притисни ентер »

Топ вести

Скопје

Урбанистички хаос: На Водњанска никна зграда со 17 станови без пристап до влезот, соседите реагираат

Урбанистички хаос: На Водњанска никна зграда со 17 станови без пристап до влезот, соседите реагираат

Урбанистички хаос: На Водњанска никна зграда со 17 станови без пристап до влезот, соседите реагираат Хаотичниот урбанистички концепт што со години се провлекува во централното градско јадро во Скопје предизвикува револт кај граѓаните посебно што никогаш не му се гледа крајот. Тука под Водно, на крајот на „Водњанска“ меѓу семејните куќи на улицата „Боро

Општина Карпош со реакција на наводите на Александар Николоски од ВМРО – ДПМНЕ

Општина Карпош со реакција на наводите на Александар Николоски од ВМРО – ДПМНЕ

Општина Карпош денеска е локална самоуправа со драстично намален долг, повеќе зеленило и со планска урбанизација. Градоначалникот Стефан Богоев и општинското раководство и покрај големата задолженост гледаат да реализираат што е можно повеќе проекти од програмите. Во делот на урбанистичкото планирање, општина Карпош со конкретни докази ги поткрепи

Повик за крводарителство во Карпош

Повик за крводарителство во Карпош

Во среда (19.05.2021), од 9 до 17 часот, во спортската сала на ООУ „Лазо Трповски”, Општина Карпош организира уште една крводарителска акција во соработка со Институтот за трансфузиона медицина и Црвен крст – Карпош. Сите граѓани, кои сакаат да даруваат крв можат да се пријават на [email protected] (име и презиме, контакт телефон). Акцијата ќе

Скапо било да се одржуваат фонтаните: Општина Аеродром во нив ќе сади цвеќиња

Скапо било да се одржуваат фонтаните: Општина Аеродром во нив ќе сади цвеќиња

Сите фонтани на територијата на Општина Аеродром, кои според проценката на локалната власт се нефункционални, ќе се наполнат со земја и во нив ќе се насадат цвеќиња и други растенија. На тој начин Општината, како што велат од таму, ќе заштеди на скапото одржување на фонтаните. – Адаптацијата има не само економска логика, туку и еколошка! Имено, фонтаните

Официјално ФК Брегалница и Скопје го слават влезот во првата македонска фудбалска лига, честитки!

Официјално ФК Брегалница и Скопје го слават влезот во првата македонска фудбалска лига, честитки!

И официјално Фудбалскиот клуб Брегалница од 2 МФЛ – исток и ФК Скопје од 2 МФЛ – запад го слават првото место во својата конкуренција и пласманот во најдобрата македонската фудбалска лига од следната натпреварувачка сезона. Честитки!

Лабавите мерки ги олабавија и скопјани:  Без дистанца и се повеќе лица без маски

Лабавите мерки ги олабавија и скопјани: Без дистанца и се повеќе лица без маски

Од неодамна на територијата на целата земја стапи на сила скратениот полициски час. Во една од своите изјави министерот за здравство Венко Филипче потенцираше дека причина за олабавување на мерките е намалување на бројот на новозаразени од Ковид 19. Но, тој апелираше до граѓаните да ги почитуваат и понатаму препораките за заштита на здравјето, да носат

Глувци и инсекти го „окупираа“ Центар, центарци сами се справуваат со овој проблем

Глувци и инсекти го „окупираа“ Центар, центарци сами се справуваат со овој проблем

Глувци и инсекти го „окупираа“ Центар, центарци сами се справуваат со овој проблем Централното Градско подрачје односно Општина Центар во изминатите години станува дом на глодари и инсекти кои се повеќе се сретнуваат во домовите на граѓаните и по улиците на Општината. Фотографијата е направена на улица „Благој Давков“ во Дебар Маало, поточно помеѓу

