притисни ентер »

Топ вести

Здравје

Народна напивка е спас за оние со срцеви проблеми- Една чашка дневно лекува аритмија и ангина пекторис

Народна напивка е спас за оние со срцеви проблеми- Една чашка дневно лекува аритмија и ангина пекторис

Стресот е еден од најголемите причинители на срцеви заболувања. Современиот живот ни диктира забрзано темпо исполнето со стрес, а во целата таа трка срцето најмногу страда. Овој народен еликсир може да ја ублажи аритмијата и да ги намали болките предизвикани од ангина пекторис. За приготвување ќе ви треба: 10 свежи стебленца магдонос (без корен) 1

Како што подолго да го сочувате сончаниот тен после одморот

Како што подолго да го сочувате сончаниот тен после одморот

Оние кои уживаат во сончањето, се разбира дека сакаат и што подолго да им трае бојата која ја добиле во текот на летото. За да не ви е жал добриот тен кој сте го добиле тешко, брзо да го загубите, еве неколку совети. Пијте многу вода Прво правило за што подолго да остане бронзената боја на вас, па дури и до зрелата есен, е пиењето вода. Бидејќи како

Зошто вагата ве ЛАЖЕ? 3 најголеми грешки што сите ги правиме при мерење на тежината

Зошто вагата ве ЛАЖЕ? 3 најголеми грешки што сите ги правиме при мерење на тежината

Правилната постапка е многу важна за да се добие вистинската тежина Без оглед колку мерењето на тежината изгледа како едноставна постапка, честопати се случува вагата да ве „лаже“. Сепак, во повеќето случаи, ние сме виновни, а не уредот. Се разбира, првиот и основниот предуслов е дека вашата домашна вага е добро калибрирана и дека точно ја покажува

Домашни лекови против нередовно празнење на дебелото црево

Домашни лекови против нередовно празнење на дебелото црево

Запекот вклучува ретки празнења на дебелото црево, чувство на нецелосно празнење и напнатост и притисок при празнење на цревата. Бројот и фреквенцијата на столицата се индивидуални, така што редовните празнења на дебелото црево можат да бидат 2-3 пати дневно до 2-3 пати неделно. Значи запек е отсуство на редовни празнења на дебелото црево. Најдобри

(Рецепт) 7. дена појадувајте го ова: Ќе го исчистите телото од отрови, ќе намалите тежина,ќе го подобрите здравјето!

(Рецепт) 7. дена појадувајте го ова: Ќе го исчистите телото од отрови, ќе намалите тежина,ќе го подобрите здравјето!

Оние кои мака мачат со успорениот метаболизам овој рецепт го дочекале со воодушевување… Повеќе од 50. милиони луѓе широм светот страдаат од некој проблем поврзан со цревата, метаболизмот или надуеност. Додека некои проблеми се вообичаени, други се многу сериозни како што е да кажеме тврдата столица, колитис, синдром на нервозни црева… За да го спречите

(ФОТО) Гладувала 21. ден: Диетата ја уништила болеста со која долго се борела!

(ФОТО) Гладувала 21. ден: Диетата ја уништила болеста со која долго се борела!

Стриктно се држела до мал број намирниси кои можела да ги конзумира. Алана Кетлер од Канада не јадела 21. ден откако две години се борела со зголемено количество на кандида во организмот. После повеќекратни обиди со помош на традиционална и алтернативна медицина, ова било последен обид кој дал неверојатни резултати. Алана дознала за „Master Fast System”

Нова студија: квалитетот на маските

Нова студија: квалитетот на маските

Неодамна е спроведена обемна студија објавена во научното списание „Физикс оф флуидс“ (Physics of Fluids), во чиј фикус се најдоа платнените маски. Еве ги резултатите: Најефикасни платенени маски се оние изработени од памучен густо ткаен материјал (на пр. 165 г/м2) и кои се прилепени за лицето. Обични памучни, платнени марами заврзани околу устата

Телешка чорба

Телешка чорба

Направете вистинска кафанска телешка чорба… СОСТОЈКИ: масло кромид 500 гр телешко месо 350 гр морков 50 гр целер 20 гр брашно сол бибер зачин магдонос 1 јајце кисела павлака Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Трипофобија или страв од дупки

Трипофобија или страв од дупки

Споделете со пријателите! Tweet Трипофобија е тесно поврзана со визуелен контакт. Дури и глетката на слика или фотографија со еден од тригерите на овој силен, ирационален страв веднаш предизвикува чувство на вознемиреност или гадење. Т рипофобија е аверзија или страв од повеќе дупки групирани во некоја форма, како и испакнатини. При средба со ваква

Што ќе се случи со вашиот стомак ако додадете 25 кг за време на вашата бременост?

Што ќе се случи со вашиот стомак ако додадете 25 кг за време на вашата бременост?

