притисни ентер »

Топ вести

Техно

Се одржа Ендава Tech Flow, настан посветен на DevOps и автоматизирано тестирање

Се одржа Ендава Tech Flow, настан посветен на DevOps и автоматизирано тестирање

Овогодинешниот Tech Flow настан, организиран од „Ендава“, беше со тема „To Automation and Beyond“. Овој настан привлече многу внимание во ИТ заедницата бидејќи обработи тема која моментално е многу актуелна во ИТ индустријата, а посебно во Македонија. Тоа што денска најмногу се бара е брза испорака на софтвер, постојано подобрена преку агилниот начин

Google го лансираше RCS chat за американските Android корисници (ВИДЕО)

Google го лансираше RCS chat за американските Android корисници (ВИДЕО)

Компанијата Google соопшти дека најновата генерација на апликацијата за лични пораки, Messages, за корисниците на Android во САД, ќе биде збогатена со Rich Communication Services (RCS). Ова значи дека апликацијата за пораки, која обично се смета за наследничка на традиционалните СМС-пораки со проширени можности, всушност станува конкурент на апликации

Милијардерот во тајност развивал мозочен чип: Може да спречи тешки болести, но и да нѐ претвори во компјутери

Милијардерот во тајност развивал мозочен чип: Може да спречи тешки болести, но и да нѐ претвори во компјутери

Американскиот милијардер Илон Маск смета дека неговата невро-технолошка компанија „Неуралинк“ ќе може во иднина да се справи со шизофренијата и аутизмот. – Мислам дека „Неуралинк“ најпрво ќе реши многу мозочни заболувања. Ова може да се движи од, да речеме, аутизам до шизофренија и губење на меморија што многумина го доживуваат во одредена возраст

Талин ќе добие футуристичка железничка станица

Талин ќе добие футуристичка железничка станица

Проектот на Заха Хадид Архитекти (ZHA) победи на локален натпревар во архитектура за нов железнички терминал во Естонија. На проектот ZHA има работено со локалната фирма Esplan. Тоа е футуристичко и многу привлечно решение за градот Талин. Предвидено е терминалот Ülemiste да биде дел од системот Rail Railica. Планот е оваа електрифицирана железница

Facebook тестира прикажување на слики слично како на Instagram

Facebook тестира прикажување на слики слично како на Instagram

Сакате да имате двојник? Рускиот робот е вистинска работа за вас (ВИДЕО)

Сакате да имате двојник? Рускиот робот е вистинска работа за вас (ВИДЕО)

Изработката на хуманоидни андроиди е една од гранките на роботиката која најмногу ги интересира, воодушевува, но и ги плаши луѓето. Руската компанија Promobot произведе робот, со име “Robo-C”, наменет за деловниот пазар, кој е во состојба да ги замени луѓето во вршењето на бројни задачи. Ако купувачот тоа го сака, роботот може да изгледа исто како

Џими Велс е убеден дека сакаме социјална мрежа со претплата

Џими Велс е убеден дека сакаме социјална мрежа со претплата

Facebook и Twitter се социјални мрежи полни со реклами, со цел газдата да заработи дебело на грбот на корисниците, чии профили се компромитираат за профитни цели. Џими Велс , ко-основачот на Wikipedia е убеден дека корисниците сакаат „чисти“ социјални мрежи без реклами и без опасност од продавање на личните податоци. Што значи чиста мрежа? Тоа што

Првиот автомат „Калашников“ прикажан на видеоснимка (ВИДЕО)

Првиот автомат „Калашников“ прикажан на видеоснимка (ВИДЕО)

По повод 100-годишнината од раѓањето на Михаил Калашников, концернот што го носи неговото име објави видеоснимка од првиот автомат чиј творец е овој познат оружар. Оружјето со ознаката АК-46 однадвор личи многу на легендарниот АК-47, но според конструкција драстично се разликува од него. АК-46 е првиот автомат што го направи Калашников за да учествува

Русија го претстави во Дубаи луксузниот хеликоптер Ми-38

Русија го претстави во Дубаи луксузниот хеликоптер Ми-38

На престижната авиокосмичка изложба во Дубаи своите достигнувања во оваа област ги претставуваат од 70 земји. Руските производители ќе го покажат модернизираниот школско-борбен авион „Јак-130“ и цивилните хеликоптери „Ансат“ и Ми-38. Аерокосмичкиот салон во Дубаи важи за третатата по ранг манифестација од ваков вид, по салоните во Ле Бурже и Фарнборо,

