притисни ентер »

Топ вести

Скопје

Пржино денеска без вода

Пржино денеска без вода

Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи-Скопје, прекинот е поради уличен дефект од ф100мм на ул. „Полог" 22 во Пржино. Корисниците ќе бидат без вода се до санирање на дефектот.

Метео анализа за месеците кои се пред нас: Еве какво време не очекува во април, мај и јуни

Метео анализа за месеците кои се пред нас: Еве какво време не очекува во април, мај и јуни

ИЗВОР Скопје24 | март 31, 2020 Целосната временска за месец април носи многу промени во Македонија, па така ќе имаме дожд и сонце подеднакво целиот месец. Особено по Велигден доаѓа значително потопло време. AccuWeather ја објави и својата метео прогноза за месеците мај и јуни, од она што може да го видиме повисоки температури може да очекуваме при

„Јас сум единствениот пациент во Крагуевац кој ја победи короната без лекови“ – младиот боксер го ‘нокаутираше’ вирусот

„Јас сум единствениот пациент во Крагуевац кој ја победи короната без лекови“ – младиот боксер го ‘нокаутираше’ вирусот

ИЗВОР Скопје24 | март 31, 2020 Младиот Паве Секуловиќ испратил моќна и емотивна порака до сите луѓе во светот. Младиот Боксер, Паве Секуловиќ од Параќин, се вратил во Србија од Шведска, а дека е позитивен на коронавирусот утврдено било на 18-ти март. Сега повеќе не покажува симптоми на опасната болест, а докторите од клиничкиот центар во Крагуевац

Маски и средства за дезинфекција за 15 приватни амбуланти во Чаир

Маски и средства за дезинфекција за 15 приватни амбуланти во Чаир

Службите на Општина Чаир во текот на денешниот ден распределија заштитни маски и средства за дезинфекција за 15 приватни амбуланти на територија на Општина Чаир. „Грижата за сигурноста на медицинскиот персонал кои се првата линија во борбата против вирусот Ковид-19 е еден од најголемите приоритети за кој наискрено се залагаме“, се наведува во соопштението

Трогателна фотографија: „Ова е мојот 87-годишен дедо, се подготвивме за најлошото, но го победи вирусот“

Трогателна фотографија: „Ова е мојот 87-годишен дедо, се подготвивме за најлошото, но го победи вирусот“

ИЗВОР Скопје24 | март 30, 2020 87-годишен дедо ја напуштил болницата откако ја победил 2-неделната борба со коронавирусот и тоа откако неговото семејство веќе се подготвило за најлошото. Фотографијата од Евардс Локтон, кој ја напушта општата болница во Манчестер, ја објавила неговата внука, Софи Едвардс, пред неколку денови, а потоа стана вирална.

Медицинска сестра трогната до солзи откако соседите ѝ аплаудираа кога одеше на работа (ВИДЕО)

Медицинска сестра трогната до солзи откако соседите ѝ аплаудираа кога одеше на работа (ВИДЕО)

ИЗВОР Скопје24 | март 30, 2020 Пожртвуваноста на медицинските лица заслужува само почит и пофалби. Девојка, која работи како медицинска сестра, беше трогната до солзи откако соседите од цела улица заедно ѝ аплаудираа кога таа излегуваше од дома за да оди на работа и да се бори со коронавирусот. I just love where we live, everyone in our street united

„Погледнете ги вашите очи“ – медицинска сестра открива досега непознат симптом на коронавирусот

„Погледнете ги вашите очи“ – медицинска сестра открива досега непознат симптом на коронавирусот

ИЗВОР Скопје24 | март 30, 2020 Домот за стари лица во Вашингтон стана новото жариште на коронавирусот… Медицинската сестра Челси Ернест, заедно со тимот на доктори секојдневно била во првата линија во борбата против коронавирусот, а единствената задача ѝ била да им помогне на луѓето кои што биле сместени во старечкиот дом во Вашингтон. Таа во разговор

Нова дигитална платформа за деца со посебни потреби во Центар

Нова дигитална платформа за деца со посебни потреби во Центар

Фирмата Eco-Logic креира нова дигитална платформа за деца, родители и наставници. – Преку оваа онлајн алатка ќе се овозможи реализирање на вежби кои ќе бидат прилагодени на тековните домашни задачи, како и нови активности за надополнување на училишната програма, преку содржини од областа на вело и еко активности и содржини за деца со посебни потреби

Градилиштето на новиот мост да се заобиколи со велопатека

Градилиштето на новиот мост да се заобиколи со велопатека

Тие сугерираат, пред да се постават тараби за градежни работи преку постоечката велосипедска патека, дека треба однапред да се обезбедат патеки за заобиколување со соодветна сообраќајна сигнализација за да нема прекин во велосипедскиот сообраќај по кејот на Вардар Градилиштето на новиот мост што треба да никне во близина на Паркот на езерцата во населбата

Оваа сабота поделени 195 ланч пакети

Оваа сабота поделени 195 ланч пакети

Хуманитарната организација „Вистински дела на љубезност“ заедно со „Ретвитни оброк“ и покрај состојбата со коронавирусот и полицискиот час и оваа сабота успеаја на бездомниците да им поделат 195 ланч пакети, на четири локации во Скопје, при тоа запазувајќи ги сите препораки и насоки во вакви случаи. Оттаму велат дека анимирале голем број граѓани и

16-годишната Јулија е најмладата жртва на коронавирусот во Европа: „Почина без речиси никакви симптоми“

