притисни ентер »

Извори

24 Инфо

Филипинскиот претседател Дутерте се закани дека ќе го укине Фејсбук на Филипините

Филипинскиот претседател Дутерте се закани дека ќе го укине Фејсбук на Филипините

Претседателот на Филипините, Родриго Дутерте отворено се запраша дали да го забрани Фејсбук, откако американската социјална мрежа одлучи да ги отстрани профилите кои, како што тврди филипинскиот претседател, ги штитат државните интереси и се користат за борба против бунтовниците. Фејсбук минатата недела соопшти дека отстрани група лажни профили затоа

Јувентус му нуди на Кедира три милиони евра за прекин на договорот, Германецот бара двојно повеќе

Јувентус му нуди на Кедира три милиони евра за прекин на договорот, Германецот бара двојно повеќе

Јувентус не може да се договори со играчот за врска Сами Кедира да го раскине договорот, којшто е со важност до јуни 2021 година. Триесет и тригодишниот Германец сака да добие обесштетување во висина од шест милиони евра, пренесува „Фудбал Италија”. Од друга страна, клубот му нуди околу 3 милиони, објави новинарот Николо Скира. Претходно се дозна дека

Бела Хадид во лежерно издание

Бела Хадид во лежерно издание

Таа стана тетка изминатиов викенд откако нејзината постара сестра Џиџи Хадид го роди своето прво дете. Супермоделот Бела Хадид се врати на работа во понеделникот кога беше забележана како пристигнува во студио во Бруклин. 23-годишната манекенка изгледаше лежерно во топол црвено-црн дуксер, малку поинаку од вообичаениот шик стајлинг. Дуксерот на Бела

Меркел: Конфликтот во Нагорно Карабах мора веднаш да се запре

Меркел: Конфликтот во Нагорно Карабах мора веднаш да се запре

Германската канцеларка Ангела Меркел повика на итен прекин на огнот во Нагорно Карабах, каде што се водат жестоки борби од азербејџанските сили и ерменските сепаратисти Ангела Меркел имаше одделни телефонски разговори со лидерите на Азербејџан и Ерменија. „Канцеларката ја потенцираше итноста на итен прекин на огнот и враќање на преговарачката маса“,

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

(Видео) Гори цивилен автобус погоден од азербејџански дрон

Ерменскиот министер за одбрана објави на Твитер дека гори цивилен автобус, погоден од азербејџански дрон. И двете страни пријавуваат и напади и жртви. In #Vardenis which is located in the intrnlly recognized territory of #Armenia , a civilian bus was fired by #Azerbaijan |i drone. В #Варденис |е (признанная территория Армении) #Азербайджан |ским беспилотником

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов судија на Уставниот суд на Република Северна Македонија,  потврдија за МИА од СС. Предлогот за судијката Кацарска ќе биде испратен на гласање во Собранието на РСМ, каде народните избраници треба да ја изберат на функцијата. Кацарска е судија во Основниот кривичен

ОКТА со донација на лаптопи и заштитни маски ќе го поддржи  образовниот процес во Општина Илинден

ОКТА со донација на лаптопи и заштитни маски ќе го поддржи образовниот процес во Општина Илинден

ОКТА донираше 30 лаптоп компјутери и 10.000 заштитни маски, со цел да се помогне непреченото одвивање на наставата во основните училишта на територијата на Општина Илинден. Имајќи ги предвид условите во кои ќе се одвива учебната 2020 – 2021 година, компанијата како долгогодишен член на локалната заедница одлучи да ја поддржи општината во напорите за

Битиќи: Процесот за ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот неделата, ќе се крати се она што очигледно не може да се реализира до крајот на годината

Битиќи: Процесот за ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен до крајот неделата, ќе се крати се она што очигледно не може да се реализира до крајот на годината

– Ребалансот на Буџетот ќе биде заокружен како процес до крајот на неделата. Ќе се крати она што очигледно нема да може да биде реализирано до крајот на годината. Можно е зголемување на дефицитот, а проекцијата за БДП е со пад од 4 отсто. Ова го најави вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи денеска одговорајќи на новинарски прашања

Царовска: Ќе имаме организиран почеток на учебната година

Царовска: Ќе имаме организиран почеток на учебната година

Ќе имаме предизвици и во наредниот период, процесот нема да биде лесен, периодот за подготовка беше краток, но мислам дека имаме основи да кажеме дека училишната година ќе почне организирано и дека ќе имаме пристап до образовен процес кој ќе биде добар и да се надеваме дека согласно со епидемилошката состојба тој ќе биде и динамичен, и дека ќе имаме

Тајра Бенкс како Мини Маус на црвениот тепих на „Дизни најт“

Тајра Бенкс како Мини Маус на црвениот тепих на „Дизни најт“

Натпреварувачите во „Танц со ѕвездите“ донесоа многу магија на црвениот тепих во понеделникот токму пред многу очекуваната „Дизни најт“. А Тајра Бенкс прва ја донесе магијата  на специјалната Дизниева вечер со својот изглед инспириран од Мини Маус, популарниот лик од цртаните филмови на Волт Дизни. Познатата манекенка, актерка и водителка беше домаќин