притисни ентер »

Топ вести

Тенис

Ѓоковиќ со пресврт до финале во Дубаи

Ѓоковиќ со пресврт до финале во Дубаи

Новак Ѓоковиќ ќе игра во финалето на АТП турнирот во Дубаи откако во второто полуфинале со 2:6, 7:6, 6:1 го победи Гаел Монфис. Ѓоковиќ имаше фантастичен кам-бек во вториот сет, кој го доби во тај-брејкот, за третиот да претставува само формалност. За Србинот ова беше 17 победа во меѓусебните дуели со Монфис, а во финалето ќе се сретне со Гркот Стефанос

Ѓоковиќ ја откри тајната како секогаш успева да се спаси од пораз (ВИДЕО)

Ѓоковиќ ја откри тајната како секогаш успева да се спаси од пораз (ВИДЕО)

Ѓоковиќ направи неверојатна „шпага“ и ја крена публиката на нозе (ВИДЕО)

Ѓоковиќ направи неверојатна „шпага“ и ја крена публиката на нозе (ВИДЕО)

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека е во неверојатна физичка подготвеност и тоа со еден неверојатен потег, со кој ја крена публиката на нозе во Дубаи. Ѓоковиќ успеа да направи пресврт против Гаел Монфилс и да слави со 2-1 во сетови,а во еден момент направи „шпага“ и успеа да врати едно топче на противникот, по што навивачите

Надал ги забавуваше навивачите - почна да жонглира со тениско топче (ВИДЕО)

Надал ги забавуваше навивачите - почна да жонглира со тениско топче (ВИДЕО)

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал обезбеди пласман во полуфинале на турнирот во Акапулко, откако денеска го совлада Квон, а потоа го покажа и неговиот фудбалски талент и тоа со тениско топче. Тенисерот побара тениско топче, со кое се однесуваше како вистински фудбалски мајстор, па ја воодушеви публиката на трибините. Tennis skills: ✅ Footy skills: ✅ Is

ВИДЕО: Драма во Дубаи, Ѓоковиќ се врати од амбисот и го совлада Монфис

ВИДЕО: Драма во Дубаи, Ѓоковиќ се врати од амбисот и го совлада Монфис

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ обезбеди финале на АТП турнирот во Дубаи, откако во полуфиналето го совлада Французинот Гаел Монфис, со резултат 2:1 во сетови, (2:6, 7:6 и 6.1). Мечот траеше 2 часа и 35 минути. Ѓоковиќ се наоѓаше пред прв пораз сезонава и во тај брекот во вториот сет спаси три меч топки на противникот, од кои две на сервисот на Монфис

(ВИДЕО+ФОТО)  Фановите загрижени поради состојбата на тенисерот број еден во светот: „Што се случува со окото на Ѓоковиќ?“

(ВИДЕО+ФОТО) Фановите загрижени поради состојбата на тенисерот број еден во светот: „Што се случува со окото на Ѓоковиќ?“

Новак во текот на натпреварите не покажал дека има некаков проблем, а можеби станува и за некаков вид на посериозна повреда. Може да кажеме дека Новак Ѓоковиќ не се испоти толку многу, но сепак стигна до полуфиналето на АТП турнирот во Дубаи. Меѓутоа, постои една работа која особено ги загрижи навивачите на Новак. На социјалните мрежи се појави една

Според Форбс, Марија Шарапова во кариерата заработи над 300 милиони долари

Според Форбс, Марија Шарапова во кариерата заработи над 300 милиони долари

Марија Шарапова, која в среда објави крај на кариерата, од својата игра заработи 325 милиони долари.Од нив, според Форбс, 39 милиони се од наградните турнирски фондови, додека остатокот е од спонзорите и од својот бизнис. Според овој показател, пред Шарапова е единствено Серена Вилијамс, која заработи 350 милиони долари. Шарапова дури 11 години едноподруго

Марија Шарапова: Ледената кралица на спортот

Марија Шарапова: Ледената кралица на спортот

Новинарот на „Гардијан“, пишува за една од најхаризматичните и најомилените спортистки во историјата. Марија Шарапова пред два дена му кажа збогум на тенисот и тоа преку страниците на две модни изданија со кои предизвика стравопочит и симпатии. Оваа 32-годишна Русинка, кога освои пет грен слем турнири и со својата резервираност знаеше да го привлече