16-годишната Јулија е најмладата жртва на коронавирусот во Европа: „Почина без речиси никакви симптоми“

ИЗВОР Скопје24 | март 30, 2020 За жал, ова 16-годишно девојче починало како последица на опасниот вирус – коронавирусот. Оваа ученичка од Франција, без посериозна здравствена состојба станала најмладата личност во Европа која што починала од коронавирусот. Жртвата, Јулија А., имала респираторни проблеми и била во париската болница, откако пред една

Рокот за пријавување учество во процесот на дизајн на прототип за велосипедски паркинг е продолжен

Рокот за пријавување учество во процесот на дизајн на прототип за велосипедски паркинг е продолжен

Рокот за пријавување учество во процесот на дизајн на прототип за велосипедски паркинг е продолжен до 6 ти април! Често поставувано прашање за повикот е: „Дали треба да аплицирам со готов дизајн?“ Во сегашната фаза на повикот, потребно е само да пријавите за интерес за учество преку пополнување на формуларот наведен во повикот. Во следната фаза, доколку

Три пораки на српскиот владика Григорије во време на коронавирус: Запомнете ги овие зборови

Три пораки на српскиот владика Григорије во време на коронавирус: Запомнете ги овие зборови

ИЗВОР Скопје24 | март 29, 2020 Српскиот епископ на Дизелдорф и Германија, Григорије, во едно виртуелно интервју имал една духовита, но и неколку сериозни, духовни и смирувачки препораки во време на изолацијата како последица на пандемијата на коронавирус. Духовита порака: „Луѓе, не се разведувајте, брзо ќе помине ова.“ Духовна порака: „Јас сакам да

Град Скопје објаснува дека не се прави нова депонија, туку камиони го тампонираат просторот за новиот парк

Град Скопје објаснува дека не се прави нова депонија, туку камиони го тампонираат просторот за новиот парк

По реакцијата на група граѓани од Карпош кои обајвија фотографии од камиони како носат товар и го истовараат на просторот каде се гради новиот парк во оваа општина, реакција на Град Скопје. Објаснуваат дека не се прави нова депонија: ,,Почитувани, сакаме да реагираме (дообјасниме) околу дел од информациите објавени на сторија на Вашиот портал со наслов

Викенд со полициски час, дали граѓаните ги почитуваат препораките?

Викенд со полициски час, дали граѓаните ги почитуваат препораките?

ИЗВОР Скопје24 | март 29, 2020 Иако недела е вообичаен ден за масовни дружби на скопјани во парк-шумата Водно денеска и покрај топлото време повеќето од граѓаните останаа дома. А оние кои сепак решија да фатат од сонцето, генерално ги почитува препораките на надлежните ама и на полицијата. Сите мораа пешки да се качуваат на Водно. Полицијата ги враќаше

Двајца починати и нова бројка на новозаразени од коронавирусот во Македонија

Двајца починати и нова бројка на новозаразени од коронавирусот во Македонија

ИЗВОР Скопје24 | март 29, 2020 Во изминатите 24 часа во земјава се регистирани 2 нови смртни случаи. Се работи за едно постаро и едно помладо лице од околу 30тина години. Регистирани се и нови 16 дијагностицирани лица заразени од корона вирусот, информира министерот Венко Филипче. Повеќе информации од пресот кој моментално трае очекувајте наскоро.

Никнува нова депонија на местото каде Општина Карпош почна да прави парк

Никнува нова депонија на местото каде Општина Карпош почна да прави парк

Жители на Општина Карпош алармираат дека со камиони се носи градежен шут на местото каде неодамна градските и општинските служби ја расчистија огромната дива депонија кај мостот ,,Газела“ и почнаа да прават нов парк. На ФБ групата Заедно, за заштита на зеленилото во Карпош се постирани фотографии направени од утрината. Град Скопје во соработка со

Хорор! Треска и Вардар во скопската околина затрупани со ѓубре

Хорор! Треска и Вардар во скопската околина затрупани со ѓубре

,,Рибар2011“ е концесионер на рибниот фонд на Скопскиот дел од Вардар, Треска и Лепенец. Повторно апелираат и ги молат надлежните да напаравт нешто за овие реки, бидејќи буквално се претворени во диви депонии од жителите кои живеат во приградските населби и села. ,,Ве молиме и апелираме до Вас и до секој кој може да помогне, погледнете ги сликиве и

Квалитет со одлична цена: Нов бренд на клима уреди на нашиот пазар

Квалитет со одлична цена: Нов бренд на клима уреди на нашиот пазар

ИЗВОР Скопје24 | март 28, 2020 Доколку сте во потрага по нов клима уред за вашиот дом, а притоа не сакате да потрошите премногу средства во овој кризен период, имаме одличен предлог за вас. TOSOT светскиот бренд на најголемиот производител на клима уреди во светот отсега ЕКСКЛУЗИВНО во продажната мрежа на КЛИМИ.мк – ви гарантираат квалитет и евтини

МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИКА ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА КРИЗА: Како до политички поени во време на пандемија?

МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИКА ВО ВРЕМЕ НА КОРОНА КРИЗА: Како до политички поени во време на пандемија?

ИЗВОР Скопје24 | март 28, 2020 Колумна на Владимир Бошњаковски : Сериозноста на заканата од Корона Вирусот и непредвидливоста на идниот развој на пандемијата и економската криза, радикално го менуваат досегашниот начин на секојдневен живот и сериозно ги загрозуваат егзистенцијалните интереси за секое живо суштество – животот, здравјето и материјалната