притисни ентер »

Топ вести

Останато

Осумгодишна суспензија за олимпискиот шампион во пливање поради допинг

Осумгодишна суспензија за олимпискиот шампион во пливање поради допинг

Осумгодишна суспензија за кинескиот олимписки шампион во пливање, Сун Јанг, е одлуката на судот за арбитража во Лозана за носителот на вкупно шест одличја од Олимпијадите, од кои три златни. Казната е по барање на Светската антидопинг агенција (ВАДА), откако Јанг за време на тестирање го уништил својот примерок со крв. Претходно, тој беше ослободен

Емил Павлов ќе се бори за злато во Карате 1 Премиер лигата во Салцбург

Емил Павлов ќе се бори за злато во Карате 1 Премиер лигата во Салцбург

Еден од најдобрите македонски каратисти, Емил Павлов се пласира во финалето на Карате 1 Премиер лигата во Салцбург во категоријата до 60 килограми. Во борбата за златото тој за противник ќе го има Анџело Кресченцо од Италија. Во полуфиналната пресметка денеска, павлов со 2-1 славеше против Казахстанецот Дархан Асадилов. Финалната борба е закажана за

Иџе на кафе кај Кире во Нант

Иџе на кафе кај Кире во Нант

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски – Иџе, утрово во Нант се дружеше со ракометниот капитен Кире Лазаров. Популарните спортисти испија кафе во градот каде што Кире живее од 2017 година, а сликите од дружбата Иџе ги објави на социјалните мрежи. „По вчерашното тестирање и големото дерби, на убаво утринско кафе во Франција“, напиша Иџе

И одбојкарите ќе играат зад затворени врати

И одбојкарите ќе играат зад затворени врати

Два натпревари од третото коло од разигрувањето за плеј-офот во најсилното машко одбојкарско првенство ќе се играат попладнево, еден меч во Скопје, Вардар – Лирија и вториот во Струмица, Џио Струмица и Весна Пробиштип. Двете средби ќе се играат зад затворени врати. Одбојкарските клубови ќе ја испочитуваат препораката од Владата донесена на денешната

Ботас најбрз на последниот ден тестирање

Ботас најбрз на последниот ден тестирање

Валтери Ботас го комплетираше последниот ден од Ф1 тестирањето пред стартот на новата сезона со најдобро време, постигнувајќи 1:16.196 со својот Мерцедес, за да го подобри најдоброто утринско време на Даниел Рикардо. Ботас беше за само 0.05 секунди побрз од возачот на Рено на патеката „Каталуња“, но позначајно во шесте дена тестирање оваа и минатата

Јапонија не се предава: Вложени се 12 милијарди евра, нема да ги одложиме ЛОИ!

Јапонија не се предава: Вложени се 12 милијарди евра, нема да ги одложиме ЛОИ!

Во моментов светот се соочува со коронавирусот, а на него не остана имуна ниту Јапонија, која треба да ги организира летните Олимписки игри (ЛОИ) за неколку месеци. Јапонија со години се подготвува за ЛОИ и досега вложиле околу 12 милијарди долари, па од Токио соопштија дека тие немаат намера да ги откажат ЛОИ. Претседателот на Меѓународниот Олимписки

Сипковски и Данилов ќе одлучат кој ќе биде македонски снукер шампион на 5. март

Сипковски и Данилов ќе одлучат кој ќе биде македонски снукер шампион на 5. март

Павле Данилов и Дејан Сипковски мора да играат мајсторка или вистинско финале за да го одлучат македонскиот снукер шампион, а македонската Снукер асоцијација денеска го потврди и терминот за соочувањето на големите ривали. Данилов и Сипковски ќе го одиграат „шампионското финале“ на 5. март од 19 часот на добра позната локација, односно „Гранклуб“ во

Овој Србин ја остави Шарапова пред свадба: Таа се повлече од тенисот и поради него лееше солзи (ФОТО)

Овој Србин ја остави Шарапова пред свадба: Таа се повлече од тенисот и поради него лееше солзи (ФОТО)

ИЗВОР Скопје24 | февруари 28, 2020 Талентираната Марија Шарапова реши да се повлече од тенисот, за што не престанува да се зборува низ целиот свет. Шарапова беше заедно со словенечкиот кошаркар со српско потекло, Сашо Вујачиќ две години, а нивните фотографии ги исполнија таблоидните страници. Тие започнале да се дружат во јануари 2010 година и биле

ФИА склучи „приватен договор“ со Ферари околу контроверзниот мотор!

ФИА склучи „приватен договор“ со Ферари околу контроверзниот мотор!

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) потврди дека склучиле „приватен договор“ со Ферари по истрагата околу контроверзниот мотор кој италијанскиот тим го користеше минатата сезона. Повеќе тимови изразија сомнежи околу моторот на Ферари и наводното заобиколување на правилата околу нивото на проток на гориво во моторот, но ФИА постојано тврдеше

Фетел: Работите не се совршени за Ферари

Фетел: Работите не се совршени за Ферари

Мерцедес и Ферари продолжуваат со тактиката да ги намалуваат своите резултати во зимското тестирање, откако Себастијан Фетел посочи дека Ферари не се „совршено подготвени“ за стартот на новата Ф1 сезона. Фетел беше најбрз во четвртокот на претпоследниот ден тестирање со 1:16.841, што сепак, беше далеку од најдоброто време на Валтери Ботас од 1:15.732

