Алфа

Четири месеци по пожарот во Треска – Кривични се уште нема

Алфа - пред 18 часа

Новата даночна реформа ќе ги дотепа музичарите и ќе затвори еден куп комании кои и сега едвај преживуваат

Алфа - пред 18 часа

Бесими: Даночната реформа ќе ја намали сивата економија, Мицкоски рече дека сите зголемени даноци, ВМРО-ДПМНЕ ќе ги врати

Алфа - пред 20 часа

Јонуз: Македонија е веќе федерализирана држава

Алфа - пред 21 часа

Скандал на журката за Рамковен: Свирежи и викања кога водителката се обрати на македонски јазик на Скендербег

Алфа - пред 21 часа

Бугарско знаме на споменик на Гоце Делчев среде Скопје: Нови провокации од бугарската „Фондација Македонија“

Алфа - пред 21 часа

Српските медиуми предвидуваат, домашните експерти не веруваат дека македонските работници од септември масовно ќе работат во Србија?

Алфа - пред 1 ден

Работникот не може да преживее, владата непродуктивно троши – Најавуваме масовни штрајкови

Алфа - пред 1 ден

Државата наместо да штеди, троши без усул за време криза, економистите апелираат на сериозност

Алфа - пред 1 ден

МНР повторно си молчи: Никнаа „Ванчо Мијлов“ и „Цар Борис“, наскоро и „Цар Фердинанд“, ништо од ова не е доволно за реакција на македонските власти

Алфа - пред 1 ден

Нема да има македонска музика на „Скендербег“: Фестивалот на Груби платен со народни пари ќе мине без ниту еден македонски пејач

Алфа - пред 1 ден

Во време на криза општина Чаир распиша тендер за сувенири, чаши, украсни камења, привезоци

Алфа - пред 1 ден

Одземен пасошот на Жан Митрев: Ако Обвинителството докаже вина му се закануваат до 10 години затвор

Алфа - пред 2 дена

Брканицата заврши: Тестиран кичевецот сомнителен на мајмунски сипаници, се чекаат резултати

Алфа - пред 2 дена

Цената на плинот никако да „падне“, граѓаните се жалат, експертите тврдат дека државата си прибира повеќе пари од даноци

Алфа - пред 2 дена

Синот на Цар Борис дал зелено светло: Поранешниот бугарски премиер дал дозвола за клубот во Охрид

Алфа - пред 2 дена

Граѓаните купија „изгор“ скапи дрва – Владата задоцнето ја замрзна маржата

Алфа - пред 2 дена

Ем без пруга, ем без пари: Македонија плати казна од 6,5 милиони евра поради (не)изградбата на пругата кон Бугарија

Алфа - пред 2 дена

Омилената фирма на ДУИ: За 70.000 евра му организираат забава на Груби, ги набавуваат сведителствата, за четири години добиле дури 61 тендер

Алфа - пред 2 дена

Ќучук со директна порака: Преговорите нема да можат да продолжат, доколку не се случат уставните измени

Алфа - пред 2 дена

Мачка и глушец: Надлежните го бркаат за тестирање, кичевчанецот не сака, ако е позитивен може кривично да одговора

Алфа - пред 2 дена

Бугарски клубови никнуваат како печурки: Сега и Богданци ќе добие еден именуван по Цар Фердинанд

Алфа - пред 3 дена

Николоски: На македонија и треба Влада која ќе ги штити националните интереси

Алфа - пред 3 дена

Вториот негативен, првиот недостапен – институционален хаос со мајмунските сипаници

Алфа - пред 3 дена

ССМ: Со инфлација од 16%, Владата го осиромашува работникот

Алфа - пред 3 дена

Лекарите шокирани – додека ние се боревме со вирусот, некој дебело профитирал

Алфа - пред 3 дена

Преспанското езеро буквално исчезнува – Надлежните не превземаат ништо

Алфа - пред 3 дена

Загрижувачки податоци: Од некогаш најтопол и најгостопримлив, Македонците сега станаа најгневен народ во Европа

Алфа - пред 3 дена

Учебната година на прагот а нема ни учебници ни сведителства

Алфа - пред 3 дена

Бугарски клубови никнуваат како печурки: Сега и Богданци ќе добие еден именуван по Цар Фердинанд

Алфа - пред 3 дена

Груби ќе потроши 70 илјади евра народни пари за фестивалска журка за годишнината од Охридскиот рамковен договор

Алфа - пред 3 дена

Втор сомнителен случај на мајмунски сипаници сместен на скопската Инфективна клиника, за првиот се уште нема резултати

