притисни ентер »

Топ вести

Хроника

Верижен судир на пет возила во Битола

Верижен судир на пет возила во Битола

Доцна попладнето на улицата „Партизанска“ во Битола се случи сообраќајна незгода, верижен судир на пет возила. Во сообраќајката оштетени се три возила марка „форд мондео“, „мерцедес“ и комбе возило марка „фиат“, како и урбана и комунална опрема поставена на улицата „Партизанска“ во Битола. СВР-Битола времено го запре сообраќајот на улицата, едно лице

СКОПЈАНИ НАЈМАСОВНИ „КРШАЧИ“ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС: Кривичен донесе пресуди за 723 лица

СКОПЈАНИ НАЈМАСОВНИ „КРШАЧИ“ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС: Кривичен донесе пресуди за 723 лица

Основниот кривичен суд – Скопје , по однос на казнените налози издавани од скопското Обвинителство за непочитување на полицискиот час (кој траеше до 26 мај како превентивна мерка за заштита од КОВИД-19) досега имаа донесени пресуди за 723 лица, информираат за МИА од ОКС-Скопје. Основното јавно обвинителство – Скопје, до нив доставило 621 казнени налог,

Полицијата вчера казнила 461 лице за неносење маска

Полицијата вчера казнила 461 лице за неносење маска

Полицијата вчера казнила 461 лице оти не носеле маска. Откако на 1 мај стапи на сила уредбата на Владата за казнување поради неносење заштитна опрема, вчера се изречени најмногу казни. Во првите две недели полицијата воопшто не казнуваше, а последниве десет дена се пишуваа по сто казни дневно. Премиерот Оливер Спасовски и министерот за здравство Венко

АХВ откри измамник: Сопственик на фирма препакувал и продавал јачменова трева во прав „без глутен“

АХВ откри измамник: Сопственик на фирма препакувал и продавал јачменова трева во прав „без глутен“

СВР Скопје до надлежното Основно Јавно Обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против З.Л.(38) поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „измамување на купувачи“ по член 248 став 1 од Кривичниот законик и против правно лице од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Измамување на купувачи“ по

Затвореник закажал прослава во кафеана – сопственикот платил за торта и огномет, па сфатил дека е измамен

Затвореник закажал прослава во кафеана – сопственикот платил за торта и огномет, па сфатил дека е измамен

Затвореник од Идризово се јавил во угостителски објект во Делчево велејќи дека му се родил син и дека сака да прави прослава. Тој го замолил соптвеникот да плати за тортата и огнометот, а кога почнале со подготовка на менито сопственикот го барал пријавениот, но не го добил и заклучил дека бил измамен. Полицијата поднесе кривична пријава против Б.А

Две лица од струмичко криумчареле мигранти од Бангладеш, Авганистан, Пакистан и Ирак

Две лица од струмичко криумчареле мигранти од Бангладеш, Авганистан, Пакистан и Ирак

Двајца жители на струмичкото село Градошорци се осомничени за криумчарење на мигранти од Бангладеш, Авганистан, Пакистан и Ирак. Според информациите на МВР, полицијата поднесе кривични пријави против А.А. (27) и И.М.(27) поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „криумчарење мигранти“. На 10 февруари на регионалниот пат Валандово

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради смртта на 15-годишното момче кое лани се удави во Пчиња. Според информаците на МВР, детето при капење пропаднало во реката во длабнатина направена при ископ на речен песок и чакал, а местото ниту било обележано ниту

Во Тетово за двомесечниот полициски час поднесени се 168 кривични пријави против 229 сторители

Во Тетово за двомесечниот полициски час поднесени се 168 кривични пријави против 229 сторители

Од 22 март до 27 мај додека траеше владината одлука за ограничено движење Секторот за внатрешни работи Тетово изготвил вкупно 168 кривични пријави против 229 сторители и 41 писмено известување. -Кривичните пријави се поднесени за луѓето со кои се сомничат дека сториле кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“-167

ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА: Воз кој сообраќал од Битола кон Скопје удрил во возило

ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА: Воз кој сообраќал од Битола кон Скопје удрил во возило

Воз кој сообраќал од Битола кон Скопје, удрил во возило во близина на селото Лознани. Повредени лица нема, туку причинета е само материјална штета. Во моментов полицијата врши увид, и во прекин е железничкиот сообраќај на тој правец.

