притисни ентер »

Извори

Алфа

Прекин на водоснабдувањето во делови од општините Центар и Карпош

Прекин на водоснабдувањето во делови од општините Центар и Карпош

Македонија главна страна Македонија Прекин на водоснабдувањето во делови од општините Центар и Карпош 2 минути ago Од ЈП Водовод и канализација Скопје известуваат дека на ден 29.09.2020 година поради дефект на приклучна цевка на ул.Наум Наумовски Борче бр.78, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците на дел од ул.Наум Наумовски Борче и потегот

Сообраќајна незгода на магистралниот пат Кичево-Гостивар

Сообраќајна незгода на магистралниот пат Кичево-Гостивар

Хроника Сообраќајна незгода на магистралниот пат Кичево-Гостивар 3 минути ago На 28.09.2020 во 19.10 часот било пријавено дека на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај с.Зајас, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Д.Б.(21) од с.Грешница, кичевско и патничко моторно

Сообраќајна незгода во Скопје, едно лице се здоби со тешки телесни повреди

Сообраќајна незгода во Скопје, едно лице се здоби со тешки телесни повреди

Хроника Сообраќајна незгода во Скопје, едно лице се здоби со тешки телесни повреди 49 секунди ago На 28.09.2020 во 09.30 часот било пријавено дека на ул.„Боро Кралевски“ во Скопје се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „цитроен“ со скопски регистарски озанки, управувано од Г.Ј.(46) од Скопје и патничко моторно возило „форд“ со

Приведен дилер на кокаин од Скопје

Приведен дилер на кокаин од Скопје

Хроника Приведен дилер на кокаин од Скопје 2 минути ago На 28 09.2020 околу 13.00, врз основа на судска наредба, полициски службеници од Единицата за недозволена трговија од СВР Скопје во соработка со Одделот за криминалистичка полиција при МВР извршија претрес во домот на М.В.(29) од Драчево, Скопје. При претресот, биле пронајдени и одземени кокаин,

Агатенгел: Власта не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец

Агатенгел: Власта не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец

Македонија главна страна Македонија Агатенгел: Власта не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец 7 секунди ago Во вчерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“, Митрополит г. Агатангел посочи дека оваа власт не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец. -1894 година Гоце Делчев е учител во Штип, на крајот од годината

Рама си ја „присвои“ Лешница

Рама си ја „присвои“ Лешница

Tоп Македонија Рама си ја „присвои“ Лешница 2 минути ago Албанскиот премиер доцна синоќа на својот официјален Фејсбук профил објави слика од Република Македонија, поточно од Кривошијска река на Шар Планина и пределот познат како Лешница, претставувајќи го како една од убавините во Албанија. „Преубавата Албанија. Кањонот на Лешница“,напиша Рама на својот

593 прекршоци на мерката за задолжително носење маски

593 прекршоци на мерката за задолжително носење маски

Ковид -19 Македонија 593 прекршоци на мерката за задолжително носење маски 5 минути ago Во текот на изминатото деноноќие (28/29.09.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 593 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките

Откриени 65 стебла канабис во Демир капија, приведени дилери

Откриени 65 стебла канабис во Демир капија, приведени дилери

Македонија Хроника Откриени 65 стебла канабис во Демир капија, приведени дилери 3 минути ago На 28.09.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со СВР Велес  во местото Јаворица, Демир Капија пронајдоа насад со 65 стебла канабис со висина од 2,5 до четири метри и  на лице

Делови од Карпош и Сопиште утре без струја

Делови од Карпош и Сопиште утре без струја

Македонија главна страна Скопје Делови од Карпош и Сопиште утре без струја 4 минути ago Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 30.09.2020 година ( среда ) без електрична енергија ќе останат: • Од 09.00 до 14.00 часот, потрошувачите од дел од ул.Леринска ( опш. Карпош ) • во време од 09.00 до 11.30 часот, корисниците од дел од с.Добри Дол, делот

Казнети 322 возачи во Скопје, 105 за пречекорена брзина

Казнети 322 возачи во Скопје, 105 за пречекорена брзина

Македонија главна страна Скопје Казнети 322 возачи во Скопје, 105 за пречекорена брзина 1 минута ago Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.09.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. -На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 322 санкции, меѓу кои возење без