притисни ентер »

Топ вести

Мода

Музиката на моќните „Рејдиохед“ во џез верзија во Филхрамонија

Музиката на моќните „Рејдиохед“ во џез верзија во Филхрамонија

Во големата сала на Филхармонијата, на 30. ноември биг-бендот на Здружението на џез-музичари на Македонија (ЗЏМ), ќе ги изведе најдобрите теми на една од најпопуларните групи на сите времиња, „Рејдиохед“. Станува збор за проектот под наслов „ RADIOHEADJAZZ! “ со џез-верзии на песните на британската алтернативна рок-група „Рејдиохед“ – бенд кој од своето

Индиски махараџа издава дел од палатата За 8.000 долари од ноќ

Индиски махараџа издава дел од палатата За 8.000 долари од ноќ

Индиски махараџа издава на „Аирбнб“ дел од неговата палата во Џаипур, стара 300 години, а едно ноќевање чини 8.000 долари. Во објаснувањето стои дека „гостите ќе доживеат инспиративно патување во богатата историја, културното наследство и во уметничките традиции на кралското семејство на Џаипур“. За време на престојот, на располагање ќе имаат батлер

Лубутан ги презентираше новите чевли - совршен подарок за празниците

Лубутан ги презентираше новите чевли - совршен подарок за празниците

Речиси три децении Лубутан точно знае да го погоди вкусот на жените кога се обувки во прашање. Така е и со најновиот модел кој го претстави неодамна. Се работи за соработка со онлајн сајтот за шопинг „MyTheres“, а колекцијата содржи осум модели идеални за претстојната празнична сезона. Ако судиме по споделувањата на социјалните мрежи, два модела се

Ретко која дама би ја облекла оваа комбинација, но Викторија Бекам продолжува да држи лекции по мода (ФОТО)

Ретко која дама би ја облекла оваа комбинација, но Викторија Бекам продолжува да држи лекции по мода (ФОТО)

Ретко која дама би ја облекла оваа комбинација, но Викторија Бекам продолжува да држи лекции по мода (ФОТО) Викторија Бекам е дотерана од глава до пети, дури и кога патува. Славната дизајнерка беше фотографирана додека се упатуваше кон железничката станица „St. Pancras“. Сивиот комплет со здолниште со високи шлицови, Бекам го надополни со бела кошула,

(ВИДЕО) На оваа мајка и зборувале дека е убава како глумица а потоа станала зависничка од естетски операции – да видите како сега изгледа!

(ВИДЕО) На оваа мајка и зборувале дека е убава како глумица а потоа станала зависничка од естетски операции – да видите како сега изгледа!

Џени Ли Бартон веќе на прв поглед на изгледа како „обична жена“. Кога била девојче сите и говореле дека е убава како глумица, но кога се омажила се’ се променило. Мажот и говорел дека не изгледа баш најдобро. Не му се допаѓал нејзиниот нос, и велел дека градите и се премногу малечки… Сето тоа, секако, влијаело на нејзината психа. Се одлучила на првите

(ВИДЕО) Носот не престанувал да и расте па добила операција која потполн и го променила лицето!

(ВИДЕО) Носот не престанувал да и расте па добила операција која потполн и го променила лицето!

Се’ до својата 15. година Памела имала нормален нос. Со почетокот на пубертетот се појавиле промени но и првите проблеми. Ја мачела акни, а после бременоста забележала дека и носот и се променил. Почнал се повеќе да и расте. А, Памела почнала да се срами од својот изглед и се’ поретко да излегува од дома. После разговорот со докторите дознала што се

Воспоставувајте мир со телото, а не војна

Воспоставувајте мир со телото, а не војна

На прагот од новата деценија, луѓето живеат во време кога од една страна имаат олеснето секојдневно живеење благодарение на техничкиот напредок, а од друга страна имаат проблеми -  глобални и интерни, што се рефлектираат со фактот дека се живее брзо и стресно.  Верувам дека во интернет просторот сте наишле на цитатот дека можеби не можеме да ги контролираме

Кога Чендлер од „Пријатели“ ви е инспирација за што да облечете...

Кога Чендлер од „Пријатели“ ви е инспирација за што да облечете...

Омиленото друштво од серијата „Пријатели" повторно е популарно, откако неодамна најавија обединување на комплетната оригинална постава за снимањето на нова, специјална епизода. Па кога сме веќе на темата „Пријатели", наидовме на интересен, но невообичаен спој помеѓу карактерот на Чендлер и актуелните модни тенденции. Да, звучи неспоиво, но британската

Летото помина, останаа ДАМКИТЕ НА КОЖАТА

Летото помина, останаа ДАМКИТЕ НА КОЖАТА

Одредени лекови (некои антиинфламаторни, антидепресиви и антихистаминици) имаат ефект на фотосензибилизација (осетливост на кожата на сонце), при која не само што се јавува пигментација во вид на дамки по кожата туку лесно се „заработуваат“ и изгореници од сонце. Комбинацијата од сонце и низа лекови (хормонски контрацептиви, сулфаниламиди) може да

Сопственичка на компанија од 85 милиони долари се омажи во венчаница од 300 долари

Сопственичка на компанија од 85 милиони долари се омажи во венчаница од 300 долари

