притисни ентер »

Извори

Бизнис вести

Бесими: Ребалансот на буџетот до крајот на неделата, парите ќе се насочат таму каде ќе придонесат кон економската активност

Бесими: Ребалансот на буџетот до крајот на неделата, парите ќе се насочат таму каде ќе придонесат кон економската активност

Ребалансот на буџетот се очекува да биде готов до крај на неделата, да се достави до Влада и веќе следната недела да влезе во собраниска процедура, најави министерот за финансии Фатмир Бесими. Со ребалансот ќе се обезбедат дел од средствата за реализација на мерките од четвртиот антикризен пакет, а воедно средствата ќе се насочат од позиции кои имаат

Реализирана програмата за дигитализација на 60 бизниси раководени од Роми

Реализирана програмата за дигитализација на 60 бизниси раководени од Роми

Скопје, 28 септември 2020 (МИА) – Иницијативата за Економски развој на Ромите (РЕДИ) во соработка со Швајцарската програма за претприемништво (СЕП), Стартап Македонија, Бизнис Импакт Лаб, E-комерц Македонија, E-комерц Србија и Сферик Акселератор Романија, ја реализираше првата е-акцелераторска програма „Рома Диџитал Буст” („Roma Digital Boost”). Цел

Бесими – Тимоние: Поддршка од Франција за проекти за одржлив економски раст и животна средина

Бесими – Тимоние: Поддршка од Франција за проекти за одржлив економски раст и животна средина

Министерот за финансии, Фатмир Бесими оствари средба со амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние, на која, како што информира Министерството за финансии, е разговарано за економскиот план на македонската влада за справување со кризата и Договорот помеѓу двете влади за основање на Француската агенција за развој (ФАР), а со чие склучување

Филипче: Набавуваме брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Филипче: Набавуваме брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување во дебатната емисија „Топ Тема”, истакна дека се планира надградување на стратегијата за тестирање. „Сега на пазарот се подостапни брзи тестови за детектирање на вирусот, не на антителата, меѓутоа се брзи и за 10 до 15 минути го детектираат вирусот без лабораторија и без лабораториски

Министрите на седница на Владата ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Министрите на седница на Владата ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Скопје, 29 септември 2020 (МИА) – Владата денеска ќе ја одржи седмата седница, на која министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции именувани од Владата. Како што соопшти владината прес-служба, ќе се обратат претседателот на Владата Зоран Заев и вицепремиерот за борба против корупција, одржлив

Учебна година со различни модели и услови за настава

Учебна година со различни модели и услови за настава

Учениците до трето одделение, освен оние чии родители не се согласиле, наставата од четврток треба да ја следат со присуство во клупите. За основците од повисоките одделенија и за средношколците, учебната 2020/2021 година ќе почне со онлајн-часови преку националната платформа за учење од далечина. Исклучок се 169 основни (главно подрачни училишта со

Амазон во Канада отвора 3.500 работни места

Амазон во Канада отвора 3.500 работни места

Гигантот за електронска трговија Амазон соопшти дека ќе отвори 3000 работни места во Ванкувер и уште 500 во Торонто. Џеси Дорти, потпретседател на Амазон, задолжен за локацијата во Ванкувер, рече дека компанијата сака да ги донесе овие работни места во Канада затоа што земјата има „огромен технолошки талент, кој Амазон сака да го искористи”. Новите

Во светот починаа над еден милион луѓе од последиците на Ковид-19

Во светот починаа над еден милион луѓе од последиците на Ковид-19

Лондон, 29 септември 2020 (МИА) – Бројот на починати во светот од новиот коронавирус денеска надмина еден милион лица, пробивајќи ја новата психолошка граница во пандемијата што ја уништи глобалната економија, преоптовари здравствени системи и го смени начинот на живот. Со новиот коронавирус досега се заразени над 33,26 милиони луѓе ширум светот, а

Трамп: Имам платено многу милиони долари за даноци

Трамп: Имам платено многу милиони долари за даноци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска преку Твитер одговори дека има платено „многу милиони долари данок”, но дека имал право на даночна амортизација и олеснувања. Британските медиуми го пренесуваат американскиот претседател во појаснувањето дека неговите долгови се многу мали во споредба со имотот што тој го поседува. Трамп веднаш реагираше

Хотелските карантини во Австралија доведоа до 768 смртни случаи

Хотелските карантини во Австралија доведоа до 768 смртни случаи

Системот на хотелски карантини воведен кон крајот на март во австралиската држава Викторија поради пандемијата со новиот коронавирус одговорен е за 18.418 регистрирани случаи на зараза и 768 смртни случаи, се наведува во соопштението по двомесечната истрага. Со истрагата е утврдено и дека системот на карантин во хотелите, предвиден да го заштити населението