“Сините хоризонти на таткото и синот Трајковиќ” во е-продавницата на ЕМИТЕР

“Сините хоризонти на таткото и синот Трајковиќ” во е-продавницата на ЕМИТЕР

Книгата “Сините хоризонти на таткото и синот Трајковиќ“ којашто беше промовирана кон крајот на минатиот месец од оваа недела е пуштена во продажба во е-продавницата на ЕМИТЕР. Рубрика: Аеронаутика Соработник: Редакција Емитер Датум: Понеделник, 18 Ноември, 2019 - 15:30 Image: книга воздухопловство македонија историја на воздухопловството е-продавница

Русија прими понуди за продажба на тактичкиот бомбардер Су-34

Русија прими понуди за продажба на тактичкиот бомбардер Су-34

Странските партнери испратија понуди за набавка на извозната верзија на ова навистина респектабилно борбено летало. Fullback претставува еден од најдобрите авиони на светот во својата класа. Станува збор за летало со веројатно највисоките оцени за време на руската кампања во Сирија. Русија ги прими првите понуди за извозната верзија на ловецот-бомбардер

Daisy е робот кој ги рециклира iPhone уредите (ВИДЕО)

Daisy е робот кој ги рециклира iPhone уредите (ВИДЕО)

Daisy е робот на компанијата Apple, конструиран за рециклирање на постарите iPhone уреди, со цел драгоцените материјали повторно да се вратат за производство. Роботот е оспособен да ги извлекува компонентите од девет различни iPhone модели, а успешен е таму каде што не биле традиционалните начини на рециклирање, што влијае целиот процес да биде далеку

Google ќе им помага на луѓето точно да ги изговорат зборовите кои ги бараат

Google ќе им помага на луѓето точно да ги изговорат зборовите кои ги бараат

Наскоро еден универзален полнач за сите телефони

Наскоро еден универзален полнач за сите телефони

Нервозите со полначите за мобилни телефони и нивните различни влезови за полнење наскоро ќе завршат – доаѓа еден универзален полнач!. Според статистичките податоци за Европа, годишно се фрлаат 51.000 тони полначи за мобилни телефони. Комисијата за внатрешен пазар и заштита на потрошувачите при Европскиот парламент расправала за воведување единствен

Вселенскиот туризам како закана за планетата Земја

Вселенскиот туризам како закана за планетата Земја

Се повеќе и повеќе се тврди дека компаниите кои работат на програми за вселенски туризам ќе влијаат не само на орбитата на Земјата, туку и на целокупната состојба на планетата, и на крајот ќе доведат до непоправливи последици. Ваквите тврдења можат лесно да се објаснат, а доволно е да се разбере колку јаглерод диоксид емитува ракетата SpaceX Falcon

Huawei Mate X почна да се продава во Кина и веднаш се распродаде

Huawei Mate X почна да се продава во Кина и веднаш се распродаде

Наскоро пристигнува Huawei MatePad Pro

Наскоро пристигнува Huawei MatePad Pro

Во моментов, iPad Pro на Apple нема вистинска конкуренција, но изгледа дека тоа наскоро би можело да се промени. Судејќи според се, новиот Huawei MatePad Pro, кој ќе се појави во продажба на 25 ноември, ќе може да му претставува конкуренција на 11-инчниот iPad Pro. Врз основа на неофицијалните информации што претходно беа објавени во јавноста, новиот

Вртоглави цени: Еве колку заработуваат инфлуенсерите на социјалните мрежи

Вртоглави цени: Еве колку заработуваат инфлуенсерите на социјалните мрежи

Вртоглави цени: Еве колку заработуваат инфлуенсерите на социјалните мрежи Износот кој во последните неколку години преку социјалните мрежи го заработија инфлуенсерите е огромен. Една маркетинг компанија, ги открива просечните цени на спонзорираните фотографии на Инстаграм објавувајќи дека истата се зголемила со 134 долари во 2014 година на 1.642 долари

Сè што треба да знаете за Xbox Game Pass

Сè што треба да знаете за Xbox Game Pass

Што е Xbox Game Pass? Xbox Game Pass е претплатнички сервис на Microsoft кој ви дозволува, на одредено време, да играте која било игра од тие што се на понуда. Во случај да се претплатите на еден месец, можете без какви било ограничувања да играте над стотици интересни наслови, преку Xbox One, или преку компјутер. Штом ви истече претплатата, преземените

Русија: Деца и нивните родители присуствуваа на плотунски удар од ПРЛ „Град“ и „Ураган“ (ВИДЕО)

Русија: Деца и нивните родители присуствуваа на плотунски удар од ПРЛ „Град“ и „Ураган“ (ВИДЕО)

По повод Денот на ракетните сили и артилеријата (РВиА), екипажите на голем број артилериско-ракетни системи ги покажаа своите борбени способности пред граѓаните. Луѓето можеа да видат дејство на ракетниот систем за тактичка намена „Точка-У“, потоа самоодните хаубици „Мста-Б“, „Гвоздика“ и „Акација“. Посебен ефект произведоа повеќецевните ракетни лансери