Џејн Лу им одржа лекција за приземност на богаташите – таа е сопственичка на компанија за облека од 85 милиони долари, а на свадбата се појави во венчаница од 300 долари. За разлика од останатите милионери кои не знаат на што попрво да ги потрошат милионите и купуваат венчаници од илјадници долари, во светот постојат и такви за кои парите и скапиот

Сите зборуваат за светкавите фустани на Бијонсе

Сите зборуваат за светкавите фустани на Бијонсе

Во шоу-биз индустријата постојано е динамично и секојдневно нешто се случува. Но, викендов сето внимание изгледа се насочи кон Бијонсе. Пејачката објави фотографии на својот Инстаграм профил за кои денеска сите зборуваат. Имено, викендов се одржа гала вечерта во организација на „Шон Картер фондацијата“, чиј коосновач е токму Џеј Зи. Бијонсе за двете

Понеделник во миди плетено здолниште и кошула

Понеделник во миди плетено здолниште и кошула

Добро утро. Новата работна недела ја започнуваме со деловна колоритна комбинација. Миди здолниште од плетена ткаенина е искомбинирано со кошула во индиго нијанса, со волуменозни ракави. Стајлингот е заокружен со интересни модни додатоци. Црвени чизми се изборот на обувки, додека пак чантата е во тиркизна нијанса. Иако во прв момент ви изгледа како

Џенифер Лопез лансираше нов парфем

Џенифер Лопез лансираше нов парфем

Пејачката и глумица го најави лансирањето на нејзиниот парфем насловен „Promise“, кој е инаку, 25-от парфем во нејзината мирисна империја. Парфемот, кој се продава преку Интернет на страницата Ulta Beauty и во продавниците, е опишан како „есенција на разноврсна и моќна жена“. Главните ноти на парфемот се италијански мандарина, розови бобинки, ирис

Како правилно да користите лак за коса?

Како правилно да користите лак за коса?

Лакот за коса ви е потребен за да ја подигнете вашата коса од коренот и да ѝ дадете волумен, за да ги поправите кадриците или за да ги скротите и најнепослушните прамени. Лакот ви служи за да ја фиксирате посакуваната фризура, а подолу прочитајте како да го користите за да не ја оштетите вашата коса, а волуменот да ви трае 24 часа. Неопходно е внимателно

Gucci ја претстави празничната кампања!

Gucci ја претстави празничната кампања!

На прв поглед, не можете да кажете дали станува збор за Божиќна колекција или Круз колекција. Италијанската модна куќа ја израдува модната заедница со новата божиќна рекламна кампања. Во новата кампања, моделите позираат со позадина на брод, плажа и палми. Точно, не би било можно без новогодишни украси. Чамецот е е украсен со светкава лента, а има

Еве како да имате здрава коса: Маска за раст на косата со лут црвен пипер

Еве како да имате здрава коса: Маска за раст на косата со лут црвен пипер

Лутите црвени пиперки навистина може да направат вашата коса да расте побрзо! Затоа ви ги покажуваме најдобрите маски со лут црвен пипер за раст на косата. Лутиот црвен пипер ја содржи супстанцијата капсаицин, која го поттикнува растот на косата. Корисната компонента ја подобрува циркулацијата на крвта во фоликулите на влакната, овозможувајќи им подобра

Драматично големи капути со живописни дезени се дефиниција за зимскиот уличен стил годинава (фото)

Драматично големи капути со живописни дезени се дефиниција за зимскиот уличен стил годинава (фото)

По некоја непишанa дефиниција сите одбираме еднобојни капути и тоа најчесто во црна, сива или кафеава нијанса. Оваа ситуација се повторува постојано затоа што сметаме дека на овој начин ќе направиме многу комбинации. Но, дали сте размислиле за шарен капут со живописен дезен кој веднаш влегува „во око“? --> Можностите за комбинирање се исто така огромни,

4 модели на чизми кои веќе сите ги носат оваа есен 2019

4 модели на чизми кои веќе сите ги носат оваа есен 2019

Иако времето е сѐ уште топло и сончево, есента полека ни се приближува, а тоа значи дека е време целосно да им се препуштиме на чизмите и да заборавиме на удобните патики. Оваа година во тренд ќе бидат многу необични и интересни чизми, па ќе можете да ѝ се препуштите на вашата креативност и да не дозволите да изгледате здодевно. --> Во продолжение

Ја заборавиле цела ноќ во солариум: Бев како жива закопана

Ја заборавиле цела ноќ во солариум: Бев како жива закопана

Маја Грунлунд (32) од Данска 10 часа била заробена во солариум и мислела дека ќе умре. Целата драма се одигала во април, а Маја сега одлчила да ја раскаже својата приказна. – Беше касно навечер. Се слушна удар. Се преплашив. Сакав да го подигнам капакот, но не можев ниту да го мрднам. За среќа, светлото се изгаси, инаку ќе изгорев. Лежев заробена во

71-годишната Меј Маск проговори за семејното насилство: Ме нарекуваше глупава, грда, досадна...

71-годишната Меј Маск проговори за семејното насилство: Ме нарекуваше глупава, грда, досадна...

Мајката на технолошкиот генијалец Илон Маск, 71-годишната Меј Маск ги ужива најубавите години од својот живот. Таа е модна икона, важи за една од најпопуларните 50+ модели, инспиративна бизнис жена, моќна и влијателна и во општествен контекст, витална во осмата деценија, а жените ширум светот во неа препознаваат вистинска мотивација. Но, во интервју