притисни ентер »

Топ вести

Култура

Музичка „Бајка“ со американската виолинистка Естер Ју и оркестарот на Филхармонија

Музичка „Бајка“ со американската виолинистка Естер Ју и оркестарот на Филхармонија

„Бајка“ е насловен концертот кој оркестарот на Филхармонија ќе го одржи овој четврток во 20 часот. Како солистка ќе настапи исклучителната американска виолинистка Естер Ју, а диригент е Чарлс Оливиери Мунро од Малта. На програмата се Концертот за виолина и оркестар од А.Глазунов, симфониската поема „Кампот на Валенштајн“ од Б.Сметана и симфониската

Прилепски театар 70 години, се обезбедува документацијата за доградба на Домот на културата за потребите на театарот

Прилепски театар 70 години, се обезбедува документацијата за доградба на Домот на културата за потребите на театарот

Со премиерата на комедијата „Лажговци“ во режија на Коле Ангеловски, синоќа на матичната сцена, Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ го одбележа 70-годишното постоење. Публиката со овации за ансамблот и за премиерата го честиташе јубилејот, а заменик-министерот за култура Владимир Лазовски на ансамблот на Театарот му најави дека во скора

Концертни пијана за Центарот за култура и училиштата во Кичево од печалбари од САД

Концертни пијана за Центарот за култура и училиштата во Кичево од печалбари од САД

Печалбари од Кичевско кои живеат и работат во САД им подарија нови концертни пијана од марката „Каваи“ на Центарот за култура во Кичево и на шест основни училишта. Мазлам Османи, директор на НУ Центар за култура во Кичево, изјави дека печалбари од кичевскиот регион, кои подолг период живеат и работат во САД, ги подариле инструментите од јапонско

Стрип-авторот и издавач Бруно Јовановски отвора книжарница

Стрип-авторот и издавач Бруно Јовановски отвора книжарница

Освен проза, поезија, есеистика од еминентни писатели, во книжарницата ќе се најдат и стрипови од познати автори од светот, грамофонски плочи на легендарни групи и музичари и уметнички слики. Во центарот на Скопје (во близина на порта Буњаковец) утревечер (среда), во 19 часот, ќе биде отворена книжарницата на стрип-авторот и издавач Бруно Јовановски

За  „Парк“ 3 милиони, за „Отело“ 2 милиони денари – кои проекти од Гостивар ќе добијат пари од Министерство за култура?

За „Парк“ 3 милиони, за „Отело“ 2 милиони денари – кои проекти од Гостивар ќе добијат пари од Министерство за култура?

Како што веќе информиравме, Министерството за култура ги објави резултатите од конкурсите за финансирање проекти од Годишната програма за 2020-та. Од табелите ги издвоивме проектите што се однесуваат на Гостивар. Најголема сума ќе добие музичкиот фестивал „Парк“, 3 милиони денари, а веднаш по него е театарскиот фестивал „Отело“ со 2 милиони. Во продолжение

Сара Климоска: Сонував да играм со Весна Тривалиќ и во „Сенки над Балканот“ тоа ми се оствари

Сара Климоска: Сонував да играм со Весна Тривалиќ и во „Сенки над Балканот“ тоа ми се оствари

Актерката Сара Климовска е добитничка на наградата „Златна рамка“ за најдобар актер на годината што ја доделува Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ) и тоа е нејзина прва награда. „Имав среќа да почнам да работам уште додека бев на факултет, бидејќи единствено работно место за актерите е театарот, а конкурси се отвораат еднаш на четири

Отворена изложба на исламска калиграфија на иранскиот уметник Мохамад Реза Афшари

Отворена изложба на исламска калиграфија на иранскиот уметник Мохамад Реза Афшари

Уметнички дела на исламска калиграфија изработени на платно и на хартија од иранскиот автор Мохамад Реза Афшари се изложени од денеска до 24 февруари во Порта Македонија. Иранскиот уметник, кој дипломирал и сега предава на Факултетот за убави уметности на Универзитетот во Техеран, на отворањето на изложбата истакна дека уметноста е дисциплина, но и

Промоција и трибина за книгата „Што е архитектура?”

Промоција и трибина за книгата „Што е архитектура?”

