притисни ентер »

Топ вести

Кошарка

Русите очекуваат полна сала за натпреварот со македонската репрезентација

Русите очекуваат полна сала за натпреварот со македонската репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација на 23 февруари гостува во Перм каде ќе го одигра вториот натпревар од квалификациите за Европското првенство 2021. Домаќините очекуваат голема поддршка од трибините. – Очекуваме полна сала за дуелот со Северна Македонија во Перм. Веќе трета година сме домаќини на националниот тим. Нашата репрезентација победи

Дали публиката ќе се врати? Интересот за Македонија и Естонија, изненадувачки добар!

Дали публиката ќе се врати? Интересот за Македонија и Естонија, изненадувачки добар!

Кошарката некогаш беше еден од оние спортови кои ги полнеше салите до последното место. Еуфоријата за овој спорт врвот го достигна во квалификациите за ЕП 2011, како и по она историско четврто место во Литванија. Откако не успеавме да сториме ништо посебно на следниот евро-шампионат во Словенија две години подоцона, а потоа и на ЕП 2015 година и паднавме

ФИБА не ни верува: Македонија има најмали шанси за пласман на ЕП 2021!

ФИБА не ни верува: Македонија има најмали шанси за пласман на ЕП 2021!

Македонската кошаркарска репрезентација задутре, во салата „Борис Трајковски“ во Скопје, против селекцијата на Естонија (20.15 часот) ќе ги почне квалификациите за Европското првенство (ЕП) 2021, каде што, според Светската кошаркарска федерација (ФИБА), нема да се пласира. Според првичната рејтинг-листа на 32. селекции кои ќе настапат во последните

На МЗТ, ваучерскиот систем му е ТОП

На МЗТ, ваучерскиот систем му е ТОП

Ќе ве наежи и ќе ве расплака: Славен рапер направи спот за Коби Брајант (ВИДЕО)

Ќе ве наежи и ќе ве расплака: Славен рапер направи спот за Коби Брајант (ВИДЕО)

Еден од најемотивните моменти на Олстар-викендот во Чикаго, каде што мечот меѓу ѕвездите помина со оддавање на почит кон неодамна починатиот Коби Брајант, неговата ќерка Џиана и останатите жртви во падот на хеликоптерот, се случи пред да почне средбата. Пред големиот спектакл во НБА планетата ја воодушеви познат рапер, кој на свој начин му оддаде почит

Кобс стана Црногорец

Кобс стана Црногорец

Кошаркарската репрезентација на Црна Гора официјално доби големо засилување. Државјанство на оваа држава доби Американецот кој настапува за Будуќност, Џастин Кобс. Бекот на црногорскиот првак веднаш откако го добил државјанството им се приклучил на репрезентативните колеги кои се подготвуваат за настап во квалификациите за пласман на Европското првенство

Малку познати факти од биографијата на Џордан

Малку познати факти од биографијата на Џордан

Неговото височество во понеделникот наполни 57 години. Сите светски медиуми го одбележаа роденденот на Мајкл Џордан со разни приказни, најдобри моменти и анегдоти од неговата кариера. Ние издвоивме неколку. 1. ЈА ВОВЕЛ МОДАТА НА ДОЛГИ ШОРЦЕВИ Во филмот „Вселенскиот џем“ (Space jam), Џордан им раскажува на јунаците од анимираниот долгометражен филм

НБА „Ол-стар“ натпреварот со осум отсто поголема гледаност од ланскиот

НБА „Ол-стар“ натпреварот со осум отсто поголема гледаност од ланскиот

Раководството на НБА лигата објави дека „Ол-стар“ натпреварот во просек го гледале 7,3 милиони гледачи, што е за осум проценти повеќе во однос на минатата година. Четвртата четвртина која се играше без пауза за ја следеле во просек осум милиони гледачи. Натпреварот се играше во неделата во Чикаго. Ова беше 69. натпревар на сите ѕвезди на кој тимот

Пред дуелот со Македонија, Естонците го скратија списокот на 14 имиња

Пред дуелот со Македонија, Естонците го скратија списокот на 14 имиња

Естонија, првиот противник на Македонија во квалификациите за пласман на Европското првенство следната година пред пристигнување во Скопје го скрати списокот на 14 имиња. Предводникот на оваа репрезентација, Јука Тоијала нема да смета на Мартин Пасоја и Сајмон Сут. За разлика од нашите момци кои порано стартуваат со подготовките, Естонија тргна подоцна,

