притисни ентер »

Извори

Банкарство

За НЛБ Банка клиентите се секогаш на прво место и се главен двигател на активностите на банката

За НЛБ Банка клиентите се секогаш на прво место и се главен двигател на активностите на банката

НЛБ Банка АД Скопје уште еднаш докажува дека за неа се најважни клиентите и дека секогаш ги следи и исполнува нивните барања! Согласно превентивните мерки за заштита на вработените и клиентите, досега експозитурите на Банката работеа со намален капацитет и ограничено работно време. Поради зголемениот обем на работа, НЛБ Банка на барање на клиентите,

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници

Халкбанк АД Скопје подготви специјален производ – Потрошувачки кредит за здравствени работници, кој е со фиксна каматна стапка од само 4% во првите две години, односно 5% каматна стапка варијабилна во останатиот период на отплата и со можност за користење грејс период од 6 месеци. Со новиот производ, Халкбанк излегува во пресрет на здравствените работници

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Буџетираните средства не се за на хартија, тие треба да се реализираат, за да може да се поттикне економската активност. Ќе се предвидат механизми за оние институции кои се поуспешни во реализацијата да се обезбедат повеќе средства, додека оние кои имаат послаба реализација, тие средства да се усмерат кон вистинските позиции каде има поголем учинок

Генералниот директор на Стопанска банка а.д. Битола, Владимир Евтимоски го зголеми својот удел во банката

Генералниот директор на Стопанска банка а.д. Битола, Владимир Евтимоски го зголеми својот удел во банката

Преку соопштение објавено на Македонска берза, Стопанска банка а.д. Битола ја известува јавноста дека претседателот на Управниот одбор на банката, г-дин Владимир Ефтимоски се стекна со 77 обични акции издадени од Стопанска банка а.д. Битола. “Во согласност со Правилата за котација, известуваме дека г-дин Владимир Ефтимоски, претседател на Управниот

Топ 5 плати во Македонија: Банкарите помалце платени од ИТ индустријата и фармацевтите

Топ 5 плати во Македонија: Банкарите помалце платени од ИТ индустријата и фармацевтите

Државниот завод за статистика објави дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во јули 2020 година изнесува 27 231 денари, а на прво место гледано по дејности останува секторот компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности со просек од 68.557 денари. На второто место е дејноста која не само што не беше погодена од кроона-кризата,

Измени во Надзорниот одбор на ТТК Банка АД Скопје

Измени во Надзорниот одбор на ТТК Банка АД Скопје

ТТК Банка преку соопштение на Македонска берза ја известува јавноста за измени во органите на управување односно Надзорниот одбор на Банката. „Ве известуваме дека со Решенија на Гувернерот на Народна банка на Република Северна Македонија од 17.9.2020 година, е издадена претходна согласност за именување на Драгица Јовановска за член и академик Владо

Стопанска банка а.д. Битола – препознатлива по поддршката на бројни спортски настани

Стопанска банка а.д. Битола – препознатлива по поддршката на бројни спортски настани

Стопанска банка а.д. Битола е веќе препознатлива по значајната поддршка која ја дава за развивање и одржување на спортската култура и спорскиот дух во земјава. Покрај тоа што е единствената банка која е спонзор на Wizz Air Скопскиот маратон 2020 и Женската трка, оваа година банката стана дел и од најважниот и најголем спортски настан во градот Битола

Четвртиот пакет на економски мерки носи нови 100 милиони евра поволни кредити од Развојната банка

Четвртиот пакет на економски мерки носи нови 100 милиони евра поволни кредити од Развојната банка

Преку нов пакет економски мерки вреден 470 милиони евра Владата ќе се обиде во третиот квартал од годинава да го спречи падот на БДП од вториот квартал и со зголемена економска активност и јавна потрошувачка да предизвика раст на БДП во четвртиот квартал и на тој начин да создаде предуслови за растот на економијата од 4,8 проценти во 2021 година што

Фирмите што ќе остварат загуба годинава, нема да имаат обврска да исплатат К-15

Фирмите што ќе остварат загуба годинава, нема да имаат обврска да исплатат К-15

Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но оние кои ќе остварат добивка, согласно закон и колективен договор треба да исплатат К-15 и други издатоци, изјави премиерот Зоран Заев, апелирајќи и до оние кои нема да остварат добивка, но имаат финансиска моќ да го сторат тоа. „Законите

5 работи кои вработената на шалтер би сакала да ги знаете

5 работи кои вработената на шалтер би сакала да ги знаете

Порталот „ Неа.мк ” – портал наменет за припадничките на понежниот пол направи кратко истражување за жените кои работат во банка, на шалтер и секојдневно се соочуваат со „интересни“ ситуации. Кои се петте работи коишто жените вработени на шалтер во банка би сакале нивните клиенти да ги знаат. 1. И само да прашате, треба да почекате во ред. „Нам не