притисни ентер »

Топ вести

Топ вести

Љубовен хороскоп за март

Љубовен хороскоп за март

Овен Планетите во текот на март ги поддржува заедничките интереси и партнерски односи. Она околу што ќе се договарате ќе биде успешно и ќе ви даде чувство на блискост и поврзаност. Затоа, фокусирајте се на тоа да функционирате како двојка. Ако партнерот ви префрла дека сте отсутни или незаинтересирани, тоа ќе биде поради тоа што голем дел од месецот

Одложен вечерашниот концерт на МОЗАИК фестивалот

Одложен вечерашниот концерт на МОЗАИК фестивалот

– Организаторот на МОЗАИК фестивалот заедно со артистите на настанот одлучи да го одложи вечерашниот концерт во А1 Арена, поради препорачаните насоки за ограничувањ е на масовните јавни собири дадени од Центарот за управување со кризи. Организаторите на својата фејсбук страница објавија дека ќе ги следат сите превентивни препораки, според кои ќе биде

Светот се измори од лажни херои – овации за Атиџе на Златна бубамара

Светот се измори од лажни херои – овации за Атиџе на Златна бубамара

Хероината на документарецот „Медена земја“, пчеларката Атиџе Муратова, ја дигна публиката на нозе на синоќешната 23. Златна бубамара на популарноста во полната „А1 арена Борис Трајковски“ во Скопје. Фејми Даут, Тамара Котевска и Атиџе Муратова Атиџе прими Златна бубамара за најголем интернационален успех заедно со дел од екипата на филмот, режисерката

(Галерија) Карлеуша како Џенифер Лопез во конбинезон од „Версаче“

(Галерија) Карлеуша како Џенифер Лопез во конбинезон од „Версаче“

Српската ѕвезда Јелена Карлеуша (41) на снимањето на последната емисија од шоуто „Ѕвездите на Гранд“ дојде облечена во комбинезон со тропски дезен од колекцијата на „Версаче“. Зелениот комбинезон со длабоко деколте е од најновата колекција на Донатела Версаче, која е целосно инспирирана од популарниот фустан што Џенифер Лопез го носеше 2000 година

Star

Манекенка си ги тетовирала очите и ослепела , мајсторот оди во затвор (ФОТО)

Манекенка си ги тетовирала очите и ослепела , мајсторот оди во затвор (ФОТО)

Лекарите и рекле дека е само прашање на време пред таа да го изгуби видот и да остане целосно слепа. Садовска се решила на овој потег во обид да го копира стилот на полскиот рапер и боксер Попека, кој исто така има црно обоени белки на очите. После постапката, таа се пожалила на болки во очите, а мајсторот за тетоважи и рекол дека е сосема нормално

Утре е престапен ден: Наутро направете една работа

Утре е престапен ден: Наутро направете една работа

ИЗВОР Скопје24 | февруари 28, 2020 Утрешниот 29 февруари е престапен, но ден со висока вибрација. Нумеролозите се позанимавале со неговото значење и на тој начин ни ја приближиле оваа престапна година. Рано наутро 29.02.20 енергијата почнува да тлее во нашиот соларен плексус, кој е поврзан со нашите емоции и интуиција. Како што одминува денот, енергијата

Пласидо Доминго им се извини на своите жртви , па сега се премисли

Пласидо Доминго им се извини на своите жртви , па сега се премисли

Доминго во вторникот рече дека сака жените кои го обвинуваат за сексуално обвинување да знаат дека му е навистина жал за страдањата што им ги предизвикал. „Прифаќам целосна одговорност за моите постапки“, додаде поранешниот тенор, кој се префрли меѓу баритоните во раните 2010-ти. Но, Доминго сега изјави дека неговите зборови не биле точно разбрани

Бојата на розите има различно значење - ОТКРИЈТЕ ГО!

Бојата на розите има различно значење - ОТКРИЈТЕ ГО!

Розите се најомилените цвеќиња кои се подаруваат на драгите личности. Тие се симбол на љубов и благодарност, прекрасно мирисаат, убаво изгледаат, а ги има во различни бои од кои секоја крие своја порака. Црвена Црвените рози се симбол на љубов и романтика, а означуваат убавина и совршенство. Букет од 12 црвени рози претставува идеален начин на одбраната

Љубов

Што најмногу иритира за време на секс?

Што најмногу иритира за време на секс?