Алфа - пред 3 дена

Професионалните возачи на протест: „Отворен Балкан“ не им ги решава проблемите на царинските терминали

Алфа - пред 4 дена

Центар за граѓански комуникации: Компании за време на криза наместо ковид тестови, купувале луксузни автомобили

Алфа - пред 4 дена

Охриѓани гневни – „Бугарско здружение“ со името „Цар Борис“ не ни треба

Алфа - пред 4 дена

Се чека лабораториска потврда дали има прв случај на мајмунски сипаници во Македонија

Алфа - пред 4 дена

Владата им ги скратила, тие не се ги скратиле: Спротивно на одлука членови на управни и надзорни одбори си земале повеќе пари од законски пропишаното

Алфа - пред 4 дена

Сол на најболната рана на Евреите: „Цар Борис“ и „Ванчо Михајлов“ како да го врааќаат фашизмот на голема врата во Македонија

Алфа - пред 4 дена

70% од заразените со мајмунски сипаници на светско ниво се во Европа

Алфа - пред 4 дена

Се чека лабораториска потврда дали има прв случај на мајмунски сипаници во Македонија

Алфа - пред 4 дена

Алфа дознава: Прв сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија

Алфа - пред 5 дена

Се исполнуваат желбите на Грција: Не е случајно што стануваме Северномакедонци со северномакедонска нација

Алфа - пред 5 дена

Се исполнуваат желбите на Грција: Не случајно стануваме Северномакедонци со северномакедонска нација

Алфа - пред 5 дена

Зборовите на Милков како да не ги слушнале: МНР демантира јасни зборови на новиот шеф на бугарската дипломатија за нов документ за Македонија

Алфа - пред 5 дена

Mинималните животни трошоци во јули биле 47.042 денари

Алфа - пред 5 дена

Метеж во службите за пасоши и лични документи

Алфа - пред 5 дена

Експерти: Даночните реформи може да предизвикаат економско цунами

Алфа - пред 5 дена

Македонија има најскап леб во регионот

Алфа - пред 5 дена

Бугарско здружение „Цар Борис 3“ во Охрид било легистрирано во ноември 2021

Алфа - пред 5 дена

Закани кон градоначалничката Данела Арсовска

Алфа - пред 5 дена

Божиновски за анкетата: Народот е незадоволен и сака избори

Алфа - пред 5 дена

Догодина ќе плаќаме зголемени даноци и поголем ДДВ, државата планира да собере дури 54 милиони евра годишно, народни пари

Алфа - пред 6 дена

Историјата заминува во историја: Учениците во петто одделение нема историската наука повеќе да ја учат како посебен предмет- почнуваат да се исполнуваат условите на Бугарија?!

Алфа - пред 6 дена

Две соседни земји, едни пријатели, други непријатели- зошто покажуваме симпатии кон Србите, но не и кон Бугарите?!

Алфа - пред 6 дена

Туршија, ајвар, кисела зелка – зимава изгледа ќе ја минеме без овие традиционални јадења

Алфа - пред 6 дена

Доколку сега има избори ВМРО-ДПМНЕ би добиле 50 пратеници а СДСМ само 24

Алфа - пред 6 дена

Статистика: Лебот поскапел за 36%, а зејтинот за над 50% на годишно ниво

Алфа - пред 6 дена

Денеска се навршуваат 21 година од загинувањето на десет припадници на АРМ кај месноста Карпалак

Алфа - пред 6 дена

Рамиз Мерко над сите институции, на големо работи селење на општинската зграда во заштитен објект

Алфа - пред 6 дена

Русковска, Трајчева и Јосифовска денеска добија кривични од Муареми

Алфа - пред 6 дена

Германска новинарка открива дека бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ е сместен во куќа на депортирани македонски Евреи

Алфа - пред 6 дена

Сезоната на летни попусти во полн ек – колку се реални?

Алфа - пред 7 дена

Костадиновска – Стојчевска го доби прекарот „Министерка за цензура“

Алфа - пред 7 дена

Во Дојран прво издание на филмскиот фестивал „Преку езерото“

Алфа - пред 7 дена

Кафе и ручек наместо ноќевање и појадок: Дојран нема стратегија како да ги задржи туристите

Алфа - пред 7 дена

И политичарите на одмор – кој за која дестинација се одлучи?

Алфа - пред 7 дена

Војната не може да ја убие културата – украински уметници на „Охридско лето“

Алфа - пред 7 дена

Шар Планина прошарана со депонии

Алфа - пред 7 дена

Стопанството на работ на опстанок

Алфа - пред 7 дена

ВМРО-ДПМНЕ со 200 илјади гласови предност пред СДСМ

Алфа - пред 7 дена