Возило прегази пешак кој им подлегна на повредите

Возило прегази пешак кој им подлегна на повредите

Денеска во попладневните часови околу 14:30 часот се случила трагична сообраќајна незгода во главниот град Скопје на булеварот „Александар Македонски“. Неофицијално, возило од марка „опел“  удрило пешак, кој починал на лице место. Прочитајте и... Обвинителен акт против жител на Добри Дол за поседување оружје

Да се слушне и другата страна – се огласија родителите на Моника Ристеска

Да се слушне и другата страна – се огласија родителите на Моника Ристеска

| мај 28, 2020 Синоќа јавноста беше потресена од фотографиите кои се појавија на социјалните мрежи, а кои ги објави Моника Ристеска од Скопје, која напиша дека повредите и ги нанел нејзиниот татко. Многу медиуми ја пренесоа оваа вест, а осуда пристигна од сите страни, преку коментари на социјалните мрежи. Се огласија и организациите за заштита на женски

Кичевец се обидел да го запали сопствениот стан

Кичевец се обидел да го запали сопствениот стан

фото: Зоран Антоски На 26 мај околу 20 часот во полициската станица во Кичево приведен е Б.С. (37). Тој по претходна расправија со членовите на семејството со истурање на запаллива течност, се обидел да го запали семејниот стан. По целосно документирање на настанот, против ова лице ќе биде поднесена соодветна пријава, информира Стефан Димоски од СВР

Малолетник тешко повреден во сообраќајка во Битола

Малолетник тешко повреден во сообраќајка во Битола

Две исчезнати жени од Скопје ПРОНАЈДЕНИ ВО ИСТ ДЕН

Две исчезнати жени од Скопје ПРОНАЈДЕНИ ВО ИСТ ДЕН

На 27.05.2020 во 16.40 часот во СВР Скопје, К.К.(70) од Скопје пријавил дека на 22.05.2020 во нивниот дом на ул.„Ѓорче Петров“ се вратила Г.К.(46) од Скопје за која на 13.05.2020 било пријавена дека се оддалечила во непознат правец. На 27.05.2020 околу 14.00 часот на ул.„Индира Ганди“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје ја пронашле А.С.(14)

ДИЛЕРИ ВО ТЕТОВО НАСЕКАДЕ - Полицијата не може да престигне

ДИЛЕРИ ВО ТЕТОВО НАСЕКАДЕ - Полицијата не може да престигне

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.Р. (33) од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори’’. На 21.09.2018 на ул.„113 ’’ во Тетово, полициски службеници извршиле преглед над пријавениот и возилото кое го управувал при

(Фото) ПРЕД МАЛКУ: Тешка сообраќајна нecpеќа на „Илинденска“

(Фото) ПРЕД МАЛКУ: Тешка сообраќајна нecpеќа на „Илинденска“

Тешка сообраќајна нecреќа се случи вечерва на улицата Илинденска. Цитроен Берлинго се cyдри со друг црн автомобил. Има голема матерјална штeта, не е познато дали има поврeдени. Од силината на удаpoт двата автомобили се на две спротивни страни. Полицијата е на местито на настанот и врши увид. Повеќе детали се очекуваат во текот на утрешниот ден. The

Повредена работничка во Кавадарци

Повредена работничка во Кавадарци

Обвинителен акт против жител на Добри Дол за поседување оружје

Обвинителен акт против жител на Добри Дол за поседување оружје

Гостиварското обвинителство денеска до Основниот суд Гостивар поднесе Обвинителен акт против 53-годишен жител на село Добри Дол, гостиварско, во чиј дом при извршен претрес на 12.11.2018 година било пронајдено огнено оружје марка ZORAKI-M 906-B калибар 7,65 и 9 куршуми за кои не поседувал одобрение од надлежен орган. Со тоа, обвинетиот го сторил кривичното

Скопјанец го прободел својот сосед со остар предмет

Скопјанец го прободел својот сосед со остар предмет

Скопјанец со остар предмет го прободел својот сосед, информира МВР. „Вчера во 14:00 часот во СВР Скопје, В.Т.(41) од Скопје пријавил дека околу 09:50 часот во неговиот дом на ул.„Пелистерска“, додека извршувале градежни работи заедно со Ѓ.И. и Д.Ј., дошол неговиот сосед Д.К. и се остар предмет го повредил. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“,

ОЈО за денешниот прес на Чулев: Доколку МВР има докази треба поднесе кривична пријава до Обвинителството

ОЈО за денешниот прес на Чулев: Доколку МВР има докази треба поднесе кривична пријава до Обвинителството

Јавното обвинителството укажува дека е единствен орган во чија надлежност е спроведување на предистражни и истражни постапки, велат од Основното јавно обвинителство за Фокус по денешната прес конфернеција на министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев. -Министерството за внатрешни работи, покрај другото , има надлежност да ги открива кривичните дела