете ги Бобинките може да го подобрат вкусот на

Не сакате целулит? Не јадете го ова!

Не сакате целулит? Не јадете го ова!

Веројатно и вам овие намирници ви се омилени, но ќе треба да ги заборавите доколку сакате да се ослободите од целулитот. Дури и ако имате добри гени и природно имате витка линија, не сте заштитени од целулитот. Таа тврдкорна „досада“ не си оди толку лесно. За да се елиминира целулитот, потребни се строги правила и дисциплини, што подразбира правилна

Корисни својства на хром [1 дел]

Корисни својства на хром [1 дел]

Споделете со пријателите! Tweet Иако хромот се наоѓа во голем број на прехрамбени производи, сè повеќе експерти веруваат дека голем број на популации се изложени на ризик од недостаток или пак недостатокот е изразен во благ до умерен степен. К омплетна диета и урамнотежена диета обично се во можност да ги задоволи сите потреби на телото за минерали,

5. причини зошто треба да јадеме млад крoмид, особено зелениот дел: Еве што му прави на нашиот организам!

5. причини зошто треба да јадеме млад крoмид, особено зелениот дел: Еве што му прави на нашиот организам!

Започна сезоната на производство и продажба на млад кромид, а ова е одлична можност за сите што го консумираат да го зајакнат својот имунитет и здравје со консумирање на овој зеленчук. И додека многумина главно го јадат долниот дел од младиот кромид, вистинската витаминска бомба всушност се крие во зелената боја. Зелениот дел од младиот кромид не треба

„За едно лето ги потхранувам вака 3 пати: Доматите се „прелеваат“ од плодови дури до Октомври“

„За едно лето ги потхранувам вака 3 пати: Доматите се „прелеваат“ од плодови дури до Октомври“

Овој дамнешно заборавен рецепт за потхранување на доматите е многу повеќе од ефикасен. Како резултат на неговата употреба, градинарските култури се развиваат многу побрзо од вообичаеното, а плодовите се кралски- полни кофи дури до есен, пишува порталот Нане! Рецептот е многу едноставен Потребни состојки 6-2.7 литри дестилирана вода 100 гр квасец Половина

Ориз со зеленчук

Ориз со зеленчук

Оризот со зеленчук може да се конзумира самостојно како посно јадење или како додаток на главно јадење. На зејтин во тава го запржуваме кромидчето, пиперката и морковот исечени на ситно. Кога ќе се запржат се додава исчистениот и измиен ориз и тој во тавата се запржува за да стане стаклест. Додека го запржуваме зеленчукот загреваме 4 шољи вода(истата

Време за слабеење: Вкусни ужинки и грицки под 200 калории

Време за слабеење: Вкусни ужинки и грицки под 200 калории

Во целото седење дома најголем непријател дефинитивно ни е полниот фрижидер. Па, наместо да го полните со маснотии и меса, грицки и благо, направете список од следниве состојки кои ви се потребни за ужинки под 200 калории. --> Совети заеднички за сите рецепти: *Лебот секогаш треба да е ржан или од брашно од цели зрна. *Павлаката, јогуртот и млекото

Маринирани пилешки крилца

Маринирани пилешки крилца

Потребни состојки : 1 кг пилешки крилца 3 лажици сос од соја 1 лажичка пипер во прав 2 лажици мед 2 чешниња лук 2 лажици масло од сусам 1 лажичка чили сос 1 лажица свежо рендан ѓумбир сок од половина лимон Начин на подготовка : Исечкајте го лукот и заедно со наведените состојки направете маринада. Ставете во поголем сад. Исечете ги крилцата на два

Обланди на старински начин

Обланди на старински начин

Млекото и шеќерот ставете ги на оган во поголемо теџере да зовријат. Кога ќе почнат да вријат намалете ја ринглата на најтивко и варете 3 часа. Времето на варење варира смесата треба да се преполови меѓутоа треба на многу тивко да се вари. Кога е варено тргнете го од оган и додадете го маргаринот и мешајте додека се стопи и малку оставете да се разлади

Омлет од тиквици и беби спанаќ

Омлет од тиквици и беби спанаќ

Состојќи потребни за две лица: една средна тиквица шоња беби спанаќ 4 јајца морска сол маслиново масло за готвење пармезан Подготовка: Изрендајте ја тиквицата во голема чинија, посолете ги и оставете ги така неколку минути. Исцедете ја водата од тиквиците со помош на рацете и ставете ги во друга чинија, додајте ги јајцата и смесата убаво измешајте

Пита од шпагети

Пита од шпагети

Одлична брза пита Подготовка - Шпагетите искршете ги и ставете ги во намрсена тава за печење. Додадете ја врелата вода. Додадете сол, мешан сув зачин и сецкан магданос. - Печите околу 5-6 минути колку да изврие малку водата, потоа извадете ја од рерна. - Во еден сад, изматете ги јајцата, додадете го ренданото сирење, сецканите пиперки, млекото, брашното

Како правилно да ги миете зеленчукот и овошјето

Како правилно да ги миете зеленчукот и овошјето

Сезоната за овошје и зеленчук веќе започна. На пазарите и во маркетите веќе тезгите и рафтовите се шарени од боите на овие производи. Едниствен проблем се пестицидите кои го голема мерка се користат на зеленчукот и овошјето, а освен што се штетни, може да предизвикаат и алергии особено кај децата. Порради тоа треба да знаеме како правилно да ги третираме

Нирвана - десерт во чаша

Нирвана - десерт во чаша

Десертчево е вистинска нирвана, баш врвно уживање. Измешајте го кондензираното млеко со водата и во него растворете го прашокот за пудинг. Варете го до згуснување со постојано мешање (околу 5 минути). Покријте го со стреч фолија и оставете го да олади. Оладениот крем измешајте го со шлагот. Полнете 1/3 од чашите, претходно исплакнати, па ставете дробени