притисни ентер »

Топ вести

Ракомет

Охрид ќе бара од ЕХФ да ја исправи грешката на РФМ!

Охрид ќе бара од ЕХФ да ја исправи грешката на РФМ!

Еден од најуспешните македонски клубови во прекинатата сезона во ракометната Суперлига, ГРК Охрид, потврди дека ќе бара од ЕХФ вајлд-карта за настап во евро-конкуренциите, откако оваа привилегија му беше скратена со административната распределба на позициите за Европа од РФМ. Охрид ќе бара од европската куќа на ракометот да игра во квалификациите од

Лук Абало не размислува за пензија

Лук Абало не размислува за пензија

Лук Абало не размислува за пензија Ова дефинитивно никој не го очекуваше, француското десно крило направи сензационален трансфер. Лук Абало, легендарниот играч на француската репрезентација иако се најавуваше дека ќе се пензионира на крајот од оваа сезона, тоа нема да се случи. Досега ги бранеше боите на ПСЖ, 35-годишниот ракометар одлучи следната

Трајкоски останува во Битола, ја продолжи соработката со Е.Пелистер

Трајкоски останува во Битола, ја продолжи соработката со Е.Пелистер

Е.Пелистер ја продолжи соработката со голманот Благојче Трајковски на уште една година. Битолскиот тим кој има големи амбиции во следната сезона, ќе мора да создаде квалитетен состав доколку сака да добие вајлд-карта за настап во Лигата на шампионите. Искусниот чувар на мрежата сигурно ќе добие нов соиграч, откако Никола Митревски си замина, се очекува

Криштопанс: Самсоненко ми остана должен, си заминав од Вардар за да…

Криштопанс: Самсоненко ми остана должен, си заминав од Вардар за да…

Летонскиот џин, Даинис Криштопанс од 2017 до 2020 година беше дел од најдобриот македонски клуб Вардар, тим со кој оствари многу успеси, освои титули, но неговата авантура во „црвено-црните“ предвреме беше прекината и поради финансиски причини. Тој на текот на оваа сезона доби понуда од бундеслигашот Фуксе Берлин кој едноставно било решение за десниот

Вардар тргна по потписот на Вујин

Вардар тргна по потписот на Вујин

Вардар тргна по потписот на Вујин Европскиот шампион, РК Вардар во наредниот период ќе се обиде да го доведе поранешниот српски репрезентативец Марко Вујин. Новиот сопственик, Михајло Михајловски има големи амбиции со „црвено-црните“, а Вујин треба да биде замена за Криштопанс кој се пресели во редовите на ПСЖ. „ Болна точка и место во тимот е десната

Крсте Андоновски и Иван Тасески продолжуваат со РК Охрид

Крсте Андоновски и Иван Тасески продолжуваат со РК Охрид

Охриѓани продолжуваат со создавање на тимот за следната сезона. Челниците на клубот ја продолжија соработката со Крсте Андоновски и Иван Тасески. “Охридското дуо и следната сезона ќе биде важна алка во екипата и соблекувалната продолжувајќи ја соработката со „гладијаторите“,,соопштија од таборот на РК Охрид. sportmedia.mk

Фуксе Берлин доби место во новата Европската лига на ЕХФ

Фуксе Берлин доби место во новата Европската лига на ЕХФ

Германскиот бундеслигаш Фуксе Берлин доби шанса од ЕХФ во новата сезона да игра во ноформираната Европска лига која на сцена стапува на местото на поранешниот ЕХФ Куп. Лигата на шампионите се крати, па така, Европската лига станува доста атрактивна. Германците имаа три сигурни места, арно ама добија уште едно благодарение на „вајлд-картата“ која ја

„Џомба“ за Дерби: Имам конкретна понуда во Македонија, но ќе ви ја кажам вистината …

„Џомба“ за Дерби: Имам конкретна понуда во Македонија, но ќе ви ја кажам вистината …

Десното крило на ракометната репрезентација на Македонија, Гоце Георгиевски, по прекинот на ракометното првенство на Романија се врати во Скопје. Во татковината тој го очекува расплетот на настаните во пост-пандемиската ситуација, а ќе влијаат на неговата идна кариера. Неговото име е споменувано од медиумите за можен иден трансфер во македонски клуб,

Лацковиќ објави крај на кариерата

Лацковиќ објави крај на кариерата

Блаженко Лацковиќ објави крај на кариерата. 40 годишникот беше последниот активен член на славната генерација на Лино Червар која во 2003 година на Хрватска и го донесе светското злато. „Можеби би можел да играм Втора лига но мислам дека е време за пензија. Ова беше прекрасен период“, рекол Лацковиќ за „Билд“. Левиот бек последните три години во кариерата

Елена Ливриниќ се збогува со Рапид и замина во Глорија Бузау

Елена Ливриниќ се збогува со Рапид и замина во Глорија Бузау

Македонската репрезентативка Елена Ливриниќ се збогува од Рапид Букурешт затоа што менува средина и во наредниот период ќе ги брани боите на друг клуб. Ливриниќ, која има 25 години, си замина од Рапид Букурешт ама не си оди од Романија . Ракометарката постигна договор со Глорија Бузау, тим кој се бори за висок пласман во романскиот ракометен шампионат

Тиквеш не ги крие амбициите: Преговара со Белорусинот Андреј Капел

Тиквеш не ги крие амбициите: Преговара со Белорусинот Андреј Капел

Ракометот на големо се враќа во Кавадарци. По промоцијата во суперлигаш, Тиквеш засилено се подготвува да биде компетитивен за шампионатот 2020/21. Најнапред беше потврден Томче Петрески на тренерското место, а потоа започнаа и првите нови имиња. Минатата недела беше потврден Србинот, Вања Смиљаниќ, а претходно и Пеце Ѓорѓиески. Трето ново име треба

Кире Лазаров сака да игра во салата на европскиот првак!

