притисни ентер »

Извори

Coffeetime

29.09. – Светски ден на срцето:  13 промени во животниот стил за здраво срце

29.09. – Светски ден на срцето: 13 промени во животниот стил за здраво срце

Likes Followers Followers Здравото човечко срце чука на околу 70-80 отчукувања во минута, што се зголемува или намалува во зависност од различни фактори. Срцето е највитален орган бидејќи ги снабдува со крв сите други органи на телото, затоа секое намалување на функционирањето на срцето има директно влијание врз сите други органи на телото. На Светскиот

Една кутија цигари отсега исклучиво со 20 цигари за да се дестимулира пушењето кај младата популација

Една кутија цигари отсега исклучиво со 20 цигари за да се дестимулира пушењето кај младата популација

Likes Followers Followers „Кутијата цигари треба да има кубоидна форма. Една кутија цигари вклучува најмалку 20 цигари. Пакетчињата на тутун за виткање треба да имаат кубоидна или цилиндрична форма или форма на торбичка. Треба да содржат тутун со тежина не помала од 30 g.“ Ова е содржината на член 14 од Директивата 2014/40 на Европската Унија , донесена

Какво кафе пие Сенидах?

Какво кафе пие Сенидах?

Likes Followers Followers Кафето е еден од најпопуларните пијалаци на светот. Него го пиеме во различни пригоди и на различни начини. За некои силното црно кафе е првата работа на која размислуваат наутро, пред воопшто и да го погледнат низ прозорецот и да го видат новиот ден. Други пак повеќе сакаат да пробаат различни вкусови и додатоци и да уживаат

Се отвора изложбата Panic Room во Музејот на современата уметност

Се отвора изложбата Panic Room во Музејот на современата уметност

Likes Followers Followers На 2 октомври во Музејот на современата уметност – Скопје, со почеток во 12 часот ќе биде отворена групна изложба „Panic Room или скок во мислењето“. Во поставката земаат учество уметниците: Искра Димитрова, Нехат Беќири, Верица Ковачевска, Нада Прља, Велимир Жерновски, Матеј Богдановски, Христина Иваноска, Јане Чаловски,

Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

Тројна моќ против стареење: Новиот Eucerin® Hyaluron-Filler + Elasticity 3D серум е високо ефективно решение за помлад изглед, поцврста и посјајна кожа

Likes Followers Followers Забава во градината со соседите, игра со внуците или пак можеби прв состанок со новата љубов? Дури и на зрела возраст, нашиот секојдневен живот може да биде многу активен. И додека се обидуваме да го следиме темпото, сепак сакаме да изгледаме апсолутно најдобро во нашите златни години. Меѓутоа, од околу 50-та година, нашата

Крекиќ: Членството на ЛИС во ЕЛФ отвара можности за поквалитетна поддршка на процесот за македонското членство во ЕУ

Крекиќ: Членството на ЛИС во ЕЛФ отвара можности за поквалитетна поддршка на процесот за македонското членство во ЕУ

Likes Followers Followers Квалитетот и работата на Либералниот Институт Скопје потврдени на европско ниво преку членството во Европскиот Либерален Форум, асоцијација на над 50 престижни институти, тинк тенкови и здруженија на граѓани од Европска Унија, кои работат на промоција на либералните вредности во Европа со поддршка на Европскиот Парламент.

„Фокусирајте се на детето на кое навистина можете да му помогнете и покажете ја хуманоста“  – Интервју со детскиот асистент Славе Павловски

„Фокусирајте се на детето на кое навистина можете да му помогнете и покажете ја хуманоста“ – Интервју со детскиот асистент Славе Павловски

Likes Followers Followers Во последно време со оглед на целата ситуација со Корона вирусот, имаме чувство дека сите вести се исполнети со објави што се однесуваат само на тоа колку е предизвик онлајн наставата и го занемаруваме фактот дека тоа е исто така  ново и за учениците и за наставниците, но и за персоналните образовни детски асистенти. Како

Најновиот филм на Игор Иванaов – Изи и Томи Салковски премиерно прикажан пред македонската публика

Најновиот филм на Игор Иванaов – Изи и Томи Салковски премиерно прикажан пред македонската публика

Долгометражниот игран филм „ХОМО“, под режисерската палка на Игор Иванов – Изи и во продукција на Скопје Филм Студио, вчеравечер ја доживеа македонската премиера во рамки на овогодинешното издание на Фестивалот на Европски Филм “Синедејс“. “ХОМО“ беше прикажан како филм за затворање на Фестивалот, а неговата премиера се одржа на кровот на Градскиот

Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

Битола Старт-Ап Центар локално ќе креира и спроведува мерки за вработување

Проектот Битола Старт-Ап Центар како локално партнерство за вработување кое вклучува соработка на јавни институции, академија, приватен сектор и невладини организации со своите капацитети ќе креираат и спроведуваат мерки за вработување на локално ниво. Локалното партнерство за вработување се појавува точно во клучен момент кога на Битола и е потребно

Изложба фотографии од Милчо Манчевски во МСУ

Изложба фотографии од Милчо Манчевски во МСУ

„Уметничкиот пристап на Милчо Манчевски кон создавање слики постојано ги поместува границите и ги избегнува конвенциите. Во „ТАМУ“, тој нѐ води на патување кое е исто толку за чинот на гледање, колку и за сетилното искусување на местото“. Вака пишува ирскиот уметник и декан на Колеџот за уметност „Бурен“, Конор Мекгрејди за престојната изложба фотографии