притисни ентер »

Извори

Дриблинг

Серија А во пауза две недели поради Ковид-19 кризата во Џенова?

Серија А во пауза две недели поради Ковид-19 кризата во Џенова?

Министерот за Спорт на Италија, Виченцо Спадафора ја следи ситуацијата со Ковид-19 кризата која ја зафати Џенова а влијаеше и по плановите на Наполи. Тој одби да офрли сценарио за паузирање на првенството иако ќе се чекаат резултатите од тестирањето за Ковид-19 во двата тима па потоа ќе се носат заклучоци и решенија.  Најизвесно е сценариото Серија

Ангеловски ќе мора да чека потврда од Италија, во четврток ќе го објави списокот за дуелот со Косово

Ангеловски ќе мора да чека потврда од Италија, во четврток ќе го објави списокот за дуелот со Косово

Се ближи денот кога Македонија ќе истрча против Косово на „Тодор Проески“ во Скопје во ободот да избори пласман во финалето од плејофот во Лигата на нации и со тоа да дојде до чекор на пласман на следното ЕП. Селекторот Игор Ангеловски во четврток ќе го објави списокот на играчи кои ќе конкурираат за првиот тим на Македонија за дуелот со Косово но

Јувентус со нова понуда до Фиорентина за Фредерико Киеза

Јувентус со нова понуда до Фиорентина за Фредерико Киеза

Управата на Јувентус започнала нова рунда преговори со агентот на Фредерико Киеза, Фали Рамадами со желба да успеат да го купат напаѓачот на Фиорентина. „Кориере Дело Спорт“ открива дека репрезентативецот на Италија прифатил петгодишен договор од Јувентус но проблем е што Фиорентина досега ги одби сите понуди од Јувентус. Најновата изнесува 50 милиони

„Шверцери“ со закана до управата: Шкупи е од Скопје не е од Истанбул, немате право да си играте со клубот

„Шверцери“ со закана до управата: Шкупи е од Скопје не е од Истанбул, немате право да си играте со клубот

Мухарем Бајрами доби отказ од позицијата шеф на стручниот штаб на Шкупи, што е своевидно изненадување со оглед на резултатите кои ги постигна младиот тренер на почетокот од оваа сезона во ПМФЛ. Навивачката групна на Шкупи, популарните „Шверцери“ со соопштение до јавноста порача дека не ја прифаќа оваа одлука. „За време на натпреварот со Струга добивме

ФОТО: Док Риверс по седум години го напушти ЛА Клиперс

ФОТО: Док Риверс по седум години го напушти ЛА Клиперс

Сопственикот на ЛА Клиперс одлучи да му врачи отказ на Док Ривес кој последните седум години беше дел од клубот. Риверс со добивањето на Ленард и Џорџ во составот требаше да го однесе тимот до финалето, барем такви биле очекувањата на управата. По елиминацијата од Денвер и несогласувањата кои ги имал со дел од играчите, Риверс доби отказ. Неофицијално

Клоп одговори на критиките на Кин: Извини ама ова е неверојатно, вака да го опишете натпреварот..

Клоп одговори на критиките на Кин: Извини ама ова е неверојатно, вака да го опишете натпреварот..

Легендата на Манчестер Јунајтед, Рој Кин во анализата за „Скај Спорт“ по победата на Ливерпул над Арсенал од 3:1, посочи дека шампионот бил невнимателен и не ги заслужил трите бода во целост со начинот на кој одиграл. Јирген Клоп во интервју по натпреварот му одговори на Кин. „Дали господин Кин рече дека сме играле невнимателно? Мислам дека тие имаа

Се чекаат резултатите од тестовите, Горан Пандев и Елиф Елмас неизвесни за дуелот со Косово

Се чекаат резултатите од тестовите, Горан Пандев и Елиф Елмас неизвесни за дуелот со Косово

По дербито меѓу Џенова и Наполи во кое Елиф Елмас постигна гол а потоа имаше шанса да се види и со Горан Пандев, потврдено е дека 11 фудбалери на Џенова и тројца членови на струниот штаб се позитивни на тест за Ковид-19. Според „Скај Италија“ од 11 позитивни фубалери, шест настапи на дуелот со Наполи, па сега целиот тим е во самоизолација. Еден е во

ВИДЕО: Тампа Беј победник во финалето од Стенли Купот

ВИДЕО: Тампа Беј победник во финалето од Стенли Купот

Хокеарите на Тампа Беј славеа во големото финале против Далас со 4:2(во победи) и по втор пат во историјата на клубот го освоија трофејот во ова натпреварување. Во шестата пресметка од финалната серија, тимот од Флорида славеше со 2:0 и се израдува на вториот трофеј, откако претходно го подигнаа пехарот во Стенли Купот пред 16 години.

Три екипи денеска влегуваат во Лигата на шампиони

Три екипи денеска влегуваат во Лигата на шампиони

Половина од преостанатите шест екипи во групната фаза во Лигата на шампиони ќе бидат познати вечерва по одигрувањето на првите три реванш плеј оф пресметки. Најголеми шанси да обезбеди пласман во групите во најелитното европско фудбалско натпреварување има Динамо Киев, кој на домашен терен го пречекува белгиски Гент со предност од 2-1. Грчки Олимпијакос

Новак Ѓоковиќ со триумф на Ролан Гарос ќе испише историја во „опен ерата“

Новак Ѓоковиќ со триумф на Ролан Гарос ќе испише историја во „опен ерата“

Србинот Новак Ѓоковиќ денеска против Швеаѓенцот Микаел Имер тргнува во поход на нови рекорди во опен ерата. Доколку победи на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ ќе испише историја во светскиот тенис, никој од 1968 година до денес не успеал да победи по два пати на секој Грен слем турнир. На Ѓоковиќ му се даваат големи шанси да победи на Ролан Гарос 2020 иако