Во четврток, 20 февруари, со почеток во 19 часот во EUROPE HOUSE ќе се одржи промоција и трибина за книгата „Што е архитектура?”. „’Што е архитектура?’ го истражува светот на архитектурата низ 100 прашањa и 100 одговори. Основната идеја за реализација на овој проект е доближување на поапстрактни теми врзани за архитектурата како феномен до обичните

Женскиот квартет The Frajle настапуваат во Битола

Женскиот квартет The Frajle настапуваат во Битола

Концертната сезона во Центарот за култура во Битола годинава започна со двата концерти на Камерниот оркестар за кои се бараат билети плус, а крајот на Февруари поточно на 29-ти, сабота, од 20 часот ќе го означи концертот на познатиот новосадски женски квартет The Frajle. Четирите дами Невена, Јелена, Марија и Наташа познати по нивната појава и музички

Опера „Магбет“: Лажното лице мора да го скрие она што го знае лажното срце

Опера „Магбет“: Лажното лице мора да го скрие она што го знае лажното срце

„Магбет“, драма, можеби една од најзначајните на Шекспир, што ги отвора прашањата за човековата психологија, алчност и желбата за власт кои го уништуваат здравиот разум. Ова е оперското дело со кое Џузепе Верди воспоставува уметничка врска со Шекспировите драми, па правејќи бројни исклучоци од традиционалната италијанска опера и промена во личниот

„50 раскази (избор од 10 збирки раскази)“ од Жил Менар

„50 раскази (избор од 10 збирки раскази)“ од Жил Менар

Ако доволно долго се загледате во корицата на оваа книга, правите линии на орнаментот почнуваат да ви играат пред очи и да се свиваат како змиички или како тело на ориентална танчарка. Ако паузирате па го погледнете со свежи очи, таму има де ромб кој голтнал друг помал, де две половинки од квадратни лавиринти, во кои е тешко да се влезе, но веројатно

Промоција на книгата „Јас сум Цако“ во кино „Фросина“

Промоција на книгата „Јас сум Цако“ во кино „Фросина“

Промоцијата на стихозбирката „Јас сум Цако“ од Александар Матовски – Цако, која ќе се одржи на 25 февруари, со почеток во 19 часот, во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар, Скопје. Книгата е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, а достапна е во сите книжарници „Литература.мк“ и онлајн на www.literatura.mk . Песните

Дваесет наслови во првата селекција за наградата „Роман на годината“

Дваесет наслови во првата селекција за наградата „Роман на годината“

Дваесет наслови од 38 пријавени ја поминаа првата селекција за наградата „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“. Како што соопшти Фондацијата, трката за наградата ја продолжуваат: 1. „Молчи со отворена уста“, Снежана Младеновска-Анѓелков, „Или -Или“ 2. „Александар и Клеофила“,

Романот „Доилката“ од Лилјана Пандева преведен на руски јазик

Романот „Доилката“ од Лилјана Пандева преведен на руски јазик

Издавачката куќа „У Никитских ворот“ од Москва го објави преведен на руски јазик романот „Доилката“ од Лилјана Пандева. Преводот е на Олга Панкина, а изданието е поддржано од нашето Министерство за култура. Романот „Доилката“ од Лилјана Пандева во 2016 ја доби наградата за проза „Стале Попов“ на Друштвото на писателите на Македонија. Овој роман е

Хадака мацури: јaпонската прослава на голотијата

Хадака мацури: јaпонската прослава на голотијата

Секоја трета сабота во февруари во јужниот дел на островот Хоншу се одржува фестивал на кој се собираат и по 10.000 (речиси) голи мажи. По него во Јапонија доаѓа пролетта. Спротивно на стереотипот според кој Јапонците се резервирани, срамежливи и одбегнуваат телесен контакт, учесниците на прославата Хадака мацури, која повеќе од 500 години се одржува

Петар Андоновски: Министерството за култура нема критериуми кога ги доделува средствата за издаваштво

Петар Андоновски: Министерството за култура нема критериуми кога ги доделува средствата за издаваштво

Петар Андоновски е млад писател, добитник на наградата „Роман на годината“ (2016) кој реагира на начинот и висината на средствата што ги доделува Министерството за култура за проекти од национален интерес. Тој на социјалните мрежи меѓу првите реагираше за доделените средства за издавачката дејност. „Она што е најдискутабилно кога станува збор за националната

Издавачот на Дарвин не верувал во еволуцијата, но сепак ја издал неговата книга

Издавачот на Дарвин не верувал во еволуцијата, но сепак ја издал неговата книга

Излегувањето на „Потеклото на видовите“ на Дарвин во 1859 го променило текот на научната историја. Она што е необично е што нејзиниот издавач бил и меѓу нејзините најголеми критичари. Во книга на историчарката Силвија Никерсон од 2019, „Преобмислувањето на историјата, науката и религијата“, едно поглавје му е посветено на човекот кој во 1859 година

Трибина „Жената во македонскиот филм“

Трибина „Жената во македонскиот филм“

Во рамки на годишната ревија на македонски филмови „Златна рамка 2020“ денеска во кино „Фросина“ ќе се одржи трибина „Жената во македонскиот филм“. На трибината ќе се разговара за улогата и статусот на жените вклучени во сите сегменти на реализација на еден филм. Се очекува да се отворат прашањата за тоа колкава е застапеноста на жените во домашната