Лекарите нè уверуваат дека наборите акумулирани за време на бременоста не се причина за паника. Секоја вишок тежина може да се отстрани. Сепак, постојат некои норми за зголемување на телесната тежина, и подобро е да ги следите ако не сакате да доживеете постојана прекумерна тежина. Во интернет-заедницата “Моите линии”, жените ги споделуваат фотографиите

Одите на прсти, одите бавно или не одите право: Вашиод од може да кажува многу за Вашето здравје

Одите на прсти, одите бавно или не одите право: Вашиод од може да кажува многу за Вашето здравје

Додека пешачиме и одиме, ретко размислуваме за начинот на кој го правиме тоа. Сепак, тоа е стилот на одење што може да укаже на различни физички и ментални здравствени состојби на една личност. Експертите откриле како одењето може да биде вистински аларм дека нешто не е во ред со нашето здравје: 1. Едната нога ја користите повеќе Овој начин на одење

(ФОТО) Како се хранела и како вежбала најубавата жена на Холивуд – Мерилин Монро?

(ФОТО) Како се хранела и како вежбала најубавата жена на Холивуд – Мерилин Монро?

Таа беше првата жена во Холивуд која зборуваше за нејзината исхрана. Во една статија објавена во 1952 година во магазинот „Pageant“, под наслов „Како да останам во форма“, Мерилин (26) открила дека таа никогаш не го сметала своето тело како исклучително. Висока околу 160. сантиметри, таа варирашла со тежината помеѓу 50. и 60. килограми, сепак, никогаш

ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

Во текот на оваа двонеделна диета може да сметате на губиток до 7 кг. Првите 2 – 3 дена се малку потешки, но потоа се оди прилично добро. Може да се спроведува во било кој период на годината затоа што намирниците вклучени во оваа диета се достапни преку цела година. Диетата има два циклуса односно секој ден се повторува после одреден период – во заградата

6 најмоќни ефекти од пливањето врз телото и умот

6 најмоќни ефекти од пливањето врз телото и умот

За да ги постигнете максимални придобивки од пливањето, неопходно е да пливате три пати неделно. Без разлика колку години имате, постои една универзална „тајна“ за добро физичко и ментално здравје – пливањето. Оваа активност не само што ви обезбедува тренинг за целото тело, туку може да ви помогне и да се справите со депресијата, бидејќи пливањето

Зеленчук наречен здравје: Го зајакнува имунитетот, го снижува холестеролот и ја спречува појавата на карцином!

Зеленчук наречен здравје: Го зајакнува имунитетот, го снижува холестеролот и ја спречува појавата на карцином!

Зеленчук кој долго го одржува чувството на ситост, а со минимална количина на калории го зајакнува имунитетот, го регулира метаболизмот, го неутрализира дејството на слободните радикали, го намалува лошиот холестерол. Од некои причини, сместен е во редот на зелјест зеленчук, но освен листовите, по изгледот нема ништо заедничко со останатиот листест

Како да препознаете мозочен удар?

Како да препознаете мозочен удар?

Ако не можете да се насмеете или јазикот ви е „тежок“ за да зборувате, побарајте помош, можеби сте доживеале мозочен удар! Важно е првите симптоми да ги препознаете и веднаш да повикате Брза помош, бидејќи терапијата која се дава во првите три часа ја намалува стапката на смртност и инвалидитет. Важно е лекот да се прими уште во итното згрижување на

Рецепт за почетници: Ѓувеч

Рецепт за почетници: Ѓувеч

Рецепт за ручек кој лесно се прави. СОСТОЈКИ: 500 гр пилешко 200 гр суви ребра 2 главици кромид 6-7 свежи пиперки 1 помала тиквица 1-2 моркови 2 домати 1 компир малку мелена црвена пипер сув зачин или сол мелен бибер ловоров лист масло НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: На масло пропржете крупно сечкан кромид, додајте сечкани пиперки на коцки и пропржете. Додајте

Не се заљубувајте во Девица, бидејќи тие …

Не се заљубувајте во Девица, бидејќи тие …

Не се заљубувај во Девица, бидејќи претставниците на овој знак се вистинските луѓе кои некогаш си ги сретнал. Нивната чесност и неспособност да кријат кои се всушност ќе те мотивираат и ти да ја покажеш својата вистинска суштина. Девицата ќе ве поттикне на работи за кои се плашите. Оние што ги сака твоето срце, но твојот ум ги негира. Ќе биде до вас

Еве што значи ако првата половина на палецот е подолга од втората

Еве што значи ако првата половина на палецот е подолга од втората

Дали знаете дека ако вашиот показалец е пократок од безимениот прст, тогаш сте привлечна и харизматична личност, на која тешко може да се одолее? Од друга страна палецот не издава какви сме во љубовта. За да дознаете повеќе за себе и вашиот љубовен живот, погледнете го добро палецот и видете какви се карактеристиките за него. Ако првата половина на

Татковата прегратка е најтоплата на светот – Фотографии кои го потврдуваат овој факт

Татковата прегратка е најтоплата на светот – Фотографии кои го потврдуваат овој факт

Во почетокот тоа мало човече е толку мало што ти е страв да го земеш во раце … Но, додека трепнеш малото твое богатство веќе пораснало. И каква професија да имаш, секогаш останува таа да бидеш татко. Да бидеш татко значи никогаш да не го напушташ детето … Да си играш со него, да бидеш другар… Да му раскажуваш приказни ноќе … А потоа да гледаш како