притисни ентер »

Топ вести

Техно

Хуавеј мeјт 40 про најеко смартфон

Хуавеј мeјт 40 про најеко смартфон

Со намалување од 28% на пластика, 90% помалку хартија и воведување на електронски гаранции како први во индустријата Хуавеј мејт 40 про (HUAWEI Mate40 Pro) e најеко паметен телефон досега. Хуавеј, водечката глобална технолошка компанија, дополнително ја зацврсти својата посветеност кон поодржлива иднина, со лансирање на својот најеко паметен телефон

Почнува тестирањето на вселенскиот интернет на SpaceX

Почнува тестирањето на вселенскиот интернет на SpaceX

ФУТУРАМА Почнува тестирањето на вселенскиот интернет на SpaceX 4 минути 1 1 SpaceX наскоро ќе почне со јавно тестирање на својот сателитски интернет Starlink, за кој интерес покажале над 700.000 луѓе во САД. Изминатите неколку месеци беа спроведени затворени тестирања и сервисот се покажа исклучително ефикасен, со голема брзина и мала латентност. Целта

Може ли чудесниот изум на британските научници да го разбие коронавирусот?

Може ли чудесниот изум на британските научници да го разбие коронавирусот?

ФУТУРАМА Може ли чудесниот изум на британските научници да го разбие коронавирусот? 5 минути 3 3 Интересно е дека постои материјал кој вирусите и микробите ги уништува веќе при првиот контакт. Тоа би било навистина одлично, зарем не? Одморете ја фантазијата, таквите материјали веќе постојат, а моментно се тестираат и на вирусот SARS-CoV-2. Сите досегашни

Скафандер против загаден воздух и Ковид-19 чини „само“ 379 долари (ВИДЕО)

Скафандер против загаден воздух и Ковид-19 чини „само“ 379 долари (ВИДЕО)

ФУТУРАМА , Тренди Скафандер против загаден воздух и Ковид-19 чини „само“ 379 долари (ВИДЕО) 4 минути 0 0 Футуристичкиот „Биовизир,“ личен заштитен скафандер со прочистувач на воздухот, кој се рекламира како ефикасен во спречувањето на ширењето на коронавирусот, беше првпат претставен во мај годинава. Тој собра 700.000 долари во кампања за „краудфандинг,“

Рецензија: Дали со нов пребарувач ќе заврши најбогатото партнерство меѓу Apple и Google?

Рецензија: Дали со нов пребарувач ќе заврши најбогатото партнерство меѓу Apple и Google?

Борбата за контрола над каналите на информирање може да кулминира со голем притисок од страна на американските регулатори кои може да стават крај на клучното партнерство помеѓу Apple и Google. За работите да добијат јасност станува збор за договорот со кој Google е поставен како прв избор за интернет пребарувач на оперативниот систем iOs на Apple.

Роботите нема да ги заменат луѓето во автомобилската индустрија

Роботите нема да ги заменат луѓето во автомобилската индустрија

ФУТУРАМА Роботите нема да ги заменат луѓето во автомобилската индустрија 2 минути 0 0 Според американскиот Ford, постојат активности кои не се за машини, а така ќе биде и во иднина Во 1913 година, Ford прави револуција во производството на автомобили со новата производна линија за моделот Т. Тогаш, новиот пристап на компанијата го сменил начинот на

Погледнете што може камера од 3.200 мегапиксели (ВИДЕО)

Погледнете што може камера од 3.200 мегапиксели (ВИДЕО)

AV , Тренди Погледнете што може камера од 3.200 мегапиксели (ВИДЕО) 3 минути 0 0 Научниците од Менло Парк, Националната лабораторија за забрзување SLAC со седиште во Калифорнија, ги направија првите дигитални фотографии од 3.200 мегапиксели, користејќи напреден уред за сликање дизајниран за истражување на вселената. „Ќе измериме и каталогизираме околу

FIFA 21 и Madden NFL 21 пристигнуваат на PS 5 и Xbox Series X во декември

FIFA 21 и Madden NFL 21 пристигнуваат на PS 5 и Xbox Series X во декември

СОФТВЕР , Тренди FIFA 21 и Madden NFL 21 пристигнуваат на PS 5 и Xbox Series X во декември 6 минути 0 0 Новите верзии на популарните игри Madden NFL 21 и FIFA 21 ќе бидат достапни за конзолите PlayStation 5 и Xbox Series X и S во декември. Компанијата ЕА потврди дека игрите пристигнуваат на новите конзоли на 4 декември, а корисниците на PS4 и Xbox

ВИДЕО: Русија го одбележува Денот на армиската авијација

ВИДЕО: Русија го одбележува Денот на армиската авијација

На 28 октомври 1948 година во подмосковскиот град Серпухов е формирана првата авиоескадрила хеликоптери Ми-1. Подоцна тој датум станува Денот на армиската авијација на Русија, а меѓу пилотите на хеликоптерите се појави неофицијалното мото: „Никој, никаде и никогаш без нас“. Првично, хеликоптерската авијација се сметаше за помошна: нејзините задачи

Logitech претстави ергономско trackball глувче со Bluetooth LE поддршка

Logitech претстави ергономско trackball глувче со Bluetooth LE поддршка

КОМПЈУТЕРИ , Тренди Logitech претстави ергономско trackball глувче со Bluetooth LE поддршка 2 минути 0 0 Logitech го претстави Ergo M575 – безжично trackball глувче со дизајн што нуди подобрена ергономија и некои интересни функции, позајмени од MX Ergo од горниот сегмент. Најбитниот нов додаток е поддршката за Bluetooth LE, која овозможува Ergo M575