Батлер има желба во Чикаго да ја заврши кариерата

Батлер има желба во Чикаго да ја заврши кариерата

Кошаркарот на Мајами, Џими Батлер, без двоумење, одговори потврдно на прашањето, дали некогаш би сакал да се врати во Чикаго. – Да, се разбира. Ова е Чикаго. Овој град е мој дом долго време и сè уште останува мој дом. Дефинитивно, постои шанса да се вратам, можеби пред крајот на кариерата. Кој знае, ќе откриеме кога ќе дојде време за тоа, вели Батлер

Естонците избришаа двајца кошаркари, познати патниците за Македонија

Естонците избришаа двајца кошаркари, познати патниците за Македонија

Омиленото Ол стар забивање на Џордан

Омиленото Ол стар забивање на Џордан

Кралот на кошарката е двократен победник во забивање во 1987-ма и 1988-ма. Во интервју за Асошиејтед прес посветено на Ол старот, го прашаа кое му е број 1 забивање, а тој одговори она победничкото на Винс Картер пред точно 20 години. „Најневеројатното забивање што сум го видел е она кога Винс Картер го закачи лактот на обрачот. За мене тоа беше без

Клубот од Тексас во акција: Хјустон носи две проверени и докажани имиња!

Клубот од Тексас во акција: Хјустон носи две проверени и докажани имиња!

Екипата на Хјустон Рокетс во изминатиов период направи неколку промени во составот и нема намера тука да застане, а тоа го говорат последните информации кои доаѓаат од медиумите од Соединетите Американски Држави. Клубот од Тексас ќе се засили со две проверени имиња, ветараните Демаре Керол и Џеф Грин. Керол ја завршува својата приказна со Сан Антонио

ЖКК Бадел почнува со проектот „Растеме со кошарката“

ЖКК Бадел почнува со проектот „Растеме со кошарката“

Женскиот кошаркарски клуб Бадел 1862 од Кисела Вода, како авангарда на женската кошарка ќе реализира проект „Растеме со кошарката“. Тим менаџерот на клубот Љупчо Павловски денес ја претстави идејата за проектот. „Целта на проектот е психосоцијална поддршка на кошаркарките во нашиот тим, во насока на раст и развој на индивидуата и тимот како група.

Тајрон Харис е новото засилување на Академија ФМП

Тајрон Харис е новото засилување на Академија ФМП

Непредвидена пречка стои на патот на враќањето на Теодосиќ во репрезентацијата

Непредвидена пречка стои на патот на враќањето на Теодосиќ во репрезентацијата

Нема крај на проблемите на Милош Теодосиќ во дресот на српската репрезентација. Капитенот на националниот тим на нашиот северен сосед го пропушти Светското првенство поради повреда, а постојат големи шанси да ги прескокне и квалификациите за Евробаскетот 2021 година. Игор Кокошков не може да смета на услугите на плејмејкерот од сосема поинакви причини

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Трагичната смрт на Коби Брајант минатиот месец го шокира целиот свет, а еден наставник во Шпанија на свој начин му оддаде почит на легендарниот кошаркар. Наставникот Николас Мегиас им даде тест на своите ученици и го нарече „24“ во чест на Коби Брајант. „Ова е тест кој Николас Мегиас им го даде на своите ученици во основното училиште Салесианос во

ВИДЕО: Седумина во трка за МВП наградата во регуларниот дел од сезоната

ВИДЕО: Седумина во трка за МВП наградата во регуларниот дел од сезоната

На десет кола до крајот од регуларниот дел од натпреварувачката година во кошаркарската Евролига, организаторот на ова натпреварување ги објави седумината кандидати за признанието МВП (за регуларниот дел од сезоната). На листата се наоѓаат: Шејн Ларкин (Анадолуи Ефес),Ентони Рендолф (Реал Мадрид), Никола Дубљевиќ (Валеснија), Никола Миротиќ (Барселона),

Кошаркар на Ц. Звезда заборави за кого игра: Кој е најдобар? Приморска! (ВИДЕО)

Кошаркар на Ц. Звезда заборави за кого игра: Кој е најдобар? Приморска! (ВИДЕО)

Кошаркар на Ц. Звезда заборави за кого игра: Кој е најдобар? Приморска! (ВИДЕО) Партизан успеа да го одбрани трофејот во српскиот Куп со триумфот од 85-84 против вечниот ривал Црвена Звезда, но тензијата очигледно влијаела на концентрацијата на кошаркарот Марко Јагодиќ, кој во еден момент заборави за кого игра. Тој до неодамна играше за Приморска,