притисни ентер »

Извори

Ако

Еди Рама ги присвои водопадите на Лешница и ги смести во Албанија

Еди Рама ги присвои водопадите на Лешница и ги смести во Албанија

Со фотографија од прекрасните Кривошијски кади, албанскиот премиер, Еди Рама, се пофали со природните убавини на Албанија. Преубавата Албанија. Кањонот на Лешница,-напиша Рама на својот ФБ профил и постави фотографија од прекрасните водопади на реката Лешница на Шар Планина. Фотографијата е од т.н. Кривошијски кади. Секако оваа фотографија од кањонот

Објавено видео од влегувањето на Гордана Јанкулоска во Идризово(видео)

Објавено видео од влегувањето на Гордана Јанкулоска во Идризово(видео)

ФБ страницата Seir, доцна синоќа објави видео од пристигнувањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во Идризово. https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fseir2017%2Fvideos%2F328745771724236%2F&show_text=false&width=560 Таа започна да ја издржува 4 годишната казна затвор

ВМРО ДПМНЕ ја брани Јанкулоска и смета дека е жртва на Заев

ВМРО ДПМНЕ ја брани Јанкулоска и смета дека е жртва на Заев

,,Јанкуловска е жртва на политичка пресметка и нарачка на мафијашот Заев со опозицијата“-напиша портпаролот на ВМРО ДПМНЕ, Наум Стоилковски по веста дека поранешната министерка од вечерва е приведена на издржување 4 годишна затворска казна. ,,Гордана Јанкуловска е жртва на неправдите и политичкиот прогон на мафијата на Зоран Заев. Јанкуловска оди во

Повторно се чистеше под Кале

Повторно се чистеше под Кале

Град Скопје и Инспекторат на град Скопје повторно организираа чистење на дивата депонија под Кале. ,,При извршениот увид на просторот на поранешниот автополигон под Кале и констатацијата дека на овој простор повеќе несовесни граѓани го депонираат својот градежен шут и друг вид на кабаст отпад, а во соработка со ЈП Коумнална хигиена на Град Скопје пристапивме

Малку тестови, многу позитивни на Ковид 19

Малку тестови, многу позитивни на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 во, што значи над 10 проценти се позитвни: -Скопје 20 -Куманово 3 -Дебар 1 -Прилеп 3 -Тетово 1 -Струмица 4 -Кочани 9 -Пробиштип 1 -Пехчево 1 -Виница 2 -Делчево 1 -Свети Николе 2 Починати се 4 пациенти од Скопје (73 и 62г), Куманово (69г) и Тетово (72г). Денеска

Дополнителни дозволи за физичко присуство во училишта со малку ученици

Дополнителни дозволи за физичко присуство во училишта со малку ученици

На предлог на Министерството за образование и наука, на вчерашната седница е донесена Уредба за начинот на организирање и реализирање на наставата во вонредни околности во основните и средните училишта, со одлуки за времетраењето на часовите и на одморите, за почетокот на учебната година, како и Одлука за утврдување на максималниот број на ученици

Поздравниот говор на Османли за Рациновото признание емотивно посветен на Коста Солев Рацин

Поздравниот говор на Османли за Рациновото признание емотивно посветен на Коста Солев Рацин

Изминатата сабота Томислав Османли го доби престижното Рациново признание за неговата книга „Парадоксикон“. Целиот говор го посвети токму на книжевниот и идеен инспиратор, Коста Солев Рацин. ,,Се чувствувам почестен од доделувањето на угледната награда, особено што мојата книга ја привилегира жири на истакнати уметници и културни дејци. Почестен сум

Платформата за онлајн учење создадена од ФИНКИ чини 0 денари

Платформата за онлајн учење создадена од ФИНКИ чини 0 денари

Платформата за онлајн настава обединува 270 илјади ученици, а чини 0 денари. Ја создаде ентузијастички тим од ФИНКИ, МОН и Бирото за развој на образование. Веќе е достапна за децата и родителите преку адресата www.schools.mk , нуди можност за учење на пет јазици и е инклузивна. Пред официјалното нејзино стартување на први октомври, претходат низа

Голем скок на заразени во  Аеродром вкупно 109 активни, за едно деноноќие се регистрирани 12 нови случаи

Голем скок на заразени во Аеродром вкупно 109 активни, за едно деноноќие се регистрирани 12 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19, од кои во Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2, Штип-2, Прилеп-9, Тетово-11, Велес-2, Битола-6, Кавадарци-6, Гостивар-3, Гевгелија-1, Струмица-6, Крива Паланка-3, Радовиш-1, Кочани-18, Берово-11, Валандово-1, Свети

Со 4 пакет економски мерки вреден 470 м. евра пари и за рестораните за свадба, игротеките и многу други дејности

Со 4 пакет економски мерки вреден 470 м. евра пари и за рестораните за свадба, игротеките и многу други дејности

Четвртиот пакет мерки опфаќа грантови од 3.000 до 10.000 евра за ресторани регистрирани за свадби, дејност која целосно замре по појавата на епидемијата. Заев најави дека со Четвртиот пакет мерки се опфатени и околу 1.000 игротеки за деца за кои се обезбедени грантови во висина од 1.000 до 5.000 евра во зависност од остварениот промет во 2019 година