притисни ентер »

Топ вести

Здравје

Скриен симптом на коронавирусот најчест кај жените- состојба која може да биде прилично болна

Скриен симптом на коронавирусот најчест кај жените- состојба која може да биде прилично болна

Костохондритисот се карактеризира со болка слична на онаа предизвикана од срцеви заболувања или срцев удар. Според некои истражувања, костохондритисот е еден од скриените симптоми на коронавирус. – Костохондритисот е воспаление на ‘рскавицата која ги поврзува ребрата со градната коска. Тоа е воспалителен процес кој обично зафаќа неколку ребра, обично

Сите го имате дома, а не знаете дека освен храна тоа е и лек

Сите го имате дома, а не знаете дека освен храна тоа е и лек

105-годишна жена ги преживеала шпанскиот грип,  2 светски војни и – Коронавирус! Ја открила и нејзината тајна за долговечност!

105-годишна жена ги преживеала шпанскиот грип, 2 светски војни и – Коронавирус! Ја открила и нејзината тајна за долговечност!

Луција ДеКлерк, во моментов во 106-та година, успешно го преболела коронавирусот. Луција е родена на Хаваи во 1916 година и доживеала 2 светски војни, го совладала шпанскиот грип и имала три мажи кои се починати. Таа во моментов живее во Њу Џерси во старечки дом, каде што на 25.01. го прославила својот 105-ти роденден. На денот пред нејзиниот роденден,

Колку шолји кафе пиете на ден? Предности и недостатоци во зависност колку пати дневно пиете кафе

Колку шолји кафе пиете на ден? Предности и недостатоци во зависност колку пати дневно пиете кафе

Кафето има свои магични предности, но и опасни недостатоци кои зависат од количината испиена на дневна основа. Откријте како бројот на испиени шолји кафе на ден може да влијае на вашето тело, здравје и расположение. Една шолја на ден Предности: Чаша кафе на ден го регулира крвниот притисок и позитивно влијае на нервниот систем. Кафето е одличен антиоксиданс

(ФОТО) ВЕКСАС – Откриена нова болест која главно ги погодува МАЖИТЕ, а од неа умираат 40. отсто од заболените

(ФОТО) ВЕКСАС – Откриена нова болест која главно ги погодува МАЖИТЕ, а од неа умираат 40. отсто од заболените

Американските научници откриле нова болест, чии последици предизвикуваат висока стапка на морталитет, бидејќи го напаѓа имунолошкиот систем Болеста наречена Вексас – „вакуоли, ензим Е1, КС-поврзан, авто-воспалителен и соматски синдром”, главно влијае на белите дробови и имунолошкиот систем и предизвикува силни згрутчувања на крвта. Научниците од Националниот

Чајот од ова растение го регулира нивото на шеќер во крвта, го зајакнува имунитетот и содржи многу витамини и минерали

Чајот од ова растение го регулира нивото на шеќер во крвта, го зајакнува имунитетот и содржи многу витамини и минерали

Копривата е богата со витамини, минерали и лековити супстанции. Ова растение е богато со калциум, фосфор, железо и силиконска киселина. Исто така, содржи витамини К и Б2 и се смета за природен мултивитамин кој влијае на целото тело и го зајакнува имунитетот. Листот од коприва може да ги ублажи ревматските проблеми и значително да ја намали болката

СТОПЕТЕ 50 ПРОЦЕНТИ ПОВЕЌЕ КАЛОРИИ: Пет совети за НАЈЛЕСНО слабеење!

СТОПЕТЕ 50 ПРОЦЕНТИ ПОВЕЌЕ КАЛОРИИ: Пет совети за НАЈЛЕСНО слабеење!

Д-р Ирена Гошева, гинеколог: Дали сите гинеколошки инфекции се сексуално преносливи?

Д-р Ирена Гошева, гинеколог: Дали сите гинеколошки инфекции се сексуално преносливи?

Кога се јавуваат инфекциите? – Инфекциите од гинеколошка природа може да се јават во која било возрасна доба, но најчесто е во репродуктивното доба. Се карактеризираат со зголемен вагинален исцедок, кој се карактеризира со интензитет, боја и специфичен мирис, но може да е проследено и со нарушување на општата состојба, како болки во стомакот, зголемена

Во кои намирници „се крие“ цинкот?

Во кои намирници „се крие“ цинкот?

Цинкот е еден од важните минерали кој учествува во многу биохемиски процеси во организмот, а особено е важен во време на грипот и настинките. Сега, ескпертите советуваат дека овој минерал може да има значително влијание на исходите од болеста ковид-19. Истражувањата спроведени во Шпанија, презентирани на Европската конференција за коронавирус, велат

Ако спиете во оваа положба, би требало веднаш да престанете со тоа

Ако спиете во оваа положба, би требало веднаш да престанете со тоа

ИЗВОР Скопје24 | февруари 24, 2021 Медицинските експерти едногласно се согласуваат дека спиењето на стомак може да доведе до разни краткорочни и долгорочни здравствени проблеми. Според Алекс Сави, овластен тренер за спиење и основач на SleepingOcean, „спиењето на стомак се смета за најмалку здрава позиција од повеќе причини“. Невролог, специјалист

За жена нема ништо повеќе привлечно од верен маж. Кој знае што сака…

За жена нема ништо повеќе привлечно од верен маж. Кој знае што сака…

Кога ќе ти сврти грб и кога ќе ти каже дека нема ништо повеќе да ти каже, не и верувај. Прииди и. Не мораш ништо да кажеш. Но молчи со неа. Гушни ја, нека го осети твоето присуство. Нека види дека ти значи. Колку и да се преправа пoнекогаш, на жената и е потребно внимание. Дај и го. Посебно ако она ти го поклонува секојдневно. Ако се труди. Не е совршена,

Четири хороскопски знаци кои се нарекуваат “господари на сексот”

Четири хороскопски знаци кои се нарекуваат “господари на сексот”

Бројот 1 и те како ќе ве изненади. Овие Хороскопски знаци ја будат страста, зрачат со голема љубовна енергија, разгоруваат оган и остават добар впечаток за време на сексот 4. Шкорпија Скорпиите се многу мистериозни, а своите најдлабоки сексуални желби ги споделува само со најблиските. Меѓутоа, штом ќе го запалите огнот со овој занк, бидете внимателни,

Кои овошја се најздрави, а достапни се цела година?

Кои овошја се најздрави, а достапни се цела година?

Иако сите овошја се здрави, одделни се консумираат само во текот на сезоната. Дознајте кое овошје е полно со нутриенти, а е достапно во текот на целата година. Смрзнати малини – истражувањата покажаа дека го намалуваат ризикот од срцев удар, Алцхајмерова болест, дебелина, дијабетес, и дека содржат голема количина на антиоксиданси. Иако сезоната им

Чудесен еликсир кој ги чисти белите дробови на пушачите

Чудесен еликсир кој ги чисти белите дробови на пушачите

Доколку сте пушач повеќе од пет години досега сигурно барем еднаш сте имале бронхитис, кој се карактеризира со специфично кашлање. Нормално најдобро би било засекогаш да ги оставите цигарите и да си го продолжите животот за неколку години, но доколку не можете ви предложуваме во секојдневната исхрана да ги вметнете следните наминици и еден рецепт за