притисни ентер »

Извори

365

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

45 Споделувања Share Tweet И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со работа ќе започнат и студентските и училишните домови, кои како установи од јавен интерес обезбедуваат сместување за околу 12.000 студенти на територијата

1.5 година затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески за протестите пред Општина Центар во 2013 год.

1.5 година затвор за Груевски, условна казна за Јанакиески за протестите пред Општина Центар во 2013 год.

77 Споделувања Share Tweet Денеска во Основниот кривичен суд Скопје падна пресудата за случајот „Насилство во Центар“, за поттикнување насилство за време на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година. Душко Јосифоски ги прогласи обвинетите за виновни. Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на 1.5 година затвор, додека Миле Јанакиески

Кацарска и официјално предложена за уставен судија, на потег е Собранието

Кацарска и официјално предложена за уставен судија, на потег е Собранието

50 Споделувања Share Tweet Како што и беше неофицијално најавено во медиумите, Судскиот совет ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија на местото на Владимир Стојановски, кому му истече мандатот. Сите 12 членови го поддржаа предлогот, пренесува „Алсат“ . Според претседателот на Судскиот совет – Ќиро Здравев, Кацарска е предложена

ГОБЛЕНИ – Изложба на Филип Ивановски Пепе

ГОБЛЕНИ – Изложба на Филип Ивановски Пепе

32 Споделувања Share Tweet Преку изложбениот концепт КАЛЕИДОСКОП III, Музеј на град Скопје, продолжува да застапува еден од основните приоритети на CreArt –презентација на локални креативни таленти и уметници, со нивните дела зад кои стојат различни културни багажи и гледишта. Третото по ред реализирање на КАЛЕИДОСКОП III 2020год. се состои од самостојната

За Еди Рама, водопадите на Лешница во Македонија се дел од „прекрасната Албанија“

За Еди Рама, водопадите на Лешница во Македонија се дел од „прекрасната Албанија“

59 Споделувања Share Tweet „Прекрасната Албанија. Кањонот на Лешница“, напиша премиерот на Албанија – Еди Рама, додавајќи албанско знаменце и срценцен, притоа споделувајќи фотографија од водопад на Кривошијска река, која се наоѓа во Македонија. Кривошијска Река е кратка (3.5 km) десна притока на реката Пена во еден од најубавите предели на Шар Планина,

Најчевска: Има самохрани родители со 1.000 евра плата, и тие ли ќе добијат 6.000 денари од Владата?

Најчевска: Има самохрани родители со 1.000 евра плата, и тие ли ќе добијат 6.000 денари од Владата?

77 Споделувања Share Tweet Цело време зборувам дека за сѐ треба да има правила, критериуми и процедури. На тој начин се обезбедува правната логика на одредени нормативни решенија. Без нив е само во закон спакувано неправо. Еве, на пример, поддршката на самохраните родители со сума од 6000 денари. Доколку нема други критериуми, ова е измотанција која

ВМРО-ДПМНЕ: Власта се осветува кон мајка, сопруга и професионалец, а молчи за редица нивни скандали

ВМРО-ДПМНЕ: Власта се осветува кон мајка, сопруга и професионалец, а молчи за редица нивни скандали

68 Споделувања Share Tweet „Гордана Јанкуловска е жртва на неправдите и политичкиот прогон на мафијата на Заев. Јанкуловска оди во затвор за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мафија и во исто време кога истата таа власт троши над 8 милиони евра за купување на нови службени возила“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ откако попладнево Јанкулоска

Кацарска: Со задоволство ќе прифатам да бидам уставен судија

Кацарска: Со задоволство ќе прифатам да бидам уставен судија

41 Споделувања Share Tweet Дванаесет членови на Судскиот совет утре ќе утврдуваат предлог за нов уставен судија кој ќе дојде на местото на Владимир Стојановски, кому му истече мандатот. Оваа точка е и официјално наведена на веб-страната на Судскиот совет, како втора на дневниот ред. Како што дознава БИРН (Призма.мк), еден од најсериозните предлози

Јанкулоска започна да ја одлежува казната, спроведена е во КПУ „Идризово“

Јанкулоска започна да ја одлежува казната, спроведена е во КПУ „Идризово“

50 Споделувања Share Tweet Ексминистерката за внатрешни работи – Гордана Јанкулоска, добила упатен акт од судија за извршување на санкции за да биде спроведена во затвор, објави „А1он“ попладнево, (околу 17:20 часот) додавајќи дека полицијата е во нејзиниот стан и ја спроведува на издржување на казната. Од МВР за „Канал 5“ потврдиле дека поранешната

Многу наскоро на кафе во Приштина без задолжителен ПЦР тест

Многу наскоро на кафе во Приштина без задолжителен ПЦР тест

45 Споделувања Share Tweet Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата, на првата наредна седница, да го укине задолжителниот негативен ПЦР тест за влез во државата, објави „Алсат“. Како што истакнуваат од Институтот за јавно здравје и Министерството за здравство, тие се во постојана  координација со регионалните власти за координирано укинување