Новак Ѓоковиќ: Наскоро ќе ја посетам Македонија -Видео

Новак Ѓоковиќ: Наскоро ќе ја посетам Македонија -Видео

ИЗВОР Скопје24 | февруари 28, 2020 Јас искрено би сакал и искрено се надевам дека наскоро ќе ја посетам Македонија, изјави најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ во најавата за најновата емисија „Еден на еден“. Како што стои во најавата, ексклузивното интервју со Ѓоковиќ ќе можеме да го гледаме во недела во 18.30 часот на Канал 5. Видеото погледнете

Мареј: Песимист сум за иднината на мојата тениска кариера

Мареј: Песимист сум за иднината на мојата тениска кариера

Енди Мареј доби лоши вести од докторите, кои му потврдија дека има компликација со колкот и ќе мора да прави нова операција. Сон на Британецот е уште еднаш да заигра во сингл конкуренција на Вимблдон, но како што одминува времето, таа желба за него е потешко остварлива. За тоа е свесен и големиот шампион и еден од најдобрите тенисери во историјата,

Лина запрена во осминафиналето на турнирот во Москва

Лина запрена во осминафиналето на турнирот во Москва

Само до второто коло стигна најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на ИТФ турнирот во Москва. После убедливата победа над Тиконова во првото коло, денеска македонската тенисерка доживеа убедлив пораз од Јулија Хатука 3:6 и 2:6. Белорусинката беше многу подобра имаше подобар прв и втор сервис, брејк поени и помалку грешки. Лина освои седум асови

Кирјос поради повреда се повлече од Акапулко, а на свирежите на публиката одговори: Гајле ми е! (ВИДЕО)

Кирјос поради повреда се повлече од Акапулко, а на свирежите на публиката одговори: Гајле ми е! (ВИДЕО)

Австралиецот Ник Кирјос нема да ја брани титулата на турнирот во Акапулко откако во уште во првото коло го предаде мечот на Уго Хумберто. Кирјос се откажа поради повреда, поточно силна болка во зглобот, која не му дозволи да продолжи со мечот и покрај тоа што направи обид. Тој беше исвиркан од публиката поради ваквиот потег, а на прес-конференцијата

Мартина Хингис: Потешко е да чуваш деца отколку да играш тенис

Мартина Хингис: Потешко е да чуваш деца отколку да играш тенис

Поранешната светска тенисерка број 1, Мартина Хингис вели дека да се биде мајка повеќе ја исцрпува од играњето тенис. 39-годишната Швајцарка, која има едногодишна ќерка Лиа, во интервју за магазинот „Блик“ вели дека за тенисот можеш да бидеш подготвен, но не и за родителството. „Многу е поисцрпувачки да се биде мајка отколку да се игра тенис. Тренирав

Монфис: Да ги победам Надал и Ѓоковиќ? Поголеми се шансите да добијам на лото

Монфис: Да ги победам Надал и Ѓоковиќ? Поголеми се шансите да добијам на лото

Монфис: Да ги победам Надал и Ѓоковиќ? Поголеми се шансите да добијам на лото Гаел Монфис игра одлично во оваа календарска година каде веќе успеа да освои два турнири во Монпелје и Ротердам, но без разликата на тие резултати францускиот тенисер не верува дека има големи шанси да слави на свое тло на „Ролан Гарос“ каде како што е познато доминира Рафаел

Ѓоковиќ во Дубаи заигра покрај атрактивна танчерка со – сабја на глава! (ВИДЕО)

Ѓоковиќ во Дубаи заигра покрај атрактивна танчерка со – сабја на глава! (ВИДЕО)

Ѓоковиќ покажа колку ја цени Шарапова со својата изјава по новата победа во Дубаи (Видео)

Ѓоковиќ покажа колку ја цени Шарапова со својата изјава по новата победа во Дубаи (Видео)

Новак Ѓоковиќ го преслуша Филип Колшрајбер во Дубаи за точно еден час на турнирот во Дубаи, по што при давањето изјава веднаш по крајот на мечот, светскиот рекет број еден побара од гледалиштето да стане и да даде аплауз за фантастичната Марија Шарапова која денеска соопшти дека заминува во пензија. Петкратната грен-слем шампионка поради тешките и

Тежок пораз на Ѓоковиќ на АТП турнирот во Дубаи

Тежок пораз на Ѓоковиќ на АТП турнирот во Дубаи

На АТП турнирот во Дубаи се случи тежок пораз на Новак Ѓоковиќ. Секако, не се работи за сингл меч, туку за меч во двојки во кој Ѓоковиќ и Марин Чилиќ загубија уште во првото коло. Српско-хрватската двојка уште во првото коло налета на главните фаворити на турнирот – Раџив Рам и Џо Селзбури и загубија во два сета 6:2 и 6:2. Кај Ѓоковиќ и Чилиќ, кои