Што најмногу иритира за време на секс? Добриот сексуален живот е еден од столбовите на секоја врска. Иако постојат многубројни истражувања, секое истражување кое го подобрува искуството во кревет е корисно. Тоа е целта на студијата на Маtch.com. Оние коишто учестуваа во истражувањето беа прашани што најмногу им пречи во кревет, т.е поради кои работи

Откриено е кој е најголем непријател на „либидото“

Откриено е кој е најголем непријател на „либидото“

Стресот може да ви го уништи сексуалниот живот,  ќе ви го направи „тежок “ без желба да  уживате во каква било интимност, но има начини да го зголемите либидото и да го активирате вашиот сексуален нагон без медицинска интервенција, вели Kil Bjukenan, експерт од Торонто. "Најголемиот убиец на либидото е стресот!" „Ако вашето тело е  под стрес, последното

Ако ги имате во близина, тогаш сте навистина среќни – Овие 3 хороскопски знаци се најдобри партнери и пријатели!

Ако ги имате во близина, тогаш сте навистина среќни – Овие 3 хороскопски знаци се најдобри партнери и пријатели!

Некои луѓе навистина лесно може да ги засакате, затоа што целосно се вложуваат во партнерските и пријателските односи. Тие имаат големо срце, а во врските попрво би избрале блискост отколку слобода, затоа што верноста им е сè!  Овие луѓе лесно влегуваат во улогата на најдобар партнер и пријател. Ако сакате таква личност во ваша близина, тогаш таа нека

ФОТО: Плејбој објави разголени фотографии од Памела Андерсон од 1991 година

ФОТО: Плејбој објави разголени фотографии од Памела Андерсон од 1991 година

Со својот сексапил оваа русокоса и денес ги плени мажите и покрај годините, а на официјалниот профил на Плејбој неодамна осамнаа вистинско освежување. Памела е во полна форма. Не треба да се нагласува дека оваа фотографија собра голем број лајкови и коментари.

Сцена

Леонардо Ди Каприо тајно се оженил

Леонардо Ди Каприо тајно се оженил

Британскиот магазик „Океј“ тврди дека Леонардо ДиКаприо тајно се оженил со својата девојка Камила Мороне. Според нив, свадбата се одржала на почетокот на февруари, затоа што Камила е бремена. Според списанието, тие ги размениле своите брачни завети на приватен остров на Бахамите, непосредно пред Оскарите. „Веста ја чуваат во тајност, а прославија само

Морничави пораки кои би можеле да го уништат Џони Деп – Прво ќе ја удавиме, па потоа ќе ја запалиме!

Морничави пораки кои би можеле да го уништат Џони Деп – Прво ќе ја удавиме, па потоа ќе ја запалиме!

Морничавите пораки кои холивудскиот актер Џони Деп ги праќал на свој пријател, а во кои се наведува што се би и правел на поранешната сопруга Амбер Херд, би можеле да ги уништат животот и кариерата на славниот актер. Холивудскиот актер, кој пред неколку дена присуствувал на премиерата на филмот „Минамата” во Берлин, моментално води битка на два фронта,

Рита Ора со накострешени гради во ресторан, па во диско! (ФОТО)

Рита Ора со накострешени гради во ресторан, па во диско! (ФОТО)

Пејачката со албанско потекло Рита Ора (29) со својот стајлинг привлече многу погледи минатата ноќ во Западен Холивуд. Со провокативниот изглед таа предизвикала хаос во ресторан, а припадниците на посилниот пол не можеле, а да не ги забележат атрибутите на пејачката, која свесно ги ставила во прв план. Рита прво посетила еден ресторан каде уживала

Вака навистина изгледа ЏЕЈ ЛО, кога не носи перика

Вака навистина изгледа ЏЕЈ ЛО, кога не носи перика

Папараците ја фотографирале Џенифер Лопез како заминува на тренинг, но овој пат во потполно различно издание. Имено, таа првпат во јавност се појавила без својата перика, односно ова е првпат како Џенифер се појавува со својата природна коса која одлично и стои. Пејачката секогаш се труди да изгледа совршено и успева во тоа, но овојпат очигледно одлучила

Мода

Новите кошули се задолжително парче на сезоната!

Новите кошули се задолжително парче на сезоната!

Се за вљубивме во новиот тренд на носење кошули кои се задолжително парче на сезоната и на социјалните мрежи. Овие кошули, дефинитивно ќе бидат едно од омилените модни парчиња на трендсетерките. Покрај тоа што секоја облека ќе ја крене на повисоко ниво, може да се носи на повеќе начини, па затоа е одлично парче за наредниот преоден период.

Три идеи за свадбени декорации за сите љубители на рустичен амбиент

Три идеи за свадбени декорации за сите љубители на рустичен амбиент

Секој од вас различно го замислува денот на венчавката. Некој одбира традиционална, класична венчавка, а друг тренди венчавка само со најблиските. Кога станува збор за декорациите, некои луѓе сметаат дека не вреди да се трошат толку пари за нешто што многумина нема ниту да го забележат. Доколку сте љубители на рустикалниот стил, погледнете го видеото

(Рецепт) „Омекнува“ тврди петици и отстранува акни: Погледнете колку е моќен оризот во служба на убавината!