Повеќе од 120.000 отпадни амбалажи рециклирани преку вендинг-машините во Центар

Повеќе од 120.000 отпадни амбалажи рециклирани преку вендинг-машините во Центар

До сега се рециклирани над 120.000 амбалажи, од различни видови материјали погодни за рециклирање, на повратните вендинг машини поставени на локации низ Општина Центар. Општина Центар информира дека проектот „И отпадот има вредност“ е голем чекор напред, како за самата општина, така и за јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар,“ во правилното

Се чисти каналот за наводнување во Никиштани

Се чисти каналот за наводнување во Никиштани

Општина Ѓорче Петров, заедно со ЈП „Водостопанство“, започнаа со чистење на каналите за наводнување во Никиштани. -Се расчистува траса во должина од два километри, локациски: северно од раздвојувањето кај река Лепенец, до селото. Со ова, земјоделците добиваат сигурен доток за наводнување на своите посеви, а се избегнува и опасноста од поплави и излевања-

Повозрасно лице физички нападнало деца-соседи во Ѓорче Петров

Повозрасно лице физички нападнало деца-соседи во Ѓорче Петров

На 13.05.2021 околу 15.00 часот во СВР Скопје, М.Т.(37) и В.Ј.(41), двајцата од Скопје, пријавиле дека околу 14.10 часот на подрачје на Ѓорче Петров нивните малолетни синови, поради меѓусоседско нетрпение, биле физички нападнати од П.Г.(80) од Скопје. Сочинет е записник за констатиран прекршок по член 12 од Законот за прекршоците против јавниот ред

На кеј на Вардар наместо во перална за автомобили

На кеј на Вардар наместо во перална за автомобили

Во фејсбук-групата „Ѕид на сообраќајниот срам“ се објавени фотографии од несекојдневна ситуација, поради која не можеме да одолееме на прашањето „Зошто се случуваат вакви работи?“ Автомобилот се наоѓа во пешачка зона покрај реката Вардар, а од фотографиите се гледа дека две лица земаат вода од реката и ја перат колата. Исто така, нешто вадат од багажниот

Пролетна дератизација во Општина Аеродром

Пролетна дератизација во Општина Аеродром

Деновиве се изврши редовната пролетна дератизација на целата територија на Општина Аеродром. Акцијата опфати околу 3.000 шахти со 9.000 мамци, вклучувајќи ги и основните училишта и детските градинки . Дератизацијата на глодачите ја врши Институтот за јавно здравје, Скопје.

Водовод и Канализација ќе потроши 150 илјади евра за „превентивно“ одржување софтвер

Водовод и Канализација ќе потроши 150 илјади евра за „превентивно“ одржување софтвер

Јавното претпријатие „Водовод и Канализација“ ќе потроши цели 150 илјади евра за одржување на софтвер. Договорите се објавeни на електронскиот систем за јавни набавки и истите се склучени како резултат на спроведени две јавни набавки кои јавното претпријатие ги реализирало во текот на минатиот месец. Првиот договор е на вредност од околу 35 илјади,

Владата ги објави седумте повици за поддршка на најпогодените сектори, пакетот тежи 18 мил. евра

Владата ги објави седумте повици за поддршка на најпогодените сектори, пакетот тежи 18 мил. евра

ИЗВОР Скопје24 | мај 14, 2021 Владата ги објави седумте повици за поддршка на најпогодените сектори, каде што ќе се инјектираат речиси 18 милиони евра за нивно заздравување. Помош ќе добијат угостителите, меѓу кои се и лиценцираните ноќни клубови и туристички агенции. Субвенции ќе добијат и естрадните уметници, организаторите на настани и детските

Во Хром, пешачка патека се претворила во коловоз

Во Хром, пешачка патека се претворила во коловоз

Покрај ОУ „Кочо Рацин“ во Хром постои пешачка патека која служи за полесен пристап на децата од населбата да стигнат до училиштето. Но, она што често може да се забележи е дека голем број возачи одлучиле дека тука може да искористат опција да го скратат патот кога излегуваат од Хром или влегуваат во населбата. Сообраќајни знаци и одбележја дека се