притисни ентер »

Извори

A1on

Шахпаска: Во изолација се 47 деца и 14 вработени во градинките

Шахпаска: Во изолација се 47 деца и 14 вработени во градинките

Во моментот во целата држава 47 деца од предучилишна возраст, односно три згрижувачки групи и 14 вработени во градинки се во изолација поради Ковид-19, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Единствено затворен е објектот во склоп на градинката „Ѕвездички“ во Чешиново-Облешево, кој, како што најави денеска министерката,

РКЕ: Поедноставни услови за исклучување од парно, за привремено празните станови ќе се плаќа паушал

РКЕ: Поедноставни услови за исклучување од парно, за привремено празните станови ќе се плаќа паушал

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги поедностави условите за исклучување на корисниците на топлинска енергија од системот чии што станови се празни, односно не се користат, информира денеска преседателот на РКЕ Марко Бислимоски. – Во текот на минатата недела донесовме измени на Правилата за снабдување со топлинска енергија,

Петмина вработени на Ветеринарниот факултет позитивни на Ковид-19, дел од нив доаѓаат на работа

Петмина вработени на Ветеринарниот факултет позитивни на Ковид-19, дел од нив доаѓаат на работа

На Факултетот за ветеринарна медицина се регистрирани петмина заболени од Ковид – 19, а дел од нив веќе неколку дена доаѓаат на работа и покрај тоа што имаат позитивни тестови, велат за „А1он“ извори од факултетот кои бараа да останат анонимни. Меѓу вработените има неколкумина кои имаат симптоми, но не се тестирани. „Дел од вработените кои се позитивни

Девојка од Велес двапати силувана во еден ден

Девојка од Велес двапати силувана во еден ден

Во Полициската станица Велес, 24-годишна девојка од Велес вчера пријавила дека во два наврати на 20 септември, прво во хотел во Велес, а потоа и на друга локација, во близина на реката Бабуна, била силувана. Според исказот на девојката, силувачот бил пријател на момчето на нејзина пријателка, кој физички ја нападнал и извршил обљуба врз неа. Како што

Главната медицинска сестра на Инфективна, Зорица Љубичиќ Митиќ и уште две нејзини колешки заедно дале отказ

Главната медицинска сестра на Инфективна, Зорица Љубичиќ Митиќ и уште две нејзини колешки заедно дале отказ

Главната медицинска сестра на скопската Инфективна клиника, Зорица Љубичиќ Митиќ , вчера дала отказ на работното место, а тоа заедно со неа го сториле уште две медицински сестри од клиниката, покажуваат документи кои вечерва се објавени на Фејсбук. „Причините за да ја напуштам Клиниката по 28 години професионална посветеност се многубројни, но би навела

Индустриското производство во август во пад од 9,1 отсто

Индустриското производство во август во пад од 9,1 отсто

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележипад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, намалување од 13,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во август

Близу 100 случаи на семејно насилство во Тетово од почетокот на годинава

Близу 100 случаи на семејно насилство во Тетово од почетокот на годинава

Во текот на оваа година, заклучно со 21-септември се регистрирани вкупно 98 кривични дела во врска со семејно насилство, од кои 61 дело со нанесување телесни повреди, додека во 37 била загрозена сигурноста на жртвите, бележи одделот за анализа при СВР Тетово. Од жртвите, 72 се женски лица, 30 жртви се машки лица, четворица се сопрузи, 11 мајки, девет

Бислимоски: Топланите подготвени за грејната сезона, во Скопје нови 1.000 приклучоци

Бислимоски: Топланите подготвени за грејната сезона, во Скопје нови 1.000 приклучоци

БЕГ, ЕСМ Енергетика и Скопје Север ги имаат направено сите неопходни подготовки за старт на грејната сезона и се целосно подготвени и не очекуваат никакви проблеми. Поради инвестиции во дистрибутивната мрежа на БЕГ и оптимизирање на нивните капацитети за производство на топлинска енергија, потрошувачите топлинската енергија ќе ја добиваат околу 6 часот,

Татко и син од Кавадарци одгледувале канабис во викендичка, добија триесет дена притвор

Татко и син од Кавадарци одгледувале канабис во викендичка, добија триесет дена притвор

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години, поради основано сомнение дека како соизвршители ги сториле кривичните дела –Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1

Кај жител на Драчево пронаjдена марихуана, кокаин и куршуми за полуавтоматски пиштол

Кај жител на Драчево пронаjдена марихуана, кокаин и куршуми за полуавтоматски пиштол

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка поради основано сомневање дека едно лице ги сторило кривичните дела – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 и Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или