Tinder видео четот „лице во лице“ лансиран глобално

Tinder видео четот „лице во лице“ лансиран глобално

СОФТВЕР , Топ Функцијата за видео повици во Tinder лансирана глобално 3 минути 1 1 По тестирањето во повеќе земји и неколку држави во САД, Tinder ја пушти во работа новата „face to face“ функција, која подразбира разговори на корисниците од целиот свет „еден на еден“. Услугата ќе им биде од помош на многумина во време на пандемија, со оглед дека потенцијалните

Instagram ги продолжи Live stream-овите до четири часа

Instagram ги продолжи Live stream-овите до четири часа

ИНТЕРНЕТ , Тренди Instagram ги продолжи Live stream-овите до четири часа 5 минути 1 1 Instagram Live stream-овите наскоро ќе станат многу подолги, бидејќи е одлучено максималната должина на стримот да биде четири часа, наместо еден, колку што сега изнесува ограничувањето. Тоа ќе овозможи многу поголемо ангажирање на корисниците, како и можност за пренесување

„Жежок Нептун“ достигнува температура од 1.600 степени, а сепак има атмосфера (ВИДЕО)

„Жежок Нептун“ достигнува температура од 1.600 степени, а сепак има атмосфера (ВИДЕО)

ФУТУРАМА „Жежок Нептун“ достигнува температура од 1.600 степени, а сепак има атмосфера (ВИДЕО) 7 минути 1 1 Тим астрономи од Универзитетот во Канзас открија докази за атмосфера околу екстремно жешката егзопланета. Егзопланетата „Жежок Нептун“ е џиновска планета со маса слична на Уран или Нептун, која орбитира толку блиску до својата ѕвезда, што нејзината

Одложена објавата на OnePlus Watch паметниот часовник

Одложена објавата на OnePlus Watch паметниот часовник

ГАЏЕТИ , Тренди Одложена објавата на OnePlus Watch паметниот часовник 3 минути 0 0 Неодамна се појавија информации за тоа дека компанијата OnePlus подготвува паметен часовник, кој би требало да биде претставен во текот на октомври. Компанијата дури и го навести часовникот преку OnePlus 8T објавата, претходно во текот на овој месец, но носечкиот уред

Facebook го претстави стриминг сервисот за видео игри

Facebook го претстави стриминг сервисот за видео игри

Уште сега станува јасно дека најголемиот тренд дека моќта во иднина ќе биде во гејминг индустријата и стримингот особено. Кога ќе ги комбинирате овие две гранки, добивате добитна комбинација. Microsoft и Google досега вложија многу за да им овозможат на своите корисници уживање во видео игрите, независно од хардверот. Наместо скап компјутер или конзола,

Изјавата на рускиот научник го шокираше светот: Короната не се разликува од останатите вируси

Изјавата на рускиот научник го шокираше светот: Короната не се разликува од останатите вируси

Uncategorized Изјавата на рускиот научник го шокираше светот: Короната не се разликува од останатите вируси 6 минути 1 1 „Ширењето на новата инфекција коронавирус не се разликува од сценариото на било која друга акутна респираторна вирусна инфекција“, изјавил директорот на Рускиот научно-истражувачки Институт за заштита од чума – „Микроб“, Владимир

Samsung може да ја испорачува Galaxy S21 серијата без полнач и слушалки во пакувањето

Samsung може да ја испорачува Galaxy S21 серијата без полнач и слушалки во пакувањето

МОБИЛНИ , Топ Samsung може да ја испорачува Galaxy S21 серијата без полнач и слушалки во пакувањето 4 минути 1 1 Според извештаите кои се појавуваат во Јужна Кореја, Samsung би можел да го следи пристапот на Apple да не нуди полнач и слушалки во пакувањето на претстојните телефони од Galaxy S21 серијата. Индустриските инсајдери наводно потврдуваат

Откриени дизајнот и спецификациите на Xiaomi Mi Watch Lite

Откриени дизајнот и спецификациите на Xiaomi Mi Watch Lite

ГАЏЕТИ , Тренди Откриени дизајнот и спецификациите на Xiaomi Mi Watch Lite 6 минути 1 1 Претстпјниот паметен часовник на Xiaomi се појави во FCC базата, откривајќи го дизајнот и спецификациите на уредот. Во прашање е Mi Watch Lite, кој на некои пазари би можел да биде објавен и како Redmi Watch. Фотографиите покажуваат дека Mi Watch Lite има четвртесто

Смарт часовникот на OnePlus остана без време

Смарт часовникот на OnePlus остана без време

OnePlus требаше да го обезбеди врвното трио на смарт уреди оваа година и покрај смартфоните и безжичните слушалки да лансира и сопствен прв смарт часовник. Сепак, и покрај напорите за развој на OnePlus Watch кои датираат уште од пред пет години, брендот и натаму е принуден да го одложи лансирањето на смарт часовникот на неодредено време. Според новите

Корејците произведоа батерија за автономија од 1.000 километри

Корејците произведоа батерија за автономија од 1.000 километри

ФУТУРАМА , Тренди Корејците произведоа батерија за автономија од 1.000 километри 2 минути 0 0 Во SK Innovation се готови со уште еден импресивен проект Корејската компанија SK Innovation откри детали за своите две нови батериски разработки за електрични возила. Со едната од нив возилото ќе помине 800 километри со две полнења од 10 минути, а со другата