притисни ентер »

Извори

Алсат-М

Условна казна затвор за Миле Јанакиески за „Насилство во општина Центар“

Условна казна затвор за Миле Јанакиески за „Насилство во општина Центар“

На екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, судот му изрече затворска казна во траење од една година, која што нема да се изврши ако во следните четири години не стори ново кривично дело. Тој е осуден за поттикнување насилство за време на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Кацарска и официјално предлог за Уставен судија, Собранието треба да ја изгласа

Кацарска и официјално предлог за Уставен судија, Собранието треба да ја изгласа

Едногласно Судскиот совет одлучи да ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов Уставен судија. Сите 12 членови го поддржа предлогот. Сега предлогот ќе биде препратен до Собрание каде пратениците треба да ја изберат на функцијата. Претседателот на Судскиот совет Ќиро Здравев посочи дека немало политичко пазарање околу Кацараска и дека е предлог единствено

Добитниците на рекордната 7-ка Лото 7 за добивката се заблагодарија на играчите

Добитниците на рекордната 7-ка Лото 7 за добивката се заблагодарија на играчите

Семејството Јанковски од Битола коешто на 12. Септември ја постигна најголемата 7-ка во историјата на Државна лотарија, беше во посета на студото каде што се одржуваат извлекувањата на играта на среќа Лото 7.  Биљана, Лаци, Кирил и Димитар се заблагодарија на играчите коишто учествувале во нивната добивка. Јанковски се скромно, работливо и сложно семејство

Наставниците во Куманово најавуваат бојкот, се бара физичка настава

Наставниците во Куманово најавуваат бојкот, се бара физичка настава

Здружението на наставници Албанци од Куманово и Липково бара од Министерството за образование да го прифати барањето училиштата да започнат со настава со физичко присуство. Од ова здружение ја критикуваат и платформата и начинот на кој се планира учење од далечина. Се најавува бојкот на почетокот на наставата доколку тоа го побараат родителите и ако

Официјална Софија вели дека останува на истиот став

Официјална Софија вели дека останува на истиот став

Иако сè уште не е утврден датумот за билатерална средба меѓу премиерите Заев и Борисов, бугарското Министерство за надворешни работи соопшти дека е подготвено да разговара за отворените прашања со Северна Македонија, исклучувајќи ја заедничката историја, тврдејќи дека тоа е задача на експертската комисија. Што се однесува до заканите дека Софија ќе

Ако детето се зарази во градинка, кој ќе им плаќа на мајките? Еве го одговорот од Владата…

Ако детето се зарази во градинка, кој ќе им плаќа на мајките? Еве го одговорот од Владата…

Владата не попушта. Останува на ставот дека и мајките кои имаат деца до 6 години треба да се вратат на своите работни места. Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска повторува дека има места во градинките, па затоа барањето на мајките да продолжат да бидат дома до 31 декември, немало основа. Сепак, Шахпаска не го коментираше главното

Школската „онлајн“ платформа се расипа

Школската „онлајн“ платформа се расипа

Два дена пред почетокот на учебната година националната платформа на сајтот schools.mk се блокираше по што денеска следуваа лавини од реакции во јавноста. Министерството за образование кое викендов информираше дека платформа е достапна за учениците, наставниците и родителите, уверуваат дека сè ќе се среди. Министерство за образование: „Тестирањето

Казни за институциите ако на време не даваат информации од јавен карактер

Казни за институциите ако на време не даваат информации од јавен карактер

Транспарентноста на државните институции едвај ја надминува нулата, наведува Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер. Граѓаните и новинарите имаат право да ја следат работата на сите државни органи, но давањето одговори понекогаш се одолговлекува до бескрај. Од оваа агенција велат дека лојалноста на институциите ќе се мери со

Гордана Јанкуловска спроведена во затворот „Идризово“ за случајот Тенк

Гордана Јанкуловска спроведена во затворот „Идризово“ за случајот Тенк

Гордана Јанкуловска спроведена во затворот „Идризово“ за да ја издржи затворската казна од 4 години и 8 месеци за случајот „Тенк“. Од полицијата посочија дека по наредба на судот таа попладнево била однесена во затвор. Од Кривичниот суд пак, велат дека за Јанкулоска е во сила упатниот акт пред таа да бара вонредно преиспитување на „Тенк“ од Врховниот

Стотици училишта кои аплицираа не добија дозвола да држат настава со физичко присуство

Стотици училишта кои аплицираа не добија дозвола да држат настава со физичко присуство

Периферните училишта „Рада Стојановска“ во Чифлиг и другото училиште во Св. Петка во општина Сопиште, се две од 94-те образовни институции за кои Министерството за образование не даде дозвола за вршење на настава со физичко присуство. Апсурдот, според наставникот по историја, Ајрулах Јакупи, е во фактот дека на учениците од 4-то до 9-то одделение им