притисни ентер »

Извори

Бриф

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов судија на Уставниот суд на Република Северна Македонија,  потврдија за МИА од СС. Предлогот за судијката Кацарска ќе биде испратен на гласање во Собранието на РСМ, каде народните избраници треба да ја изберат на функцијата. Кацарска е судија во Основниот кривичен

Денеска пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Денеска пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за случајот „Насилство во Центар“. Во овој случај обвинет е и поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија. Обвинетите во „Насилство во Центар“, се товарат за поттикнување насилство за време на

Втора Интифада: Две декади назадувања

Втора Интифада: Две декади назадувања

0 Barronsnews/AFP Откако избувна втората интифада, или востание, на 28 септември 2000 година, Палестинците се соочија со низа воени пресврти и дипломатски порази, како и со сопствени внатрешни поделби. Преглед: Ал-Акса Интифада На 28 септември 2000 година, десничарскиот израелски опозициски лидер Ариел Шарон го посети комплексот на џамијата Ал-Акса

Eрменската војска гаѓа со српски ракети

Eрменската војска гаѓа со српски ракети

Ерменската армија користи ракети 122 мм Г-2000 од српско производство насочени кон населените места во регионот Физули. Веб-страницата „ Azeri Defense “ пишува дека според остатоците од проектилите истрелани од ерменските вооружени сили од ракетни фрлачи БМ-21 Град и пронајдени во дворовите на цивилите во градот Хорадиз, ракетите ги произведувала

Географија „недоволна единица“: Eди Рама ги присвои водопадите на Лешница, напиша дека се во Албанија

Географија „недоволна единица“: Eди Рама ги присвои водопадите на Лешница, напиша дека се во Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама на својот Фејсбук профил објави фотографија од Кривошијска река на Шар Планина и пределот познат како Лешница, притоа пишувајќи дека таа ја претставува прекрасната Албанија. „Прекрасната Албанија. Кањонот на Лешница“, напиша Рама. #BeautifulAlbania🇦🇱❤️#KanioniLeshnicës 😊 Posted by Edi Rama on Понеделник, 28 септември

МО: Полесно повредени војници во превртен автобус на патот Струмица-Штип

МО: Полесно повредени војници во превртен автобус на патот Струмица-Штип

Војници утринава се полесно повредени во сообраќајна незгода во која странично се преврте автобус на магистралниот пат Струмица-Штип. Како што информираат од Министерството за одбрана, автобусот превезувал припадници на Армијата на Република Северна Македонија во рамки на организираниот превоз на релацијата Струмица-Радовиш-Штип-Петровец. -Во сообраќајната

„Велт ам Зонтаг“: Многумина Бугари имаат чувство дека живеат во мафијашка држава

„Велт ам Зонтаг“: Многумина Бугари имаат чувство дека живеат во мафијашка држава

Голем број Бугари сметаат дека живеат во мафијашка држава и ја обвинуваат ЕУ затоа што нејзините пари го стабилизираат корумпираниот режим, пишува германски „Велт ам Зонтаг“ во написот под наслов „Германија го плаќа нашиот отровен систем“. „Со кого и да разговарате, го слушате истото: Бугарија е контролирана од мрежа исплетена од корумпираната влада

Затворска казна поради организирање забави за време на пандемијата на Ковид-19

Затворска казна поради организирање забави за време на пандемијата на Ковид-19

Судот во американската сојузна држава Мериленд го осуди 42-годишниот Шон Маршал Мајерс на една година затвор поради непочитување на мерките за спречување на ширењето на Ковид-19. Имено, Мајерс е прогласен за виновен поради кршење на забраната за организирање собири со повеќе од 10 лица, што беше пропишано од државата Мериленд за време на пандемијата

Заев: Потребни се решенија на намалување на загубите и отпадот на храна

Заев: Потребни се решенија на намалување на загубите и отпадот на храна

Премиерот Зоран Заев денеска по повод Меѓународниот ден за подигање на свеста за загубите и отпадот на храна на неговата фејсбук страница порачува да се размисли како се справуваме со овој проблем и да се понудат решенија. -Живееме во свет на хипер продукција на храна, но и на големи количини храна што завршува како отпад. Околу девет отсто од светската

Покрената дисциплинска постапка против полицајката што се фотографираше полугола

Покрената дисциплинска постапка против полицајката што се фотографираше полугола

Полициската службеничка која се фотографирала полугола за на Инстаграм, работела во МВР 11 години, а за нејзиното однесување внатрешната контрола отворила дисциплинска постапка, пишува порталот А1он. Според информациите се работи за В.Г., која работи во одделот за гранични работи, а со фотографијата го прекршила етичкиот кодекс за однесување.