притисни ентер »

Извори

Економски

Прв ден тест на националната платформа за учење: Пад на системот, учениците не можат да се вклучат

Прв ден тест на националната платформа за учење: Пад на системот, учениците не можат да се вклучат

Денеска започна тестирањето на националната платформа за учење, и веднаш уште од првиот ден наиде на проблеми. Најпрво системот беше паднат, односно учениците и наставниците не можеа да дојдат до страницата, а потоа кога беше овозможен пристап, немаше можност за вклучување (логирање). Од МОН со смирувачки тонови, велејќи дека тоа е дел од тестирањето,

Откако Заев ги скрати пензиите, сега ќе дава инфузија за пензионерите

Откако Заев ги скрати пензиите, сега ќе дава инфузија за пензионерите

Откако неколку години наназад ги скрати сите права кои ги имаа пензионерите, вклучително и нивните пензии кои драстично ги намали, сега премиерот Зоран Заев со платежни картички сака да се додвори кај таа категорија на граѓани. На вчерашната прес конференција Заев ги наброи категориите кои ќе добијат платежни картички во висина од 6.000 денари, меѓу

Заев ќе го решава Гоце Делчев како името што го реши во Нивици

Заев ќе го решава Гоце Делчев како името што го реши во Нивици

Решение за прашањето за Гоце Делчев по примерот на откажувањето од името Република Македонија е на повидок, откако премиерот Зоран Заев најави дека е убеден во решение во кое ќе биде задоволна и Република Бугарија. – Убеден сум дека постои добра шанса, секое отворено прашање, па и во однос на Гоце Делчев да најдеме решиме на начин на кој и двете страни

Ковачки: Дали Шекеринска е застапник на дискриминација и отворено сака да го крши Уставот?

Ковачки: Дали Шекеринска е застапник на дискриминација и отворено сака да го крши Уставот?

Сите граѓани пред Устав и закон се исти. Ако некому тоа не му е јасно, тогаш тој живее во друг систем што не се нарекува демократија. Но, мене тоа воопшто не ме изненадува бидејќи таквите обвинувања доаѓаат од лица кои се граделе во стариот систем во таканареченото едноумие и комунизам. Сегашниот министер за одбрана треба да се занимава со работи поврзани

ВИДЕО: Полицајци брутално претепуваат човек на улица, Заев, Маричиќ, Спасовски вака ли изгледа правдата која ја ветивте?!

ВИДЕО: Полицајци брутално претепуваат човек на улица, Заев, Маричиќ, Спасовски вака ли изгледа правдата која ја ветивте?!

На социјалната мрежа Фејсбук осамна видео во кое се гледа како полициски службеници брутално претепуваат човек на улица. РОМИТЕ НЕ СЕ ГРАЃАНИ ОД ВТОР РЕД! #МожетеПовеќеМожетеПолошо Ужаснати сме од видеото кое се најде на социјалните мрежи каде се гледа полициска бруталност врз лица од ромската етничка заедница. Бараме секторот за внатрешна контрола

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на Суд

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на Суд

Повторно сме сведоци на еден апсурд, а тоа е дека ја малтретираме јавноста и вас и Судот и себе со апсурдни работи кои што ги смислува власта. Имено денес најмоќниот живот во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев ме тужи за клевета. Ова е работа која што не е видена во демократскиот свет иако не може да најдете ни една демократска

„Заев склучува договор со СВ Инвест вреден милион евра, еве зошто граѓаните плаќаат поскапа струја“ (ДОКУМЕНТИ)

„Заев склучува договор со СВ Инвест вреден милион евра, еве зошто граѓаните плаќаат поскапа струја“ (ДОКУМЕНТИ)

Заев и Костадинов додека лажат за економската слика во Македонија, тие се богатат на грбот на граѓаните.   Над 40.000 граѓани останаа без работа, но Заев потпиша договор со „СВ Инвест“  вреден скоро милион евра, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ не одговори за тендерот од 6.2 милиони евра за ископување на јаглен од РЕК Битола кој го доби нивен финансиер

Мицкоски за утре најави ПРОТЕСТ против неправди, реваншизам и насилство на мафијата на Заев

Мицкоски за утре најави ПРОТЕСТ против неправди, реваншизам и насилство на мафијата на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски најави дека партијата продолжува со протестите. Народот утре ќе излезе на улица во 18:30 часот на протестот најавен како ПРОТЕСТ против неправди, реваншизам и насилство на мафијата на Заев. Еве како Мицкоски го најавува протестот: Поминаа неколку дена, има ли осомничени за крвавите шипки по главата на критичар

ВМРО-ДПМНЕ има сила за промени, Мицкоски со драстична катарза, Зоран Заев направи влада со стари кадри

ВМРО-ДПМНЕ има сила за промени, Мицкоски со драстична катарза, Зоран Заев направи влада со стари кадри

Вчера  заседаваше Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. На истиот се донесени одлуки за драстични промени во високите раководни позиции на партијата. Рашела Мизрахи, епидемиологот Вело Марковски, Антонио Милошоски… се дел од новите лица кои влегоа во ИК на партијата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера на прес-конференција соопшти дека на

Мизхари, Милошоски, Вело Марковски се нови членови на ИК на ВМРО, Јанушев се повлекува

Мизхари, Милошоски, Вело Марковски се нови членови на ИК на ВМРО, Јанушев се повлекува

Александар Николоски, Владо Мисајловски, Иван Иванов, Сергеј Попов, Никола Мицевски, Гордана Димитриевска- Кочоска, Рашела Мизрахи, Стефан Андоновски, Марија Андоновска, Олга Лозановска, Дафина Стојановска, Вело Марковски, Трајко Славевски, Влатко Ѓорчев, Драган Ковачки, Коце Трајановски, Кирил Пецаков и Антонијо Милошоски. Ова се членовите на новиот