Кире Лазаров сака да игра во салата на европскиот првак!

Новиот член на македонската Суперлига, екипата на Голден Арт КЛ7, средбите од дебитантската сезона во ракометната елита најверојатно ќе ги играат во салата „Јане Сандански“, домот на актуелниот европски шампион Вардар. Првите луѓе на клубот, кој е во сопственост на најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров, денеска имаа состанок со раководството

Мандалиниќ: Еурофарм Пелистер ми даде подобра понуда од Мешков Брест

Мандалиниќ: Еурофарм Пелистер ми даде подобра понуда од Мешков Брест

Херта со урнебесна шега: Дедрик Бојата го стави Вернер „во џеб“ (ФОТО)

Херта со урнебесна шега: Дедрик Бојата го стави Вернер „во џеб“ (ФОТО)

Фудбалерите на Херта синоќа одиграа 2-2 на незгодното гостување кај Лајпциг во 28. коло од Бундеслигата. Клубот од Берлин успеа да освои бод во финишот од мечот, кога Криштоф Пјонтек погоди од пенал за 2-2. Херта по мечот се пошегува на сметка на напаѓачот на Лајпциг, Тимо Вернер, кој не заблеска на теренот, а го напушти теренот во 79. минута. Одбраната

Сагосен со МВП признанието замина од Париз во Кил

Сагосен со МВП признанието замина од Париз во Кил

Норвежанецот Сандер Сагосен е прогласен за најдобар играч на сезоната во францускиот ракометен шампионат. Сагосен, кој летово го напушта ПСЖ и ќе се пресели во Кил, на престолот го наследи Мелвин Ричардсон. Ракометарите на ПСЖ беа прогласени за шампиони на Франција, откако првенството беше прекинато поради пандемијата од коронавирусот. Сагосен ја заврши

Душебаев: Киелце е „ракометниот Ајакс“, сѐ уште не е меѓу богаташите на Европа...

Душебаев: Киелце е „ракометниот Ајакс“, сѐ уште не е меѓу богаташите на Европа...

Полскиот гигант Киелце често е дел од завршницата во Лигата на шампионите во изминатите пет сезони. Дури три пати ракометарите на Талант Душебаев се надигруваа со најдобрите на завршниот турнир во Келн, а пред четири години направија епски пресврт и преку Веспрем стигнаа до европската титула. Меѓутоа, квалитетот на ростерот носи големи финансиски проблеми

Тренинг за Гинис: НФЛ ѕвезда вежбаше скоро 17 часа и помина – 212 километри!

Тренинг за Гинис: НФЛ ѕвезда вежбаше скоро 17 часа и помина – 212 километри!

Американската НФЛ ѕвезда од Лос Анџелес Ремс, Тејлор Реп си смисли пеколен тренинг за да остане во форма со кој може да конкурира за гинисовата книга на рекорди зашто вежбаше скоро 17 часа. Реп тргна со својата тренинг-програма во 4.30 часот наутро почнувајчи со возење велосипед и успеа да извози точно 200 километри, па малку му беше тоа, продолжи

Кантегрел за Gol.mk: Вардар е европска институција, затоа го одбрав него!

Кантегрел за Gol.mk: Вардар е европска институција, затоа го одбрав него!

Актуелниот европски првак Вардар се поднови меѓу стативите и потпиша со францускиот голман Робин Кантегрел. 25-годишниот чувар на мрежата е уште едно од откријата на Дејан Периќ кое се очекува да блесне меѓу стативите и да донесе успех во новата сезона. Gol.mk имаше шанса да разговара со новото засилување на Вардар околу очекувањата и амбициите на

Пелко се збогува: Скопје ти благодарам, Вардар ги има најдобрите фанови

Пелко се збогува: Скопје ти благодарам, Вардар ги има најдобрите фанови

Домен Сикошек Пелко се збогува со Вардар по една година мината во дресот на европскиот првак. Словенецот се сели во Шпанија во тимот на Ла Риоха. „Скопје, ти благодарам за се. Беше чест да се игра за голем клуб. Се надевам дека ќе се вратам еден ден. Имам многу спомени. Најдобрите навивачи во Европа“, напиша Пелко. Словенецот се сели во Шпанија во

Формула 1 воведува ограничување на буџетот на 145 милиони долари

Формула 1 воведува ограничување на буџетот на 145 милиони долари

Светскиот моторспорт совет (ВМСЦ) на ФИА преку електронско гласање ги усвои промените на спортските, техничките и финансиските правила во Формула 1 шампионатот, и можеби најзначајно го ограничи буџетот на Формула 1 тимовите. Формула 1 од следната сезона првпат во историјата ќе воведе ограничување на буџетот на тимовите на 145 милиони долари, а ќе развие