притисни ентер »

Извори

Фактор

СЕ ЧЕКА ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Ќе има ли дневен престој во училиштата

СЕ ЧЕКА ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Ќе има ли дневен престој во училиштата

Денеска Владата на седница ќе одлучува за тоа дали ќе има дневен престој во училиштата за децата од прво до трето одделение кои родителите ги пријавиле за физичко присуство на наставата, откако вчера Комисијата за заразни болести даде препорака дека може да се организира дневниот претстој. Велат дека се е утврдено според протоколите за заштита од корона

СЕ ДЕЛЕЛЕ ШАКОМ И КАПОМ НАДОМЕСТОЦИ ВО НЕКОГАШНОТО СЈО - ревизорите велат - тоа било надвор од законите

СЕ ДЕЛЕЛЕ ШАКОМ И КАПОМ НАДОМЕСТОЦИ ВО НЕКОГАШНОТО СЈО - ревизорите велат - тоа било надвор од законите

Надоместоците кои се делеле во некогашното Специјално јавно обвинителство во периодот од 2015 до 2019 година, не биле во согласност со законоте. За жал, јавноста нив нема ни да ги дознае никогаш, затоа што се класифицирани информации. Но, се дознава дека тие биле во многу високи и проблематични износи. Додатоците на плата, пак, генерално биле законски,

Колку ќе позајми Македонија повторно: Ребалансот готов неделава, јавниот долг на тест

Колку ќе позајми Македонија повторно: Ребалансот готов неделава, јавниот долг на тест

Министерот за финансии Фатмир Бесими ќе им скрати на дел од Министерствата дел од планираните трошоци, тие за кои не успеале досега да се реализираат за да направи заштеди во буџетот. Сепак државата ќе мора и да позајми пари за да успее да ги сервисира обврските, особено тие кои се предвидени со мерките од четвртиот антикризен пакет. Бесими вели дека

ОКТА со донација на лаптопи и заштитни маски ќе го поддржи  образовниот процес во Општина Илинден

ОКТА со донација на лаптопи и заштитни маски ќе го поддржи образовниот процес во Општина Илинден

ОКТА донираше 30 лаптоп компјутери и 10.000 заштитни маски, со цел да се помогне непреченото одвивање на наставата во основните училишта на територијата на Општина Илинден. Имајќи ги предвид условите во кои ќе се одвива учебната 2020 - 2021 година, компанијата како долгогодишен член на локалната заедница одлучи да ја поддржи општината во напорите за

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници со грејс период до 6 месеци и фиксна каматна стапка од 4% во првите две години

Потрошувачки кредит од Халкбанк за здравствени работници со грејс период до 6 месеци и фиксна каматна стапка од 4% во првите две години

Халкбанк АД Скопје подготви специјален производ - Потрошувачки кредит за здравствени работници , кој е со фиксна каматна стапка од само 4% во првите две години, односно 5% каматна стапка варијабилна во останатиот период на отплата и со можност за користење грејс период од 6 месеци. Со новиот производ, Халкбанк излегува пресрет на здравствените работницикои

Инспекторатот за животна средина по пожарот се сели во барокната палата „Емануел Чучков“

Инспекторатот за животна средина по пожарот се сели во барокната палата „Емануел Чучков“

Државниот инспекторат за животна средина се сели во барокната палата „Емануел Чучков“ по пожарот кој избувна и ги пеплоса неговите канцеларии во поранешната банка на Комерцијална банка во близина на македонската Филхармонија на кеј „Димитар Влахов“ каде се сместени и други јавни и државни институции. Владата со одлука за времено користење од шест месеци

(ФОТО) Двајца дилери се приведени, полицијата открила 65 стебла канабис

(ФОТО) Двајца дилери се приведени, полицијата открила 65 стебла канабис

Цути нелегалниот бизнис со марихуана, односно производството и продажбата, но полицијата ги лови сторителите. Вчера биле приведени две лица од Демир Капија. „На 28.09.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција - Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со СВР Велес  во местото Јаворица, Демир Капија пронајдоа насад

Капитал: Нафтоводот Солун-Скопје се отвора да крајот на годината, Хеленик Петролеум ќе ја реинвестира оштетата

Капитал: Нафтоводот Солун-Скопје се отвора да крајот на годината, Хеленик Петролеум ќе ја реинвестира оштетата

Прашањето за повторно отворање на нафтоводот Солун-Скопје беше една од темите за кои се разговараше вчера за време на трипартитната средба меѓу Грција - Северна Македонија и САД за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео. Како што е познато, нафтоводот е затворен од 2013 година кога од страна на Хеленик Петролеум оценија дека

Филипче: Набавуваме брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Филипче: Набавуваме брзи тестови кои за 15 минути детектираат ковид-19

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување во дебатната емисија „Топ Тема“, истакна дека се планира надградување на стратегијата за тестирање. „Сега на пазарот се подостапни брзи тестови за детектирање на вирусот, не на антителата, меѓутоа се брзи и за 10 до 15 минути го детектираат вирусот без лабораторија и без лабораториски

Рамстор мол го одбележува Светскиот ден за заштита на животните

Рамстор мол го одбележува Светскиот ден за заштита на животните

Испратете фотографија од вашето милениче и добијте вредносен ваучер 4 октомври е светски ден за заштита на животните. По тој повод, Рамстор мол  организира фото конкурс. Учество на конкурсот можат да завземат сите лица кои чуваат домашни миленичиња. За учество во фото конкурсот, потребно е во периодот од  29 септември до 1 октомври до 12 часот, фотографиите