притисни ентер »

Топ вести

Култура

Струга ја празнува поезијата, отворени 58-те Вечери на поезијата

Струга ја празнува поезијата, отворени 58-те Вечери на поезијата

Со традиционалното читање на песната „Т`га за југ“ и моќната порака што во име на поетите од целиот свет ја испрати македонскиот поет и прозаист Влада Урошевиќ, вечерва беа отворени 58-те Струшки вечери на поезијата. – Кога пред многу години, летото 1961 година, 12-те македонски поети меѓу кои и јас, се собраа во Струга да ја прослават 100-годишнината

Охридско лето да се пренесе во новиот век

Охридско лето да се пренесе во новиот век

Следно Тоа ќе значи продукција на фестивалот со сите македонски театри, рече драмскиот селектор Aлександар Поповски, очекувајќи новини за следната година ОХРИД — Фестивалот Охридско лето, не е само 40 дена.Тоа е цела година работа, за да се дојде и да се реализира овој голем проект. Ова го вели првиот човек на фестивалот Наташа Поповиќ, сумирајки ги

Десетти МакеДокс носи 70 документарци и македонска премиера на „Медена земја“

Десетти МакеДокс носи 70 документарци и македонска премиера на „Медена земја“

Седумдесетина филмови ќе бидат прикажани на 10. издание на фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, што се отвора денеска и на кој македонската публика конечно ќе има можност да го види победникот на Санденс, „Медена земја“. Неговата македонска премиера е закажана за 28 август, на затворањето на фестивалот, а од наредниот ден, филмот ќе

Објавен јавен повик за учество на 15-та „Бела ноќ“

Објавен јавен повик за учество на 15-та „Бела ноќ“

Објавен е јавен повик за 15. културна манифестација „Бела ноќ“, што ја организираат Град Скопје и Универзална сала. Заинтересираните уметници можат да се пријавуваат до шести септември годинава. Заинтересираните уметници апликацијата ќе можат да ја симнат од веб-страницата на http://belanok.mk/ , а пополнета ќе можат да ја достават на адресата на Универзална

Музеј на Град Скопје со изложба во Нови Сад одбележува 70 години постоење

Музеј на Град Скопје со изложба во Нови Сад одбележува 70 години постоење

Со изложбата „Скопската тврдина – симбол на градот“ Музејот на град Скопје, по повод 70 години од своето постоење ќе гостува во Музејот на Нови Сад, Петроварадинска тврдина. Изложбата ке биде отворена од 4 септември до 4 октомври годинава. Автори на изложбата се кустосите Снешка Лакалиска, Драгица Живкова и Игор Кузманоски. – На изложбата ќе бидат

КЦ 750: Приказна за едно фиќо што кога ќе порасне сака да стане Културен центар

КЦ 750: Приказна за едно фиќо што кога ќе порасне сака да стане Културен центар

Секогаш сме среќни кога можеме да посведочиме и пренесеме за нешто ново и уникатно што се случува во нашиот град, а вчерашниот настан „КЦ 750: Турни ме да кинисам“ дефинитивно се вклопува во описот. дизајн студио „Кома“ Инаку, пред да преминеме на тоа што се случуваше вчера, да ве запознаеме:  „КЦ 750“ е мал, мобилен културен центар, заеднички проект

Во Крива Паланка изложби по повод 30 години творештво на Роберт Цветковски

Во Крива Паланка изложби по повод 30 години творештво на Роберт Цветковски

Триесетгодишниот творечки јубилеј на академскиот сликар Роберт Цветковски од Крива Паланка беше одбележан синоќа во неговиот роден град со изложба на четириесетина дела во Центарот за култура. Дел од богатиот опус на авторот е изложен и во галеријата на Градскиот музеј во Крива Паланка. Настанот беше дел од програмата на „Кривопаланечко културно лето

МАНУ,  во Охрид, ги промовираше антологиите: “Поети и раскажувачи академици од Македонија и Косово”

МАНУ, во Охрид, ги промовираше антологиите: “Поети и раскажувачи академици од Македонија и Косово”

Во присуство на првите луге на двете акдемии, бројни членови од редовниот и надворешниот состав, како и претседателот на албанската дијаспора од Далас, САД, Арун Цека, синоќа, во Куќа Уранија – МАНУ, во Охрид, беа промовирани двете книги – антологии, на македонски и албански јазик, од проектот: “Поети и раскажувачи академици”. Како дел од активностите

Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје”

Почнува 14. Меѓународна ликовна колонија „Скопје” Во организација на Музеј на Град Скопје, под финансиско покровителство на Град Скопје, денеска во главниот град ќе започне 14-та Меѓународна ликовна колонија „Скопје”. На овогодишното издание ќе учествуваат 10 ликовни уметници од кои, според вообичаената селекција, пет се домашни автори и пет се од

Во Домот на култура „Илинден" отворена изложба на слики во рамките на проектот „Уметничка меѓународна група со пријателите"

Во Домот на култура „Илинден" отворена изложба на слики во рамките на проектот „Уметничка меѓународна група со пријателите"