(Рецепт) „Омекнува“ тврди петици и отстранува акни: Погледнете колку е моќен оризот во служба на убавината!

Освен хранливите и здравствени предности, оризот има и своја „бјути“ страна, па така е составен дел на многу козметички препарати… Оризот е една од намирниците која во домаќинствата на трпезата се наоѓа неколку пати неделно благодарение на благотворните влијанија на човечкиот организам. Поради големото количество антиоксиданси помогнува во негата на

(ФОТО) Моќна маска од 2. состојки која брише години и замор од лицето!

(ФОТО) Моќна маска од 2. состојки која брише години и замор од лицето!

Одвојте 15 минути и посветете се на себе… Лимонот е одличен сојузник кога станува збор за женската убавина. Разни маски кои го користат овој продукт ќе придонесат вашиот тен да блесне, дури и во „домашна подготовка“. Ви претставуваме една кој е исклучително едноставна и делотворна во борбата против ситните брчки и разни флеки на лицето. Потребно е:

Автомобили

Швајцарија забранува јавни собири поради коронавирусот

Швајцарија забранува јавни собири поради коронавирусот

Швајцарската влада објави дека ги забранува сите „јавни и приватни“ собири во земјата, како мерка за да се спречи ширењето на коронавирусот. Мерката ќе стапи на сила веднаш и ќе трае до 15 март, пренесува АП. Владата соопшти дека мерката се очекува да обезбеди ефикасна заштита на луѓето во Швајцарија и јавното здравство и би требало да го спречи ширењето

Осмата генерација на голф ГТИ пристигна со 242 коњски сили (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Осмата генерација на голф ГТИ пристигна со 242 коњски сили (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Фолксваген конечно ја претстави новата, осма генерација на голф ГТИ, заедно со електричната ГТЕ верзија и дизелскиот ГТД пред нивната официјална премиера на автомобилскиот саем во Женева. Како што се очекуваше, фолксваген голф ГТИ не е покажна вежба за дизајнерски егзибиции, па на суптилен начин ги покажува своите спортски капацитети. На предниот дел

Електрично автомобилче може да се вози без дозвола со месечен надомест од 19,99 евра (ВИДЕО)

Електрично автомобилче може да се вози без дозвола со месечен надомест од 19,99 евра (ВИДЕО)

Веќе се запознавме со атрактивниот автомобил пред околу една година кога беше претставен во Женева. Нема потреба да се трошат зборови за симпатичниот дизајн, но треба да се потенцираат екстремно компактните димензии, во должина од 2,4 метри и ширина од 1,39 метри. Има две седишта и погонот е електричен. Батеријата од 5,5 kWh обезбедува опсег од 70

Зошто сината боја доминира меѓу луксузните модели на автомобили?

Зошто сината боја доминира меѓу луксузните модели на автомобили?

Определени нијанси се заштитен знак на престижните брендови на автомобили. Од вкупниот број на продадени Lincoln автомобили, 10% од нив се во сина боја. Бојата на автомобилите може да биде впечатлив симбол. На пример, црвената боја на Ferrari Rosso Corsa е најдобар пример за тоа, Audi RS популарноста ја стекна во сиво издание, а Lamborghini е познато

Здравје

За оние кои пијат многу кафе, а водат сметка за здравјето, ова е одлична вест

За оние кои пијат многу кафе, а водат сметка за здравјето, ова е одлична вест

За оние кои пијат многу кафе, а водат сметка за здравјето, ова е одлична вест Многу се пишуваше за тоа колку кафето е добро или штетно за здравјето. Новото истражување направено на Универзитетот во Хонг Конг откри дека оние кои го консумираат почесто имаат посилни коски. Студијата, во која учествувале повеќе од 500 возрасни лица, откри дека овие лица

Со хигиена против зараза: Како правилно да ги миете рацете?

Со хигиена против зараза: Како правилно да ги миете рацете?

Неправилното миење на рацете може да ви ги зголеми шансите од пренесување на вируси и бактерии. Експертите потенцираат дека ако рацете не ви се добро измиени или исушени, така им помагате на бактериите и вирусите да се задржат на нив при контакт. Основен услов за рацете да ви бидат доволно чисти е најмалку 20 секунди да се мијат со сапун. Тоа не го

Француска компанија обвинета дека во бебешкото млеко има ларви

Француска компанија обвинета дека во бебешкото млеко има ларви

„Клиентите треба да ги достават овие пакети до нас за дополнителни анализи“, изјави директорот на Данон, Флорент Лалан. Властите потврдија оваа недела дека родители од провинцијата Бретања во западниот дел на Франција поднеле обвинение против Данон, откако нивното бебе, хрането со млеко во прав  Галиа, исповратило црв долг шест сантиметри. Два други