MOZZART хуманитарна кампања: Попев типува за Детската болница во Козле

MOZZART хуманитарна кампања: Попев типува за Детската болница во Козле

Откако Благоја Тодоровски имаше добитно ливче, парите ќе бидат донирани во Универзитетската Клиника за Детски Болести Скопје, ние продолжуваме со хуманитарната кампања – познатите типуваат во хумани цели. Овојпат гостин ќе ни биде Гоце Попев, некогашен судија, веројатно најдобриот во историјата на Македонија. Судија кој во свое време беше еден од најдобрите

„Фала ти Вардаре и Македонијо“ - коментаторите од Арена спорт ТВ на Златна бубамара

„Фала ти Вардаре и Македонијо“ - коментаторите од Арена спорт ТВ на Златна бубамара

На синоќешното доделување на Златна Бубамара на популарноста , беа присутни двајцата коментатори од Арена Спорт ТВ - Стеван Стевановиќ и Сретен Рашковиќ. Спортската историја се повтори. Ракометниот клуб „Вардар“ минатата година повторно стана европски првак на јубилејното десетто издание на Лигата на шампионите. --> Спортскиот успех на „Вардар“, онака

ТИКЕТ НА ДЕНОТ: „Кец“ на Ст. Труиден, Архус и Портсмут

ТИКЕТ НА ДЕНОТ: „Кец“ на Ст. Труиден, Архус и Портсмут

Како подготовка за викендот кој не очекува, денеска со Mozzart спортските обложувалници подготвивме интересен ТИКЕТ на ДЕНОТ. Во него одбравме три меча со конечен тим и два меча на голови. Сите три средби на кои ќе одиме со конечен тип, се мечеви на кои домаќините според нас се големи фаворити. Имаме еден силен „кец“ на мечот во Белгија меѓу Ст. Труиден

КОРОНАВИРУС ПРОБЛЕМИ: Ќе се одложи ли и стартот на сезоната во Формула 1?

КОРОНАВИРУС ПРОБЛЕМИ: Ќе се одложи ли и стартот на сезоната во Формула 1?

Голем број претставници на тимовите во Формула 1, како и некои претставници на автодромите стравуваат дека сезоната во Ф1 шампионатот може да започне многу подоцна од планираното. Поради опасноста од ширење на коронавирусот во светот во ФИА сериозно размислуваат за прилагодување на календарот на трките за оваа година. Претставникот на Виетнамското

НАТПРЕВАР НА ДЕНОТ: Валенсија и Фенер во борба за место во ТОП 8

НАТПРЕВАР НА ДЕНОТ: Валенсија и Фенер во борба за место во ТОП 8

Евролигашкиот петок во 26. рунда ќе биде затворен со три натпревари, каде на паркетот ќе се најдат сите конкуренти за ТОП 8. Најголемо внимание предизвикува средбата Валенсија и Фенербахче каде ќе биде спуштена и завесата на колото. Ова ќе биде клучен натпревар за двата тима кои моментално ги раздвојува една победа и Валенсија ја држи седмата, а Фенер

Тенис: Клајстерс доби „вајлд-карта“ за Индијан Велс

Тенис: Клајстерс доби „вајлд-карта“ за Индијан Велс

Белгијката Ким Клајстерс, која на возраст од 36 години ја продолжи тениската кариера, доби „вајлд-карта“ за претстојниот турнир во Индијан Велс, САД, објавија организаторите. Клајстерс победи на турнирот во јужна Калифорнија во 2003 и 2005 година, но не учествувала на неа од 2011 година. Поранешната лидерка на светската ВТА листа се врати на теренот

Интервју со Марјан Колев: Без силна лига и стратегија, ќе имаме само таленти кои нема никогаш да прераснат во врвни играчи!

Интервју со Марјан Колев: Без силна лига и стратегија, ќе имаме само таленти кои нема никогаш да прераснат во врвни играчи!

– Вистина е дека имаме интересна репрезентација со голем потенцијал и како група, но јас не ги селектирам играчите на млади и стари, туку на добри или помалку добри – вели Колев. „Слободен печат“ направи ексклузивно интервју со Марјан Колев , кој што своевремено ги бранеше боите на најдобрата македонска ракометна репрезентација, моментно е тренер на

Тиквеш со краток ростер не можеше да му парира на Пекабеско

Тиквеш со краток ростер не можеше да му парира на Пекабеско

Во последниот ден од 17. коло во Бизнис лигата на Македонија славеа екипите на Рамстор, Макпетрол и Пекабеско. Рамстор со цврста одбрана и брзи контри дојде до победа над ЕВН Рамстор 8-4(4-1) ЕВН Рамстор: Кадир Јахија 2’ 14’ 26’ 40’ Фуркан Муртезан 33’ Ибрахим Бекир 11’ Енгин Мемеди 4’ 38’ ЕВН: Наумче Бадаловски 6’ Бојан Симоновски 37’ Томи Илиевски

Кинеските одбојкарки во карантин ги започнаа подготовките за ОИ

Кинеските одбојкарки во карантин ги започнаа подготовките за ОИ

Олимписките шампионки од Игрите во Рио де Жанеиро 2016 година, ги започнаа подготвките за настап во Токио под посебни мерки. Поради епидемија на коронавирусот, кинеските одбојкарки се во целосна изолација со максимални мерки на безбедност. Со овој потег Кинеската одбојкарска федерација се придружува кон протоколот кој го пропиша Олимпискиот комитет