притисни ентер »

Извори

Денешен

Време: Променливо со температура од 6 до 24 степени

Време: Променливо со температура од 6 до 24 степени

Времето претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува главно умерен, на места засилен ветер од западен и северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 6 до 14, а дневната од 16 до 24 степени. Во Скопје, променливо облачно, во втората половина од денот облачноста ќе се намали. Ќе дува

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 17 септември. Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Во својот богослужбен циклус, Црквата на овој ден се сеќава на животот и мачеништвото на четири римјанки Вера, Надеж, Љубов и нивната мајка Софија. Овие четири христоподобни души беа приведени од римските власти

СВЕТИ МАЧЕНИЧКИ: Мајката Софија и трите ќерки Вера, Надеж и Љубов и во најтешките маки не се откажаа од верата во Господ Христос

СВЕТИ МАЧЕНИЧКИ: Мајката Софија и трите ќерки Вера, Надеж и Љубов и во најтешките маки не се откажаа од верата во Господ Христос

Живееја и пострадаа во Рим, во времето на царот Адријан. Мудрата Софија, како што ја одликува и името што го носи (бидејќи софија на грчки значи мудрост), остана вдовица, а како добра христијанка се утврди себеси и своите ќерки добро во верата Христова. Во времето кога мачителската рака на Адријан се протегна и врз добродетелниот дом на Софија, Вера

Д-р Лазаров: Главната сестра на Инфективна и уште две одделенски сестри си дале отказ

Д-р Лазаров: Главната сестра на Инфективна и уште две одделенски сестри си дале отказ

„Главната сестра на Инфективна клиника, и упте 2 одделенски сестри даваат отказ во еден акт. Причините ќе оставам да ги кажат надлежните, сестрите си кажале, ова е сериозна загуба за системот во многу лошо време...“, напиша д-р Лазаров на Фејсбук. Главната сестра на Инфективна клиника, и упте 2 одделенски сестри даваат отказ во еден акт. Причините

МИЦКОСКИ НА ТЕЛМА: Тоа што сум најнапаѓан политичар од оваа мафија ме мотивира дополнително!

МИЦКОСКИ НА ТЕЛМА: Тоа што сум најнапаѓан политичар од оваа мафија ме мотивира дополнително!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мета на секојдневни напади е тоа што тој е последната брана во Македонија за сите оние кои се длабоко навлезени во криминал и корупција. Тој посочи дека тоа што е најнапаѓаниот политичар од мафијата на власта само дополнително

ГРУЕВСКИ ПО ЗАТВОРАЊЕТО НА ЈАНКУЛОВСКА И ПРЕСУДАТА ЗА „ЦЕНТАР“: Заев нема вечно да ги штити судиите кои незаконски судат!

ГРУЕВСКИ ПО ЗАТВОРАЊЕТО НА ЈАНКУЛОВСКА И ПРЕСУДАТА ЗА „ЦЕНТАР“: Заев нема вечно да ги штити судиите кои незаконски судат!

Никола ГРУЕВСКИ Нема правда во Македонија. Неправдите растат секојдневно. Ги има многу и се повеќе а дел од нив е и политичкиот прогон кој не запре и оваа есен доби нова динамика. Власта на чело со Заев е во параноично-пародичен поход и обид да креира едно привидно чувство и претстава дека правдата некого стасала. Тоа започна откако претходно одбра

МИЦКОСКИ ДО ЛУПЕВСКА: Вас повеќе ве интересира Статутот на ВМРО-ДПМНЕ отколку дебалот во државата

МИЦКОСКИ ДО ЛУПЕВСКА: Вас повеќе ве интересира Статутот на ВМРО-ДПМНЕ отколку дебалот во државата

Јас не можам да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ загуби на едни чесни избори. Но, сега во овој момент она што е клучно во државата е како да ја извадиме од лошата ситуација во која се наоѓа, рече Хиристијан Мицкоски на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма. На новинарката Снежана Лупевска која ја водеше емисијата, односно интервјуто со Мицкоски,

ФЕТАИ денеска објаснуваше како тоа по четири години добила поинаква слика за Даниела Рангелова

ФЕТАИ денеска објаснуваше како тоа по четири години добила поинаква слика за Даниела Рангелова

Oва обвинение е поднесено во скратена постапка, а во скратена постапка не постои обврска јавниот обвинител да ги испитува двете страни туку обвинението беше поднесено исклучиво на исказите кои беа дадени од страна на оштетените. Во тој момент нивните искази упатуваа во таа насока дека и Даниела Рангелова имало исполнето дејствија, објасни денеска

КАРАНТИНИТЕ ПРЕСТАНАА, КОЛАПСОТ ПРОДОЛЖУВА: Пад од 9 отсто на индустриското производство во август!

КАРАНТИНИТЕ ПРЕСТАНАА, КОЛАПСОТ ПРОДОЛЖУВА: Пад од 9 отсто на индустриското производство во август!

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во однос на периодот јануари ‒ август 2019 година, намаување од 13,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во август

(ВИДЕО) ПОТСЕТЕТЕ СЕ КАКО СДСМ КОЈ ГО ПРОДАВА ГОЦЕ, МУ СКАНДИРА НА ВМРО: Бугари, Бугари…!

(ВИДЕО) ПОТСЕТЕТЕ СЕ КАКО СДСМ КОЈ ГО ПРОДАВА ГОЦЕ, МУ СКАНДИРА НА ВМРО: Бугари, Бугари…!

Богдан ИЛИЕВСКИ Убав ден да се потсетиме на не толку далечното минато. Годината е 2012. СДСМ протестира против преименување улици (Собрание на Град Скопје). Скандираат и советниците на СДСМ и нивните членови пред објектот: „Бугари, Бугари“. Тврдат дека немало да дозволат промена на идентитетот. Има „малку кршење џамови“ при обид за насилен влез во