Коронавирусот убива само во мал број случаи! Главен симптом е сувата кашлица, а еве што друго му прави вирусот на организмот

Коронавирусот убива само во мал број случаи! Главен симптом е сувата кашлица, а еве што друго му прави вирусот на организмот

Бројот на заболени од коронавирус расте ширум светот. Научниците со недели се обидуваат да откријат која е точно причината за новиот вирус наречен Ковид-19, како и да го спречат ширењето на заразата, а клучно е да се утврди на кој начин овој вирус ги напаѓа белите дробови, како и дали навистина воспалението може да донесе до откажување на виталнте

Храна

Германски гулаш

Германски гулаш

Потребни состојки : 450 гр. јунешко месо 400 гр. кромид 1 лажица свинска маст или 3 лажици масло 2 чешниња лук 1 лажица кафен шеќер 2-3 листа ловор 1 лажичка ким 1 лажичка сув мајоран 1 лажичка сува мајчина душичка 3 лажички црвен пипер во прав 1 лажичка лут црвен пипер во прав 2 лажици концетрат од домат малку сол 1 литар говедски бујон За послужување:

Брускети со тиквичка

Брускети со тиквичка

Уште еден убав рецепт за љубителите на брускети. Ние ги обожаваме и ги приготвуваме во разни варијанти. Подготовката е следна. Тост лепчињата ги печеме во тостер за лепчиња. Откако се печенки, ги сечеме на триаголничиња. Секое триаголниче го попрскуваме со маслиново масло. Лукчето го чистиме, па го мачкаме врз секое триаголниче,триејќи го по површината

Синабон (благи лепчиња со цимет)

Синабон (благи лепчиња со цимет)

Кој не ги пробал овие лепчиња ви советуваам да ги подготвите, убави, ароматични за љубителите на цимет. Во просеаното брашно додајте сув квасец, шеќер и ванила. Ставете јајца, растопен путер и со топло млеко замесете тесто. Оставете го на топло место да стаса. Стасано тесто расукајте го и врз него ставете цимет, рендано чоколадо, шеќер и суво грозје

Мафини со морков и јаболко

Мафини со морков и јаболко

Идеален појадок, вкусен мафин со чаша млеко. За мој вкус совршен. Комбинацијата на јаболко и морков добро е позната. Изрендајте го јаболкото и морковот. Јас ги сецкав во сецкото. На страна во сад помешајте ги јајцата заедно со шеќерот. Матете со рачна маталка. Додадете ги морковите и јаболката,а потоа останатите состојки постепено. Ако ставате помали

Култура

Отворен повик за млади уметници на „Инкубатор“ програмата за култура

Отворен повик за млади уметници на „Инкубатор“ програмата за култура

„Инкубатор“ програмата за култура објави нов отворен повик за аудиција во областа на три категории – современ танц, музика и визуелни уметности, кој трае до 12 следниот месец, а аплицирањето се врши електронски. Пријавените кандидати – танчари, треба да имаат претходно познавање и владеење на техниката на современ танц. Аудицијата ќе се одржи во форма

„На отворено море“ утревечер премиерно на сцената на штипскиот Народен театар

„На отворено море“ утревечер премиерно на сцената на штипскиот Народен театар

На отворено море“ е новата театарска претстава на штипскиот Народен театар, којашто утревечер во 20 часот ќе биде премиерно изведена. Претставата е во режија на Никола Ристов, а е работена по текст од Славомир Мрожек. Ристов на денешната прес-конференција истакна дека во претставата се говори за политиката, но и за екологијата. Во претставата играат

Разновидна мартовска програма на Кинотека

Разновидна мартовска програма на Кинотека

Јазикот што го говорат јунаците во филмовите може да биде најразличен, може да биде и без говор, со пантомима, а може да биде и со свиркање. Со таков „свиркачки“ јазик започнува мартовската програма на Кинотеката на Македонија. Прва е проекцијата на „Свиркачи“ на Корнелиу Порумбоју, кој уште еднаш ја докажува тезата дека добра идеја за филмска сторија

Во Штип го оставија без греење, во Лондон и Даблин СТОЕЧКИ ОВАЦИИ ЗА СИМОН ТРПЧЕВСКИ (ФОТО)

Во Штип го оставија без греење, во Лондон и Даблин СТОЕЧКИ ОВАЦИИ ЗА СИМОН ТРПЧЕВСКИ (ФОТО)

Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески уште еднаш доби стоечки овации и се избори за ласкави критики по настапите во рамките на својата рецитална турнеја во Даблин и Лондон. По мастер класот што го одржа во ирската престолнина за кој исто така имало голем интерес, Трпчески одржа незаборавен концерт, враќајќи се со целовечерен рецитал