притисни ентер »

Извори

Денар

Еди Рама провоцира: Македонските природни ги претстави како дел од Албанија! (ФОТО)

Еди Рама провоцира: Македонските природни ги претстави како дел од Албанија! (ФОТО)

Албанскиот премиер ги претставува природните убавини на Северна Македонија како дел од Албанија. “Прекрасна Албанија. Кањон Лешница”, напиша Рама на својот Фејсбук профил со фотографија од водопадот на реката Лешница на Шар Планина. #BeautifulAlbania #KanioniLeshnicës Gepostet von Edi Rama am Montag, 28. September 2020 Останува прашањето дали македонското

Еди Рама провоцира: Македонските природни ги претстави како дел од Албанија! (ФОТО)

Еди Рама провоцира: Македонските природни ги претстави како дел од Албанија! (ФОТО)

Албанскиот премиер ги претставува природните убавини на Северна Македонија како дел од Албанија. “Прекрасна Албанија. Кањон Лешница”, напиша Рама на својот Фејсбук профил со фотографија од водопадот на реката Лешница на Шар Планина. #BeautifulAlbania #KanioniLeshnicës Gepostet von Edi Rama am Montag, 28. September 2020 Останува прашањето дали македонското

Македонски Телеком ќе користи обновливи извори на енергија за своите дата центри

Македонски Телеком ќе користи обновливи извори на енергија за своите дата центри

Македонски Телеком постави сопствен систем за производство на енергија од сончево зрачење на најголемиот дата центар во Скопје. Системот се состои од 148 соларни панели и инвертор на површина од 300 m²  на покривот на ТК објектот во центарот  на Скопје и годишно ќе произведува повеќе од 80 илјади kWh зелена електрична енергија за сопствени потреби

Светска премиера на новиот Volkswagen ID.4

Светска премиера на новиот Volkswagen ID.4

Volkswagen официјално го претставија ID.4, кој ја слави својата дигитална светска премиера. Ова е првиот целосно електрично управуван SUV на Volkswagen, кој создава нула емисии, a e произведен со јаглеродно-неутрален баланс. Овој автомобил ќе биде лансиран во најголемиот пазарен сегмент во светот, компактната класа на SUV. „ID.4 е емотивен, сеопфатен

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

„Алкалоид“ со донација за студентските и училишните домови во Скопје

И покрај сите предизвици кои ги постави почетокот на новата учебна година, 1 октомври го означува стартот на едно ново поглавје во македонското образование. Покрај училиштата, со работа ќе започнат и студентските и училишните домови, кои како установи од јавен интерес обезбедуваат сместување за околу 12.000 студенти на територијата на градот Скопје

МОН: За еден ден на платформата за учење на далечина се пријавиле над 88 илјади корисници

МОН: За еден ден на платформата за учење на далечина се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога започнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина, овој процес е во тек и ќе продолжи интензивно да се одвива и во наредните денови“, соопшти Министерството за образование и наука. Само во текот на вчерашниот ден, на Платформата се најавиле над 88 000 активни корисници. „Истите

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници со грејс период до 6 месеци и фиксна каматна стапка од 4% во првите две години

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници со грејс период до 6 месеци и фиксна каматна стапка од 4% во првите две години

Халкбанк АД Скопје подготви специјален производ – Потрошувачки кредит за здравствени работници , кој е со фиксна каматна стапка од само 4% во првите две години, односно 5% каматна стапка варијабилна во останатиот период на отплата и со можност за користење грејс период од 6 месеци. Со новиот производ, Халкбанк излегува пресрет на здравствените работници

Поради вакцината против Ковид-19 можат да бидат убиени дури 500 000 ајкули

Поради вакцината против Ковид-19 можат да бидат убиени дури 500 000 ајкули

Експертите за диви животни тврдат дека половина милион ајкули можат да бидат убиени во обид да се најде вакцина против Ковид-19. Природното масло од црн дроб на ајкула, се користи како лек и како помошно средство за зголемување на ефикасноста на вакцината. Исто така се користи во пробни вакцини за коронавирус. Доколку лекот што содржи сквален е ефикасен

Бесими: Ребалансот на буџетот до крајот на неделата, парите ќе се насочат таму каде ќе придонесат кон економската активност

Бесими: Ребалансот на буџетот до крајот на неделата, парите ќе се насочат таму каде ќе придонесат кон економската активност

Ребалансот на буџетот се очекува да биде готов до крај на неделата, да се достави до Влада и веќе следната недела да влезе во собраниска процедура, вели во интервју за вестите на Сител министерот за финансии Фатмир Бесими. Со ребалансот ќе се обезбедат дел од средствата за реализација на мерките од четвртиот антикризен пакет, а воедно средствата ќе

Организаторите на Ролан Гарос објаснија зошто го прекинаа интервјуто на Џоковиќ! (ВИДЕО)

Организаторите на Ролан Гарос објаснија зошто го прекинаа интервјуто на Џоковиќ! (ВИДЕО)

Тенисерот број 1 во светот Новак Џоковиќ беше прекинат за време на прес-конференцијата пред неговиот прв натпревар на Ролан Гарос, а потоа беше цензуриран во официјалниот извештај од конференцијата, а сега организаторите објавија и објаснија каде настанал проблемот. За време на обраќањето пред печатот, Новак Џоковиќ зборуваше за болни теми поврзани