За значењето на изложбата на која се застапени 15 уметници од Велика Британија, Русија, Бугарија, Кореја, Романија и нашата земја говореле руската сликарка Олга Панкина и академските сликари од нашата земја Стефан Хаџи Николов и Новица Трајковски. Изложбата ја отвори градоначалникот на Илинден, Жика Стојановски. Тој, како што посочуваат од општината,

„Медена земја“ води според публиката

„Медена земја“ води според публиката

Македонските филмови ја освоија публиката во Сараево. И „Медена земја“ и „Петрунија“ котираат доста високо според гласовите на гледачите. А четвртото „Срце на Сараево“ отиде кај еден од најмаркантните и независни актери на денешнината, Тим Рот. Според гласовите на публиката на Сараевскиот филмски фестивал досега води македонскиот документарен филм

Кога ќе наполниш фрижидер со книги добиваш - книжидер

Кога ќе наполниш фрижидер со книги добиваш - книжидер

Денес научивме две работи: Прво - дека на пет километри од Зрењанин, во Војводина, да ти имало три езера наречени „Пескара“ , кои се користат за бањање, и околу кои има уредени градски плажи. Второ - дека на плажата е отворен посебно читачко ќоше, каде во стари и расипани фрижидери се поставени книги кои секој може да ги позајми (со обврска по читањето

Светски црвен килим на „Сарaевскиот филмски фестивал“

Светски црвен килим на „Сарaевскиот филмски фестивал“

Црвенот килим на актуелниот „Сараевски филмски фестивал" е од рангот на светските, токму како што ѝ прилега на ова реномирана манифестација. На 25-то издание на фестивалот, што трае од 16. до 23. август, се пресретнуваат различните традиции и култури, и тоа не само од позиција на филмската индустрија, туку овој фестивал е средба на која Балканот се

Зографска-Беличанец: Купивме локација во Охрид за да бидеме поблиску до „Охридско лето“

Зографска-Беличанец: Купивме локација во Охрид за да бидеме поблиску до „Охридско лето“

Музичката програма на годинешното 59-то издание на „Охридско лето“ беше заокружена вчеравечер со авторски концерт на великанот на македонската класична музика, композиторот Томислав Зографски со што и фестивалот се вклучи во одбележувањето на големиот јубилеј, 85 години од неговото раѓање. На подиумот во црквата „Света Софија“ кадешто во текот на изминатите

Што се случува зад сцената на снимањето на познатите филмови? (фото)

Што се случува зад сцената на снимањето на познатите филмови? (фото)

Српската писателка и преведувачка Милена Илиќ на книжевна резиденција во Скопје

Српската писателка и преведувачка Милена Илиќ на книжевна резиденција во Скопје

Српската писателка и преведувачка Милена Илиќ на книжевна резиденција во Скопје На книжевна резиденција во Скопје во месец август престојува писателката и преведувачка од Република Србија, Милена Илиќ. Во рамки на својот престој во Скопје, таа работи на српскиот превод на романот „Одбројување“ од македонската писателка Фросина Пармаковска. Милена Илиќ

Фестивалот „Слободна зона“ по 7. пат во Виница

Фестивалот „Слободна зона“ по 7. пат во Виница

По повод 75 години од ослободувањето на Виница од фашизмот, а во рамките на повеќедневната манифестација „Виница – Слободен град“, ќе с еодржи фестивалот „Слободна зона“. Настанот е закажан на 30 август, петок, со почеток од 20:00 часот, во градскиот парк во Виница. За музичката програма ќе бидат задолжени Александар Велики (Скопје), Дактили (Струмица),

Сараево мон амур

Сараево мон амур

Сараевскиот фестивал се претвори во вистински феномен, со над 1.000 луѓе ангажирани во организација и 650 редовно вработени. Годинава на ѕвездите им нема крај, покрај Алехандро Гонзалес Инариту, Изабел Ипер, Павликосвки, Остлунд, сега е најавен и Тим Рот, а го очекуваме и Гаел Гарсија Бернал... Во првите три дена од годинешниот 25. Сараевски филмски

Македокс 2019: „Соло“

Македокс 2019: „Соло“

Филм за екстремен талент комбиниран со ранлива психичка структура, на личност која се обидува да преживее правејќи го она што најдобро го умее - свирејќи пијано, па макар и само со фокусирано тропање со прстите на маса, додека ги минува деновите во психијатриска болница. Документарецот „Соло“ се отвара со сцена во која на некаква свеченост во психијатриската

„Поетската ноќ во Велестово“ годинава во знакот на домашни уметници и гости од Ирска и Бугарија

„Поетската ноќ во Велестово“ годинава во знакот на домашни уметници и гости од Ирска и Бугарија

Со претставувањето на романот „Некој беше тука“ од Николина Андова Шопова, во Охрид заврши 31-то издание на интернационалната манифестација Поетска ноќ во Велестово. Во трите фестивалски вечери пред многубројна публика се претставија десетина уметници (поети, музичари, сликари, актери, како и теоретичари) од нашата земја, како и гости од Ирска и Бугарија